Ley de Herodes, La

Herod's Law

Komedie / Krimi / Mysteriózní

Mexiko, 1999, 120 min

6/10 Už děda, zlikvidovaný kulak, říkával, že politika je svinstvo a také tento film je toho dokladem. Samozřejmě nezanedbatelnou úlohu sehrává i náhoda s níž se dávají události konce 40 let na mexickém venkovu do pohybu – hamižného starostu malé vesnice zlynčují místní domorodci a na jeho místo je dosazen řadový člen revoluční strany, který nepatří k nejchytřejším. Nedostatek prostředků v obecní pokladně a důrazné vedení „shora“ přemění neškodného ňoumu v bezcharakterního gangstera se slibnou politickou budoucností. Film, který se zpočátku tváří jako pohodová oddechová komedie na sobotní večer, se ve třetině zlomí a s přibývajícími mrtvolami divákovi tuhne úsměv na rtech a propadá deziluzi, že je to všude na světě stejné – nejsou dobří lidé, jenom nedostatek příležitostí se projevit.(14.1.2009)

Politika je nevyspytatelna vec, ked Vas donuti premyslat i nad vecami na ktore ste mali dlhy cas jasne stanovisko. Postupom casu pripustate, ze je mozne ist a inou cestou a tim si sposobujete nemale problemy - zvlast ked ste vo veducej funkcii. Tento snimok ma milo prekvapil, javi sa to ako lahka komedia, ktora casom prechadza do dramy a po finalnej vrazdiacej orgii nas sokuje svojim fascinujucim zaverom. Vyborna dusna amosfera spinaveho opusteneho a biedneho kraja, kde sa spory riesia vacsinou zbranou, takze o komplikacie nebude nudza. Mierne ma prekvapilo, ze tento film nebol natoceny na zaklade skutocnej udalosti. 95%(12.11.2009)

Jeden z nejzajímavějších filmů o politice, co jsem zatím viděl. !SPOILER ALERT! Relativně mladý, ale stále velmi ambiciózní a nezkušený politik je povýšen ve stranické linii na starostu, v čemž vidí uznání svým schopnostem a velký krok na cestě ke gubernátorství a v největších snech i prezidentství. Vedení si ovšem nechá kulantně pro sebe, že jde o vesnici v mexické poušti, kde většina obyvatel neumí ani španělsky, žije svým způsobem života, jediným zdrojem příjmů je místní bordel a předchozímu starostovi zaživa usekli hlavu, protože si příliš nakradl. Vargas se snaží vymýtit z městečka neřest, zavést tam elektřinu, postavit školu atd., zjistí ovšem, že odjinud než z bordelu peníze na své nápady nedostane...Nejvíc mě na tom filmu fascinovala - kromě výkonu herců - brutální syrovost, se kterou je bez ostychu ukázána korupce (farář, co si otevře sešit plný informací ze zpovědí) a proměna Vargase na zločince. Ta se však zároveň snoubí s jakýmsi pohádkovým duchem: i když vývoj situace jde od špatného k horšímu, nepůsobí to tísnivě, pateticky nebo depresivně, spíš komicky. Největším překvapením pak byl závěr filmu, u kterého mi spadla čelist až na podlahu. TOTO jsem fakt nečekal. Pět hvězd, doporučuju. ¡Que lo disfruten!(9.2.2019)