Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (více)

Bratři Ethan a Joel Coenovi dnes patří mezi nejúspěšnější tvůrce americké nezávislé scény a jejich vysoký kredit dokazuje to, že si tvůrčí nezávislost dokážou prosadit i ve svých hollywoodských projektech (např. Zmatky v Arizoně či Záskok). Své postupy (Joel režíruje, Ethan produkuje a scénáře jsou společným dílem) za dvacet let tvorby vůbec nezměnili. Jejich prvotina Zbytečná krutost (1983) se poprvé představila na nesoutěžním filmovém festivalu v Torontu v září 1984 a od té doby byla s velkým úspěchem uvedena na řadě filmových přehlídek a získala mnoho ocenění (mj. Velkou cenu poroty na festivalu Sundance 1985, ceny Independent Spirit Award za nejlepší režii a mužský herecký výkon v hlavní roli pro M. Emmeta Walshe). Přitom se jedná o „pekelně jednoduchý“ příběh, což je také jedním z možných překladů mnohoznačného originálního názvu. Majitel texaského striptýzového baru Julian Marty (Dan Hedaya) ví, že je mu jeho žena Abby (Frances McDormandová, která se stala kmenovou herečkou jejich dalších snímků a Joelovou manželkou) nevěrná s barmanem Rayem (John Getz) a nechá dvojici sledovat slizkým soukromým detektivem Visserem (M. Emmet Walsh). Banální příběh manželské nevěry a krvavé odplaty je nejen brilantně vystavěn a vypointován, ale ve své realizaci navíc rafinovaně odlehčen morbidním černým humorem. Bratři Coenové v tomto snímku také naznačili své další tvůrčí směřování, jež se vyznačuje důmyslným parafrázováním zavedených filmových žánrů (zde tzv. film noir, neboli „černý film“) a jejich dovedným přesazováním do nečekaných kontextů. (Česká televize)

takken

Coenovci nám týmto debutom naservírovali dokonale dych berúci thriller, ktorému mrazivú atmosféru pomáha vytvárať vyšperkovaná Burwellova hudba. Takto začínajú len ozajstný králi žánru hlboká poklona. ()

Pawlisman

První hodina ničím zajímavý příběh. Konečné vyvrcholení plné napětí, blízké klasickým Hollyw. thrillerům. Opět s některými nelogičnostmi. Ovšem klobouk dolů, jak se dá s 5 osobami příběh vyšponovat a vyvrtat do napínavých výšek jako se to povedlo Coenovým. Celkově pro mě poměrně ztracený čas, na takovéto snímky se velice rychle zapomíná... 7,5/10 ()

Gagner

Parádní vybíjená, až mi to připomíná Tarantina, co se týče zbytečně mnoho prolité krve :)) Napětí ve scénách kde nepadne ani slovo je přímo luxusní a samotné počínání postav na základě omylů je přímo geniální. Pro mě plný počet ! ()

kamil.i

Bezchybná prvotina bratov Coenovcov. Môžem kľudne veľkohubo vyhlásiť, že títo chlapíci nenatočili žiaden zlý film a už od začiatku bola ich tvorba vysoko nadpriemerná. ()

husokachna

Nesnáším filmy, kde hloupost hlavních postav prodlužuje zápletku. To znamená, stačil by jeden rozhovor a zápletka by nebyla. Stejně tak by stačil jeden rozhovor v Blood Simple a film by měl hodinu. Ale Coenové nejsou hloupí a tohle naštěstí ví a Zbytečná krutost je napsaná tak chytře, že tahle "hloupá zapletenost" (terminus technicus) nikdy nepřekročí pomyslnou čáru. No a zbytek už je vyloženě lahůdka. Herecký výkony, krásná Frances, odpudivej a nekonečně zlej záporák, hudba, atmosféra. Krátká historka o zabíjení tak dostala parádní mundůr a Coenovi dodali parádní prvotinu. ()

Gastovski

Vynikající debut bratří Coenů, který mě utvrdil vtom, že to jsou opravdu PÁNI filmaři. Zase zde můžeme čekat věci, pro ně zcela typické: skvělý scénář, které má tak vynikající atmosféru, že chvílemi z nich jde opravdu mráz po zádech. Konec malilinko zklamal, ale napětí bylo opravdu k nevydžení. A co se týče Frances McDormand, ta mi tu vůbec nevadila, což se nedá říct o jejím výkonu ve Fargu. ()

kailik

Nej nej nej nej ! Utikalo to strasne rychle a dal bych si toho este vic. Kazdopadne genialni zapletka,dokonala hudba a ta atmosfera? Nepopsatelna ! U ne jedny sceny mi naskocila husi kuze. ! ()

El-Barto

Zbytečná krutost je vlasntě dost divnej překlad Blood Simple, ale podstatu filmu výborně vystihuje. Ke konci mi film troch připoměl Obvyklí podezřelí, tím, že divák neví, co si má myslet a jak to může zkončit. Coeni ale svůj příběh vyprávějí ještě tajemněji a bez šokující pointy. Zato se jim ve svém debuty podařilo vytvořit takovou atmosféru a napětí jako snad jen v Tahle země neni pro starý. Doteď nevím, které z dobře napsaných postav bych měl fandit, žádná neměla moje sympatie, a proto tady nechám 8/10. ()

Saur.us

Výborný start měli ti kluci Coenovic, to se jim musí uznat. I přes slabší chvilky jde o opravdu atmosférický thriller, v některých scénách napínavý k prasknutí. A ta poslední čtvrthodinka, no mňamka. Stejně tak mňamozní jako kamera a střih. ()

Isabell11

Po prvním shlédnutí filmu mě nijak neoslovil, příběh mi přišel normální, a místy o ničem. Nicméně po důkladné (myslím že důkladné) analýze jsem zjistila, že film v sobě skrývá mnoho ozvláštnění. Doslova si pohrává se zvědavostí a dosavadní zkušeností diváka, udivuje ho. Divák čeká, že se postavy v průběhu filmu dozví, kdo koho zabil, jestli se Aby dozví že je Murty mrtvý, že Ray si to s Aby vyjasní a zjistí že Murtyho nezabila, atd. Sem tam tedy vidíme nějakou uměleckou motivaci, ale v tomhle filmu nejsou až tak viditelné. Z toho mi vyplynulo, že film je dobře propracovaný, a pouhým prvním shlédnutím na to divák nepřijde. ()

Vlče

První film bratrů Coenů obsahuje ve velkém množství všechno, kvůli čemu je mají jejich fanoušci v takové oblibě: vynikající dialogy, ponurou jižanskou atmosféru, velmi zručně vykreslené postavy (které při často sobecké touze po osobním štěstí nakonec dostihne osud), absurdně-komické ztvárnění násilí a umělecký cit pro použití kamery (částečně se styl tohoto filmu přenáší i do Farga a No Country For Old Men). Postavy zápasí v pustině s vlastními démony, nikdo není "klaďas" a scéna s kopáním hrobu patří ve filmu obecně k těm nejsilnějším. ()

Aere

Výborná atmosféra po celou dobu filmu, ale nemohu si pomoct, všichni mi tam přišli takoví tupí, dřív jednali, než mysleli, stačilo pár slov a nemuselo k takovému „bordelu“ vůbec dojít. Celý film se vyznačuje takovou komornější atmosférou, což není na škodu. Emmet Walsh byl v roli slizáka parádní a Frances McDormand mě svým výrazem klasicky iritovala po celou dobu filmu, takže žádná novinka. :) Jako prvotina určitě velmi dobré. :) ()

joudas

Parádní Coenovic debut. Příběh se sice trochu táhne, ale přesto jsem byl po celou dobu přikovaný k obrazovce a závěrečných deset minut jsem ani nedýchal. Kromě toho je tam zobrazena pro mě jedna z nejemotivnějších vražd (ale ne ve smyslu: Je mi ho strašně líto. > slzy, ale tím, jakým civilním způsobem její průběh dokázali podat) a celý film je podkreslen zajímavou hudbou, která tomu sedne jako prdel na hrnec. ()

chelsea17

Zajímavý motiv filmu jehož úvod mě ale minul. Nepřišlo mi to dobrý v tom smyslu, aby mě to donutilo se dívat dál. Samozřejmě jsem pokračoval, jelikož jsem věřil ve zlepšení. Až po objednání vraždy se to začlo sympatičtěji rozvíjet. Čekal jsem kdo koho podrazí, bylo jasný, že někdo se k tomu nápadu přikloní ... no a stalo se. Nebudu zacházet příliš hluboko do děje,abych ho moc neprozradil. Mělo to i pár skvělých scén, v drtivé většině spojené s autem, převozu těla a slušnýho závěru. Jako režijní debut Joela a Ethana Coenových solidní počin. ()

mls

Priemerný film, ktorý sa síce tváril veľmi napínavo, no v skutočnosti v ňom o nič nešlo a divák nemal dôvod byť vo väčšom napätí, pretože mu na nikom nezáležalo. Coenovcom sa nedá uprieť snaha o invenciu zabehaných postupov, ale nestačí len atmosféra, ktorá síce vyzerá zaujímavo, no vôbec vás nepohltí. Tak vznikne film z ktorého naozaj nič nemáte. ()

strikeman

S přihlédnutím k tomu, že se jedná o debut, řadím tento snímek stejně vysoko jako např. Tarantinovy "Gaunery". V obou filmech jistě najdeme nedotažená místečka, ale ta jsou tam jen proto, aby forma režisérů mohla dále gradovat až k naprosté dokonalosti:-)) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (více)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků