Tantra

TV spot 2

Chcete lépe poznat sami sebe? Toužíte prohloubit vztah se svým partnerem? Přestože sexuální revoluce dávno proběhla, sex často provozujeme ve tmě a při rozhovorech o něm cítíme stud. Pornografie je téměř všudypřítomná, ale milování a vášeň stále zůstávají tabu. Stovky českých žen a mužů se rozhodly posunout hranice vnímání svého těla prostřednictvím tantry. Dokument nahlíží do světa tantrických seminářů vedených zkušenými lektory Johnem Hawkenem a Alanem Lowenem. Film, uváděný v kinech v necenzurované verzi, přináší intimní výpovědi lidí, kterým tantra změnila život. A ukazuje sex tak, jak nejsme běžně zvyklí. Oproti jiným východním duchovním cestám, jako je jóga nebo nejrůznější meditace, využívá tantra k sebeuvědomění smyslnost a sexualitu. Odmítá stereotypy a rozbíjí naučené vzorce chování. Cestu duchovního růstu nabízí skrz potěšení, nikoli utrpení. Tantra přináší jiný pohled na život a sex - nesoustředí se na výkon, ale na prožitek. Z vlastní zkušenosti víme, že mezi láskou a sexem bývá rozpor – můžeme si užít sex s někým, koho nemilujeme a milovat někoho, s kým nám sex nepůsobí potěšení. Tantra učí, jak rozpor odstranit, lásku a sex svést dohromady a udržet.

Stovky českých žen a mužů absolvují tantrické semináře. Přestože jóga a nejrůznější meditace jsou v západním světě poměrně rozšířené, tantru si lidé často pletou například s kámasútrou a vnímají ji jen pro její sexuální aspekt. Tvůrce nového dokumentárního filmu Tantra zajímalo, jestli takové zjednodušení odpovídá realitě a zda vůbec existuje možnost, jak využít starobylou nauku pro zlepšení života, partnerských vztahů a rodinných vazeb v současné době. Dokument Tantra scenáristy a režiséra Benjamina Tučka nahlíží do světa tantrických seminářů vedených zkušenými lektory Johnem Hawkenem a Alanem Lowenem. (oficiální text distributora)

TV spot 2

Garson odpad!

Dokument o tom jak si starej oplzlej tlustej chlap založí byznys na takové uzavřené swingers párty a říká tomu skupinová tantra.Nic vzrušujícího,spíš naopak.Lektor tantry zde naivní páry psychicky "odháčkovává" zatímco slavnější osobnost guru Jára,který před lety naivní klientky i fyzicky "odháčkovával" se teď musí ukrývat před zákonem na Filipínách což těmto tantrickým lektorům zřejmě nehrozí.Kdybych někdy dostal chuť na tantrickou masáž tak určitě bych nenavštívil takovou nějakou pochybnou komunitu s pochybným lektorem,ale radši bych si zaplatil cestu do Thajska kde bych dostal to co bych očekával.Pro nestabilní páry jsou takové skupinové seance úplně ideální,protože samy sobě a také partnerovi dokážou vsugerovat jak je pak všechno čistší a růžovější,ale je to jen další klamání a obelhávání které štěstí do budoucna stejně nepřinese. ()

Vančura

Zpočátku téměř nadšení, ke konci už jen nesnesitelná nuda (a občasné znechucení z toho bizaru, který je často nechtěně vtipný). Dokument mě zaujal svým tématem a celkově ho považuji za celkem zajímavý počin, ale ve výsledku jsem - kromě neobyčejné znuděnosti - spíš jen zmatený z toho, co si o tom celém má člověk myslet (tedy kromě obligátního údivu, v jakém světě to žijeme). Jedna věc je, že většina protagonistů z dokumentu - kromě toho, že mi byli do jednoho extrémně nesympatičtí - mi přijde jako partička pošuků, kteří řeší pro mě osobně vzdálené a často i směšné problémy, a pro ty jejich orgie a objímání šutrů mám jen pohrdavý úsměv (a ta Babčáková - která se snad jako jediná v celém filmu nesvlíkne - tomu těmi svými kydy nasazuje korunu); jiná věc ovšem je, že se člověk skoro bojí něco říct, aby nebyl uzemněn, že o tom nic neví, tak má držet klapačku. V tom je totiž podle mě hlavní nedostatek dokumentu - jeho relativně nízký informační přínos. Osobně bych o tomto tématu chtěl vidět úplně jiný dokument, ne tak šukací, zato víc odborný. Film sice umožňuje nahlédnout do dvou tantrických seminářů (a to možná natolik detailně, až by to mohlo být někým vnímáno jako nepatřičné) a života jejich účastníků, ale že bych měl po zhlédnutí pocit, že konečně vím, co to ta tantra vlastně je, tak to bohužel ani omylem. Celý ten ezoterický svět mi dál zůstává uzavřený a osobně si o něm myslím, že i když některé myšlenky prezentované v dokumentu snad mohou mít něco do sebe, celé mi to přijde dost postavené na vodě a filosoficky vyloženě zcestné. V momentě, kdy se ten tlustý tantra guru pouští otevřeně do kritiky křesťanství, mi už bylo jasné, že ty jeho žvásty je třeba brát se značnou rezervou, protože se tím otevřeně vyjevila jeho řevnivost ke "konkurenčnímu" učení, která v mých očích tak nějak diskredituje i ten zbytek, který na mě působil dojmem jako něco mezi teatroterapií, sexuální sektou a swingers party vydávanou za něco víc. (Kolik nových oveček jim asi tenhle film přivedl?) Za sebe si nemůžu pomoct, ale celou tu východní etno módu považuji za slepou uličku, která mě absolutně míjí a v níž si mnozí z nás lžou do kapsy, a tento dokument mě v tom jen utvrdil. Mimochodem dost mi vadila neprofesionální kamera, které strašně často lezl do záběru mikrofon, a absence nějakého (ideálně fundovaného) protinázoru, který by nabídl alternativní pohled na to všechno. ()

Marze

No proč ne, je to taková forma psychoterapie. Ale nechápu proč vyrazili zrovna do Cronwalu, jedné z nejhnusnějších krajin v Evropě. Vyrubané lesy, věčný vítr a déšť. Byl jsem na přednášce jednoho českého psychologa a psychoterapeuta a ten dělil lidi na pět druhů podle stupně intimity, který vyžadují. První stupeň jsou ti, kteří si o partnerovi myslí, že je ten pravý, pravá a nikdo jiný je nezajímá. Druhý je sériová monogamie - partner se jim intimně omrzí časem a najdou si jiného. Třetí typ má svého partnera za intimní jedničku duševní, ale provádí nevěru za učelem fyzična a žárlí, když jeho partner udělá to samé, protože ho má v intimitě na prvním místě. Čtvrtí jsou ti, kteří mají intimintu rozdělenou mezi celou svou komunitu což tipuji jsou účastníci kurzu v dokumentu a pátí jsou sexuální pracovníci - pracovnice, kteří mají intimitu a sexualitu úplně oddělenou. ()

Djkoma

"Svobodný sex ve školách! Sex o přestávkách!" a toho člověka, co řekl, že "Láska existuje jen v totální svobodě", bych moc rád slyšel definovat to abstraktní slovo na L:). Aby byl svět šťastný, musíme nemít předsudky, nestydět se a spát s každým (nejlépe skupinově se stejně naladěnými!) Konečně už chápu pojem štěstí, když se nechám masírovat čtyřmi ženami, které si myslí, že štěstí, které mi dávají udělá šťastné i je... Nic proti dotyčným, ani jejich "víře" ani tantře, ale taková přehlídka jednoduchosti se příliš nevidí. Není nic lepšího, než dědula (guru) rozdávající moudra a plácající mladou zlobivou dívku po zadečku... ach. Dokonalé. Dokud lidi neporozumí sami sobě, nemůžou chtít být šťastní a to samo o sobě nikdy není univerzální. Není tu žádné udělej tohle, udělej tamto... PS: přes všechnu ironii v komentáři nic neodsuzuji, jen možná méně fanatických pohledů by prospělo. PPS: rozhodne se ten dokument, zda je důležitější fyzično, duševno nebo že to je fuk? Asi jak u koho:)ach ta univerzálnost! PPPS: poslední rýpnutí, ono je fakt jedno, kdo se člověka dotýká a jak?:) To by pak vrchol byl vždy stejně stejný... to je tak směšný...vždyť by ten život táááák snadný:) ()

Payushka

Proti tantře v podstatě nic nemám, mám ale hodně proti dokumentu, který si neustále protiřečí. Vyslechnete si, že fyzično je druhořadé, hlavní je splynutí duší. A to se přece nejlépe podpoří pořádně hlubokým ponořením prstu do zadku, že? Čemu pak má divák v tomto pseudo-dokumentu věřit, když už jeho základní myšlenka popírá v záběrech sama sebe? ()