Ledová planeta

Smrtonosná epidémia

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Lucembursko / Itálie / Velká Británie, 2004, 93 min

• otík

Natočit béčkovou akční sci-fi není špatný nápad (vzpomeňme na kultovní Černočernou tmu), ale obsadit do hlavní role Dolpha Lundgrena a umístit děj na ledoborec ve věčně zmrzlé části zeměkoule, to nepovažuji za nejšťastnější nápad. Přesto je tento nový Dolphův počin nejlepším filmem od Lovce bouřek (1999), který byl docela dobrou komedií (prostě nepovedeným akčňákem). Vysoký blonďák tentokrát přiletí z budoucnosti z roku 2204 společně s posádkou, která má úplně jiné úmysly než náš hrdina. Ten má totiž za úkol zničit část zemského povrchu, který obsahuje biologické bakterie, které začaly hubit lidstvo a v roce 2204 vyhubily téměř celé obyvatelstvo země včetně Lundgrenovy ženy a dítěte. Protože posádka vesmírné lodi má jiný úkol (jaký, to není z celého filmu jasné, neboť jen zabíjí, nic víc), ocitá se on i posádka ledoborce, u kterého vesmírné letadlo přistálo, v ohrožení. Dále jsou jakákoli slova zbytečná, Lundgrenovi jde jen o přežití a o splnění úkolu. Zda by výbuch, který rozmetal velkou část zamrzlé zeměkoule, neměl dopad na existenci lidstva, film ani zdaleka neřeší a scénáristé se tak projevují jako totální amatéři. Tím se dostávám k řemeslné výrobě tohoto béčka. Není zas tak zlá, kosmická loď i ledoborec působí celkem přesvědčivě (najdou se ale také zcela trapné záběry maket), bojové souboje i střílečky jsou natočeny na slušné béčkové úrovni a prvotní špatný střih je od poloviny filmu vystřídán tradičním, nijak novátorským, ale uspokojivým způsobem. Osobností číslo jedna je samozřejmě Dolph Lundgren, který snad konečně začal cvičit a ačkoliv jeho rázně unavený obličej působí hodně rušivě, v zamrzlých krajích a šedivých koutech ledoborce se to ztratí. Veškerá chvála je však vedena v tradiční béčkové úrovni a film na více jak 40 % nemá. Ale tentokrát jsou to poctivá procenta a Lundgren ukázal, že poslední dva jeho filmy (Ochránce, Retrograde) daleko svou kvalitou přesahují naprosto nudná a ubohá Seagalova céčka (Poslední mise, Země krvavého slunce).(8.6.2005)

• Han22

Časy kdy jsem obíhal videopůjčovny a sjížděl béčka s Lundgrenem a dalšími hvězdami 90. let jsou už pryč a i když mám starší filmy s Dolphem pořád rád, tohle se moc sledovat nedá. Jako sci-fi je to odpad jak když vyšije - stokrát ohraný námět, příšerný efekty, naprosto nedomyšlená a nevysvětlená časová linie. Jako akční film? No dejme tomu, nehraje si to na modernu, nepoužívá to nesmyslný střihy a filtry a pořád je to lepší, než blbosti co dnes točí Seagal nebo van Damme... ale problém je, že se hodinu žádné akce nedočkáme a když už přijde, tak je o ničem. Ani jedno "ty vole" z mý huby nevylítlo, což znamená, že žádná akční scéna nebyla nijak super. Podprůměrná Lundgrenovka.(19.5.2010)

• msroubek

Dolph Lundgren má méně špatné filmy a hodně špatné filmy, ale tohle je přecejen trochu moc. K Retrograde (překladu Ledová planeta nerozumím ale budiž) jsem se dostal prostřednictvím přílohy k časopisu. Ten, kdo za to může se buď - přehmátl nebo - si z čtenářů udělal srandu a nebo - je uplný idiot a přijde mu to jako dobrý film. Bohužel jsou tyto filmy s dabingem. Retrograde je od samého začátku do úplného konce přehlídka nepochopitelných momentů (nekomentuji to, že příběh vlastně skončil tam kde začal a ta celá paráda byla naprosto zbytečná). Příběhu chybí jakákoliv logika - scénář psala pravděpodobně scénáristova sekretářka. Zvukaři asi ještě nezačali studovat školu. Kameraman asi držel kameru v ruce poprvé. A režisér (Christopher Kulikowski) se buď natáčení nezúčastnil a nebo postrádá všechnu soudnost. Dále nesmyslné repliky ("Zničte tu metlu" nebo dvojník Morgana Freemana: "K čertu, v komoře je binec....a tady to neni lepší"). A nakonec, do toho všeho Lundgren s dlouhýma vlasama hlásí "Bolesti vydržím". Sám sebe se ptám, jak jsem toto mohl vidět asi 10x....možná jsem se snažil najít nějaký skrytý význam, hlubší myšlenku....nenašel jsem.(28.7.2009)

• Rathe

No to jsem se zas jednou pobavil... a myslím si, že mnohem více než já se bavili ti, co tuto hovadinu točili. Jo, to mohla být fakt sranda... "Hej hoši, dělejte, že se mlátíte." "Ale my se neumíme mlátit." "Tak dělejte jen jako, my to sestříháme, aby to vypadalo dobře." Nooo, ono to teda dobře nevypadalo. A ta hloupá kamera a scénář... no jéje.. P.S. Dolph Lundgren mi ani v jednom filmu, který jsem viděl, herecky nevyhovoval.(22.6.2016)

• Johny M.

Tak si dám rovnou takhle za tepla komentářík k týhle právě dokoukaný lahůdce. Mám rád akci i sci-fi a nemam nic proti Béčkům, ale tohle snad neni ani jedno z toho. Lundgren krom Ivana Draga a universála (který mu byly fakt šitý na míru) snad nic pořádnýho nenatočil a ani tady to neni lepší. Možná nutno přidat k dobru aspoň to, že je to asi jediná lundgrenovka, kterou jsem dokoukal do konce; no ale aby taky né když jsem si jí - já vůl - koupil ;-) A ještě možná dvojníka Morgana Freemana... No jdu si spravit chuť nějakou seagalovkou...(8.8.2008)

• - Natočeno za pouhých 18 dní, editováno ve dvou a půl týdnech a smícháno v 1 den. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Lundgrenov honorár bol 1 000 000 dolárov. [Zdroj: IMDb] (m.a.t.o.)