foto

Ethan Coen

  • nar. 21.9.1957 (60 let)
    Minneapolis, Minnesota, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Ethan Coen se narodil 21. září 1957 vysokoškolským profesorům Edwardovi a Reně Coenovým a vyrůstal se svým o tři roky starším bratrem Joelem. Společně točili filmy už jako děti. Bratři se poprvé rozdělili až na vysokých školách. Ethan se rozhodl studovat filosofii na Princeton University a Joel se vydal na New York University Film School.

Když Ethan pracoval po škole jako statistický úředník, tak Joel už pracoval na scénáři pro Sama Raimiho. V této době oba bratři zasedli ke stolu a napsali scénář k filmu Blood Simple, který společně natočili roku 1984. Joel film režíroval a Ethan snímek zaštítil jako producent (ve stejném složení tvořili i svoje další snímky). Film zaznamenal velký úspěch a vyhrál několik anket.

Dalším společným počinem byla taškařice s Nicholasem Cagem a Holly Hunter v hlavních rolích Rasing Arizona (1987) o páru, který nemůže mít dítě a tak si svého potomka pořídí nelegálním způsobem. V roce 1990 bratři zvážnili a natočili gangsterku s Gabrielem Byrnem Miller's Crossing. O rok později natočili snímek Barton Fink o začínajícím scénáristovi, který prožívá tvůrčí krizi. Film si z filmového festivalu v Cannes odnesl tři ocenění (cena za nejlepší film, nejlepší režie a John Turturo získal ocenění jako nejlepší herec v hlavní roli). Film získal také tři nominace na Oscara (nejlepší herec ve vedlejší roli, výprava a kostýmy) ,ale ani jednu nominaci se nepodařilo proměnit ve zlatou sošku.

Přes komedii The Hudsucker Proxy (1994) s Timem Robbinsem a Paulem Newmanem se bratři Coenové dostali ke svému největšímu úspěchu a to ke snímku Fargo (1996). Za film o nepovedeném únosu si bratři totiž po právu odnesli Oscara za nejlepší scénář.

Po Oscarovém úspěchu se opět vrátili ke komediím a natočili filmy jako Big Lebowski (1998), O Brother, Where Art Thou? (2000) Intolerable Cruelty (2003) a The Ladykillers (2004). Tyto komedie ještě proložili noirovým dramatem The Man Who Wasn't There (2001) s Billy Bob Thorntonem. V současné době Ethan a Joel Coenovi dokončili film No Country for Old men podle románu Cormaca McCarthyho, na kterém Ethan pracoval poprvé oficiálně jako režisér.

Ethan Coen je šťastně ženatý s Tricii Cookovou, se kterou žije od roku 1993.

Vítek "Vitason" Ulrich

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 622)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace