Dobrodružství Priscilly, královny pouště

• Austrálie The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (více)
Komedie / Drama / Hudební / Road movie
Austrálie, 1994, 104 min (Alternativní 100 min)

Život je hořkosladká show... Hrdiny svérázného road movie jsou dva transvestité a jeden transsexuál, kteří se ze Sydney vydávají v ojetém autobuse láskyplně nazývaném ženským jménem Priscilla přes poušť do australského vnitrozemí, aby v městečku Alice Springs účinkovali se svou show, v jejímž rámci muži tančí ve výstředních ženských kostýmech na populární hity ze 70. let. Cestou se trojice setkává s nejrůznějšími lidmi, z nichž ovšem ne všichni jsou ochotni jejich odlišnost akceptovat... Režisér a scenárista Stephen Elliott se ve svém snímku nevyhýbá pečlivě volené vulgaritě a křiklavé melodramatičnosti. Jeho snímek, odkazující ke klasickým, často kýčovitým hollywoodským muzikálům, je prokládán řadou tanečních čísel, jimž dominují vizuálně opulentní kostýmy ústřední trojice. Jeho hlavním tématem však zůstává tolerance k odlišnosti a hledání životní rovnováhy a naděje. V hlavních rolích excelují Terence Stamp, Hugo Weaving a Guy Pearce. Snímek, který byl premiérově uveden na věhlasném filmovém festivalu ve francouzském Cannes, získal Oscara za nejlepší kostýmy a celou řadu dalších cen. (Česká televize)

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

PTuranyi

Tri transky lezú po stene... Úžasná zábavná travesty roadshow troch teplých kamarátov naprieč austrálskou púšťou za synom jedného z nich. Vážne aj úsmevné príhody zabalené do trblietavého travesti pozlátka uprostred divočiny, a to nie len tej prírodnej ale aj ľudskej. To všetko vo výbornej produkcii okorenené perfektnými hereckými výkonmi v hlavnej úlohe jednej z prvých rolí Huga Weavinga alias agenta Smitha a Elronda. 90% ()

Wroclav

Sice miluju road movie, ale ABBA ani transsexuáové mi opravdu nic neříkají. Přesto jsem se moc dobře bavil a jsem rád, že jsem tento film viděl. ()

ste

Nevím, ale k zábavě mi nestačí koukat se na kroutící se chlapy v hedvábí hýřícím barvami. Čekala jsem trochu víc komedie a hlášek a vlastně i příběhu. Nechápu tak vysoké hodnocení jiných. ()

anonyym

Většina filmů o transvestitech i transsexuálech mají dost pochybnou kvalitu, ale Priscilla je něco úplně jiného. Dokáže nádherně osvěžit nudný den, zlepšit náladu a ještě je to celé hodně vtipné. Ty jejich kostýmy jsou vlastně dokonalé, a zdálky by nikoho ani nenapadlo, že ti, kdo je tak elegantně dokážou nosit, jsou muži. ()

Loganberry

Pokud máte rádi road movie, jste tolerantní k sexuální menšinám a bizarní humor je vám blízký, pak je tohle film přímo pro Vás. ()

Svadbos

Zábavný film (ak sú Vám zábavné nemravné žarty) a zakotvený super výkonom Terence Stampa v úlohe transsexuála. Povinná jazda pre fanúšikov skupiny ABBA. ()

jkomar21

No, že bych z toho byl nějak odvařenej :-( Příběh mě přišel o ničem, Hugo Weaving byl fakt ošklivej a takový celý mi to přišlo trochu nudný. Ještě, že tam byl Guy Pearce, kterej si to očividně užíval. ()

mirodevil

Oscar za kostýmy???? Tak to asi v 94. hráli všeci v hadrách. Nebýt skvělých výkonů ( kromě travesti vystoupení - hnus), tak to byla jedna velká bída. Vidlák se zamiluje do transky, malej syneček chce, ať má taťka milence a ABBA nakonec.....3 muži v negližé byl dle mě mnohem lepší....zkrátka tohle byl film na jedno čumendo. Úplně neurazí, ale rozhodně nenadchne. 55% ()

TheKleofa

Obdivuhodné výkony tří hlavních protagonistů, kteří nastudovali ženská gesta a pohyby do takového detailu, že by jim leckterá z nás mohla ženskost závidět. Nevyhledávám komedie a možná i proto jsem se u tohohle filmu tak upřímně bavila, protože se mnohem více než o komedii jedná o drama. Přiznávám, že mi bylo dokonce líto, když film končil.. ()

grandir

Filmy s travestity mi nevadí, často to chlapům sluší tak, že i ženské spadne brada, jako třeba Vysoké podpatky P. Almodóvara, ale tenhle film je rozpačitý. Občas se nedalo nezasmát, jinak ale byla především dvojka Weaving - Pearce často nekoukatelná a neposlouchatelná (je totálně mimo, prezentovat travestity jako zženštilé homosexuály, většinou jsou "v civilu" mužní a nikdo by jejich druhý život nehádal). Herci působili ve svých rolích naštvaně, arogantně a při představeních navíc odpudivě, nepřesvědčili mě prostě, že to co si zvolili a dělají, je baví, žijí tím a cítí to tak, takže rozpakům publika se nedalo ani divit. Neoslnily mě ani oscarové kostýmy. Jedna hvězda za opravdu humorné a některé emociální momenty a druhá za sympatickou Bernadette. Na J. Třísku v Jedna ruka netleská prostě nikdo nemá! :)) ()

CHIPOSS

Opravdu úžasnej film o hromadě pocitů a vnitřních bojů s vlastní identitou kvůli pár hlupákům. Plus porce dost vtipnejch hlášek. Ale hlavně je to film o tom jak skvěle by se nám žilo kdyby každej dělal to co ho baví a svět by to dokázal respektovat. Tenhle film se prostě musí vidět. ()

vlcekmirek

Psát recenzi ne tenhle film je vlastně nemožné. Jedinečný, skvělý, úžasný... Docházejí mi superlativa k ohodnocení. Hrát to nějaké transky, byl by to béčkový doják pro buzíky. Ale Terence Stamp, Hugo Weaving a Guy Pearce jsou ty nejúžasnější trvesti umělkyně, co jsem viděl. A navíc to má atmosfétu, hudební čísla jsou neskutečná a příběh má vše, co má mít. Zápletku, rozuzlení... graduje to tím, jak poznáváme jednotlivé hrdin(k)y, je to směšné i dojemné a člověka to nenechá chladným. Opravdu vyjímečný film. ()