Dobrodružství Priscilly, královny pouště

• Austrálie The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (více)
Komedie / Drama / Hudební / Road movie
Austrálie, 1994, 104 min (Alternativní 100 min)

Život je hořkosladká show... Hrdiny svérázného road movie jsou dva transvestité a jeden transsexuál, kteří se ze Sydney vydávají v ojetém autobuse láskyplně nazývaném ženským jménem Priscilla přes poušť do australského vnitrozemí, aby v městečku Alice Springs účinkovali se svou show, v jejímž rámci muži tančí ve výstředních ženských kostýmech na populární hity ze 70. let. Cestou se trojice setkává s nejrůznějšími lidmi, z nichž ovšem ne všichni jsou ochotni jejich odlišnost akceptovat... Režisér a scenárista Stephen Elliott se ve svém snímku nevyhýbá pečlivě volené vulgaritě a křiklavé melodramatičnosti. Jeho snímek, odkazující ke klasickým, často kýčovitým hollywoodským muzikálům, je prokládán řadou tanečních čísel, jimž dominují vizuálně opulentní kostýmy ústřední trojice. Jeho hlavním tématem však zůstává tolerance k odlišnosti a hledání životní rovnováhy a naděje. V hlavních rolích excelují Terence Stamp, Hugo Weaving a Guy Pearce. Snímek, který byl premiérově uveden na věhlasném filmovém festivalu ve francouzském Cannes, získal Oscara za nejlepší kostýmy a celou řadu dalších cen. (Česká televize)

Avalon820

Vypneme kulmy a hurá do buše... No, nevím jak vy, ale já bych speciálně Terenci Stampovi za jeho výkon udělil hvězdiček šest. Chvílemi velice vtipný a záhy nesmírně vážný film o věcech, lidech a situacích, se kterými se příliš často nesetkáte - tak to je Dobrodružství Priscilly. Je to šílená a bizarní road movie s mračnem známých (a někdy už i otravných) písní, kde vlastně opravdu všechno stojí výhradně na hereckém umu pánů Stampa, Weavinga a Pearce. Bez nich by to nebylo ono. A pak samozřejmě skvělý český dabing, který i méně vtipné sitauce dokázal vyšperkovat a hláškování povýšil na novou úroveň (alespoň ve většině případů). ()

Dale

Nikdy som nepochopil, čo môže byť zábavne na chlapoch v ženských kostýmoch, ktorí otvárajú ústa na nejakú pesničku. Pritom mi nevadia tí chlapi v kostýmoch, ale to otváranie úst. Ale zdá sa, že niekomu sa to páči, preto to niekto aj robí. Každopádne, tak ako ma neberie takáto show, nebral ma príliš ani tento film. Pár momentov bolo fajn, ale celkovo som sa pomerne dosť nudil a nepomohli ani výborné herecké výkony ústrednej trojice. ()

Cimr

Byl jsem dost překvapený, když jsem viděl zdejší hodnocení. Já jsem milovník podobných ujeťáren, ale že by se Priscilla mohla líbit i většinovým divákům, to jsem nečekal. Protože, co si budeme nalhávat, tento film je opravdu blbý. Neděje se tu nic jiného, než že tři vyhastrošené buzny jezdí po poušti v růžovém autobusu. Hlášky jsou vulgární, žádnou pointu zde nenajdete, příběh není absolutně ničím obohacující... Ale přesto musím jít na plné hodnocení. Někde kolem patnácté minuty jsem chytil první záchvat smíchu a pak jsem se ho nemohl zbavit až do konce. A čím trapnější a bizarnější věci se ústřední trojici stávaly, tím více jsem se bavil. Zanedlouho se ze mě stal příznivec tohoto nekonformního snímku a jeho podivným hrdinům jsem se zaujetím držel palce. Kde jinde může člověk vidět hvězdy Supermana, Pána prstenů a Mementa tancovat v křiklavých oblečcích na hudbu Abby? Film z jiného světa. ()

SaNcHeZ_cz

Šílené, divné už z principu a silně nepřístupné pro obyčejného diváka, ale i také velmi osobité a se skvělými hereckými výkony. ()

Freemind

Nevím, pořád mám pocit, že jsem tu čtvrtou hvězdičku dosadil jen kvůli australskému vnitrozemí. Vizuálně je to skutečně pastva pro oči, herecky je to bohužel horší - je velmi těžké utopit se v žánru road movie, protože volná koncepce "příhod po cestě" svádí k bezmyšlenkovitému lepení scének. A to se právě tak trochu stalo Priscille. Myslím si taky, že zobrazení transvestitů hrubě přesáhlo z pošťuchování do karikatury, ale což, hlavně, že je sranda. Všichni tři hlavní aktéři (aktérky?) byli výborní, se zlatou medailí pro skvostného Terence Stampa. O dva týdny později jsem ho viděl ve Wall Street a nemohl jsem se ubránit úsměvu. Tahle role už s ním zůstane navždy. ()

kaylin

Tenhle snímek mě uchvátil. Postavy jsou tady tak parádně zahrané a ani trochu nevyznívají jako karikatury - no dobře, Guy Pearce chvílemi ano - že se vám s nimi snadno podaří propojit. Je to vlastně jen road movie, ale je vizuálně a hudebně krásné, navíc se snaží sdělit příběh, což je neméně důležité. Bál jsem se zbytečně. ()

slunicko2

That's just what this country needs: a cock in a frock on a rock. 1) Travesti show nepovažuji za umění, snad za poněkud pokleslý druh zábavy. Řečeno slovy Felicie: We dress up in women's clothes and parade around mouthing the words to other people's songs. Může to být za určitých okolností docela zábava, ale na profesionální performery, ať už homosexuálního či heterosexuálního zaměření, hledím tak trochu skrz prsty. Řadím je mezi profese, které nejsou potřeba a nevyžadují téměř žádné schopnosti, sorry, ladies. Proto mě jejich turné v cirkusových úborech neuvádí do žádného transu. 2) Ano, film má i další rovinu, gayovské přijetí ve společnosti. Výstižně to říká Bernadetta: We all sit around mindlessly slagging off that vile stink-hole of a city. But in its own strange way, it takes care of us. I don't know if that ugly wall of suburbia's been put there to stop them getting in, or us getting out. Come on. Don't let it drag you down. Let it toughen you up. Pokud byl film natočen proto, aby tohle sdělil, budiž. 3) 55letý Terrence Stamp, 34letý Hugo Weaving a 27letý přitažlivý Guy Pearce (všichni heterosexuálové) ztělesnili ideu 30letého scénáristy a režiséra Stephana Elliota o australském westernu a la Sergio Leone (!) ozvláštněném imitátory žen. Z westernu se stala road movie, ale krása australského vnitrozemí na diváka zapůsobí zvláště v bizarní kombinaci s kostýmy travesti show. Scénář napsal Elliot za dva týdny a film pak nasbíral řadu cen, mimo jiné Oskara za kostýmy (to mě podrž). ()

Damiel

Problematické téma tolerance k sexuálním menšinám je pojednáno brilantním způsobem, příběh má šmrnc a říz, nepůsobí uměle tendenčně a dech vám vezmou herecké výkony. Zejména Terence Stamp je kouzelný. ()

Skip

Nádherná transvestitní road movie, která nejen pobaví, ale dává vnímavému člověku i lekci v tolerantnosti k tomu, co se odlišuje a "není normální". Výborné herecké výkony, skvělá kamera a hitovky, které nestárnou, včetně mojí nejoblíbenější I Will Survive od Glorie Gaynor v úžasné scéně s australskými domorodci. ()

Vědma

Já a tenhle film jsme se nějak sešli v dobrou chvíli a v dobrém naladění. Nebylo to vůbec lascivní ani obhrouble obscénní jako někdy filmy o transvestitech bývají. Bylo to nádherné. Docela chápu touhu některých mužů být ženami. Být ženou je mnohem zábavnější. ( Ovšem taky chápu touhu některých žen být muži, být mužem je mnohem snadnější). Terence Stamp byl tak vznešenou a důstojnou ženou, ale Hugo Weaving mi připadal mnohem přirozenější a šťastnější ve své mužské podobě. Svaly Guye Pearce v ženských šatech působily úžasně.a zahrál svou roli naprosto uvěřitelně a dokonale. Je to film zářivý, veselý a dojemný. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1994 - uvedené v sekcii "Un certain regard" ◘◘◘◘ Od začiatku sa to vyvíja ako vtipná road movie s peknými exteriérmy a ešte krajšími kostýmamy. Skvelý zážitok z originálnej zábavy umocňujú výkony Terrenca Stampa a Huga Weavinga. Časom však tá uletená a recesistická stránka filmu ustupuje do pozadia, a častejšie sa dostáva do popredia "dramatickosť", poukazujúca na spoločenský dosah tejto problematiky (diskriminácia, výchova detí, vzťah s okolím, hľadanie miesta v spoločnosti). V týchto chvíľach sa moje "hviezdičky strácajú". Viac by filmu svedčalo, keby ostal mixom kostýmovej road movie a komediálnej poeticko-lyrickej feérie. Napriek uvedenému, s prihliadnutím na originalitu a provokujúcu bizarnosť vymykajúcu sa spoločenským konvenciám, sa táto farbami hýriaca "podívaná" dá iba odporučiť. Našťastie to celé nepôsobí nevkusne, najmä vďaka absencii mužských bozkov a sexu...... proste príjemná anarcho-provokačná zábava :-) ()

Petfruf

Neskutečně vtipná road movie! Dva transvestité a jeden transsexuál hláškují takovým stylem, že bych to rovnou tesala do kamene.. ()

Lord.Jim

Naprostá paráda, Terence Stamp byl přímo démonicky přitažlivej a Hugo Weaving zas neskutečně dojemnej. Podivná partička v podivným autobusu. Přestože "suché" hlášky pronášené Terencem byly senzační, tak v celkovém kontextu mi příběh vyzněl spíše jako "smutnej" a rozhodně jsem nejuchala. A právě proto - nádhera! ()

easaque

+4* roadmovie může mít spoustu podob a tahle má barvu duhy a hromady extravagance. Rozhodně bych nečekal, že na vyprahlé poušti bude tak živo, veselo a potkám tu všemožné prapodivné existence. Příběh je o lidskosti, toleranci a životních zkušenostech a ani na chvilku nenudí i díky skvělému výběru hudby. Rozhodně doporučuji a stále přemýšlím jak se jim do toho autobusu mohli vejít všechny kostýmy ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

ifa

Tahle trojice "holek" :-) jede z místa A do místa B, projíždí místem C, což je naše mysl, pak projíždní místem D, což je zase smysl, a končí v místě E, v divákově srdci. Suprová road movie plná barev, humoru a lesklých materiálu pošitých flitry, doladěná přeslazenou hudbou pumpující nám v žilách tempo života a radosti z něj a s kapkou z morálních vod. Obdivuji herecké výkony a to všech tří představite-lů/lek. 80% ()