foto

Ethan Coen

  • nar. 21.9.1957 (63 let)
    Minneapolis, Minnesota, USA

Biografie

Ethan Coen se narodil 21. září 1957 vysokoškolským profesorům Edwardovi a Reně Coenovým a vyrůstal se svým o tři roky starším bratrem Joelem. Společně točili filmy už jako děti. Bratři se poprvé rozdělili až na vysokých školách. Ethan se rozhodl studovat filosofii na Princeton University a Joel se vydal na New York University Film School.

Když Ethan pracoval po škole jako statistický úředník, tak Joel už pracoval na scénáři pro Sama Raimiho. V této době oba bratři zasedli ke stolu a napsali scénář k filmu Blood Simple, který společně natočili roku 1984. Joel film režíroval a Ethan snímek zaštítil jako producent (ve stejném složení tvořili i svoje další snímky). Film zaznamenal velký úspěch a vyhrál několik anket.

Dalším společným počinem byla taškařice s Nicholasem Cagem a Holly Hunter v hlavních rolích Rasing Arizona (1987) o páru, který nemůže mít dítě a tak si svého potomka pořídí nelegálním způsobem. V roce 1990 bratři zvážnili a natočili gangsterku s Gabrielem Byrnem Miller's Crossing. O rok později natočili snímek Barton Fink o začínajícím scénáristovi, který prožívá tvůrčí krizi. Film si z filmového festivalu v Cannes odnesl tři ocenění (cena za nejlepší film, nejlepší režie a John Turturo získal ocenění jako nejlepší herec v hlavní roli). Film získal také tři nominace na Oscara (nejlepší herec ve vedlejší roli, výprava a kostýmy) ,ale ani jednu nominaci se nepodařilo proměnit ve zlatou sošku.

Přes komedii The Hudsucker Proxy (1994) s Timem Robbinsem a Paulem Newmanem se bratři Coenové dostali ke svému největšímu úspěchu a to ke snímku Fargo (1996). Za film o nepovedeném únosu si bratři totiž po právu odnesli Oscara za nejlepší scénář.

Po Oscarovém úspěchu se opět vrátili ke komediím a natočili filmy jako Big Lebowski (1998), O Brother, Where Art Thou? (2000) Intolerable Cruelty (2003) a The Ladykillers (2004). Tyto komedie ještě proložili noirovým dramatem The Man Who Wasn't There (2001) s Billy Bob Thorntonem. V současné době Ethan a Joel Coenovi dokončili film No Country for Old men podle románu Cormaca McCarthyho, na kterém Ethan pracoval poprvé oficiálně jako režisér.

Ethan Coen je šťastně ženatý s Tricii Cookovou, se kterou žije od roku 1993.

Vítek "Vitason" Ulrich

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2013 Ok! TV (TV pořad)
2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
2008 BAFTA Film Awards 2008 (TV pořad)
The 80th Annual Academy Awards (TV pořad)
1997 Metropolis (TV pořad)
The 69th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 816)