Dobrodružství Priscilly, královny pouště

• Austrálie The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (více)
Komedie / Drama / Hudební / Road movie
Austrálie, 1994, 104 min (Alternativní 100 min)

Život je hořkosladká show... Hrdiny svérázného road movie jsou dva transvestité a jeden transsexuál, kteří se ze Sydney vydávají v ojetém autobuse láskyplně nazývaném ženským jménem Priscilla přes poušť do australského vnitrozemí, aby v městečku Alice Springs účinkovali se svou show, v jejímž rámci muži tančí ve výstředních ženských kostýmech na populární hity ze 70. let. Cestou se trojice setkává s nejrůznějšími lidmi, z nichž ovšem ne všichni jsou ochotni jejich odlišnost akceptovat... Režisér a scenárista Stephen Elliott se ve svém snímku nevyhýbá pečlivě volené vulgaritě a křiklavé melodramatičnosti. Jeho snímek, odkazující ke klasickým, často kýčovitým hollywoodským muzikálům, je prokládán řadou tanečních čísel, jimž dominují vizuálně opulentní kostýmy ústřední trojice. Jeho hlavním tématem však zůstává tolerance k odlišnosti a hledání životní rovnováhy a naděje. V hlavních rolích excelují Terence Stamp, Hugo Weaving a Guy Pearce. Snímek, který byl premiérově uveden na věhlasném filmovém festivalu ve francouzském Cannes, získal Oscara za nejlepší kostýmy a celou řadu dalších cen. (Česká televize)

marusaj

Vtipná a oddechová komedie, ve které je hodně smutku. Road Movie tří postaviček, které jsou si vzájemně blízké, ale také naprosto odlišné. Chemie mezi hlavními hrdiny funguje parádně. Nepředvídatelnost situací a v některých momentech bezbřehá ulítlost.. tohle je film, ke kterému se moc dobře vrací. ()

mazic

první film na filmovce v hradišti - skoro deset let zpátky - už jsem starej kurva - vehnalo mi to slzy do očí ()

ljukyljuk

Hneď vopred poviem - ak nie ste veľmi tolerantní a nemáte možno veľký zmysel pre nadsázku, tak si tento film nepozrite. Lebo by vás 3 hlavné "hrdinky" (2 transvestiti - Agent Smith z Matrixu a Leonard z Mementa - a 1 transsexuál) asi úplne zničili. Ale keď to Vám to nerobí problém, tešte sa na dosť netypickú smutno-vtipnú road movie s kopou doslova zabijáckych hlášok ()

junxi91

No, jako párkrát jsem se dost zasmál, ale tohle mě prostě úplně nebralo. Mně se dělá z chlapů, kteří se převlékají za ženské a vystupují jako ony spíše špatně. Anthony "Tick" Belrose má drag pseudonym Mitzi Del Bra, a je to drag queen žijící v Sydney. Přijme nabídku předvést svůj drag akt v Lesseters Hotel Casino resort, který spravuje jeho odcizená manželka Marion, v Alice Springs uprostřed Austrálie. Přesvědčí své kolegy, starého babochlapa Bernadette Bassengerovou a také Adama Whitelyho, mladšího a protivného drag queena, který má přezdívku Felicia Jollygoodfellow. Takže to bychom měli naši ústřední trojici, z nichž se mi nejvíce zvedal žaludek z Bernadette. Dva transvestiti a jedna transgender žena vyrážejí do pouště ve velkém zájezdním autobuse, který pokřtí na "Priscillu, královnu pouště". Po cestě se setkávají s přátelskými domorodci, a také s méně přátelskými australskými burany ve městech jako je Broken Hill, jsou obětí homofobie, zneužívání a násilí, a po na první pohled příjemné strávené noci v tomto městě mají na autobusu nápis "AIDS FUCKERS GO AWAY". Jednou se autobus porouchá uprostřed pouště a Adam přemaluje sprostý nápis růžovou barvou. Trojice se setkává s postarším chlapíkem jménem Bob, což je mechanik, který se k nim připojí poté, co jej opustí jeho neuvěřitelně sexy, ale zato hloupá žena. Však se také její vystoupení líbilo místním vidlákům více, než naše tři královny, a já s nimi výjimečně souhlasím. Marion před cílem cesty prozradí, že Marion je ve skutečnosti jeho manželka, se kterou se nikdy nerozvedl. Další zastávka je v odlehlém městě Coober Pedy, kde se těží opály a Adam se tam pronásleduje převlečený za ženskou, a tak je málem zmrzačen místním gangem, ale Bob a hlavně silná Bernadette s prořízlou hubou jej zachrání. Adam a Bernadette najdou vzájemné porozumění a smiřují se s manželstvím Tickovým manželstvím. Splní si svůj sen a vylezou v drag šatech na King's Canyon. Po příjezdu do hotelu se ukáže, že Tick a Marion spolu mají osmiletého syna Benjamina a Tick není nadšen z toho, že se před ním ukáže jako drag queen. Synáček však o homosexualitě svého otce ví a podporuje jej v jeho kariéře. Pak se všichni vracejí do Sydney, akorát Bernadette tu zůstane s Bobem, který se s ní sblíží, a v konečném důsledku tedy Bob vymění svou sexy kost, které zakazoval vystupovat v baru, za starého ošklivého babochlapa. Celým filmem také procházely flashbacky z mládí a dětství hlavních hrdinů, které bylo dost těžké, nechybělo v něm zneužívání a násilí. Co k tomu dodat? Skvělé hlášky (hlavně od sprosté Bernadette), spousta transexuálních nechutností, buranská omezenost a obrovský rozlehlý australský Outback.  ()

Rodin

Čuměl jsem, jak péro z gauče. Přes všechny komediální vložky a absurdní úbory představitelů hlavních rolí je tohle opravdové drama, jen tak mimochodem doplněné muzikou. Sílu by film neztratil ani bez ní, já se prostě královsky bavil a odnesl jsem si spoustu materiálu k přemýšlení o jinakosti a toleranci (intoleranci) v hlavách majoritní populace. Sice jsem měl mírný pocit, jako bych už něco podobného někdy někde viděl, ale to může být jen tím, že jsem velký fanda Gilliama a Lynche a některé partie jako by svou náladou a absurditou vypadly z některých jejich filmů. 95%. ()

petisek

Austrálská púšť, ružový autobus a vňom dvaja transvestiti a jeden transsexuál ( skvelý Terence Stamp). Priznám sa vôbec ma nelákalo si tento film pozrieť, ale bol som milo prekvapený a vôbec čas strávený pri jeho pozeraní neľutujem. Krásne zábery púšte podfarbené super hudbou (to je však vec hudobného vkusu) a traja výborný herci robia tento film nezabudnuteľným a rúcajú mnohé vžité predsudky voči ľudom odlišujúcim sa od väčšiny. ()

iz67

Byť je to z roku 94, tak to hrozně zestárlo. A protože tam není o moc víc, než že sexuální menšiny to mají těžké, tak tam dnes vlastně není už nic. ()

ostravak30

Vidět tři opravdu mužné chlapy v kostýmech žen, namalované a tančící v bizarních kostýmech je zážitek sám o sobě. Vždyť třeba Hugo Weaving hrál o pár let později v Matrixu. A i Terence Stamp a Guy Pearce jsou herci spíše drsných rolí. Další bizarností je vzít tři transsexuály a strčit je do australské pouště a navíc je vystavit venkovským lidem zvyklým na ledasco, ale na tohle ne. Hlavní devizou jsou tak vedle herců hlavně kostýmy a pak hudba. A to byl rok 1994, kam se to posunulo dodnes víme...to by se teprve venkované divili. ()

Mr.Shock

Těžko přetěžko hodnotit tenhle film... Nebudu se rozepisovat o ději, to už udělali jiní. Spíš se zaměřím na pocity, na vibrace, které z postav sálají. 1) Guy Pearce je na tranďáka až moc velká korba - hrozně to bije do očí, působí trochu nemístně. Nicméně se v něm hrozně bijou 2 strany jeho duše. Jednou je narcistický kulturista a druhou zženštilý transvestita s otřesnými gesty a pocitem zadostiučinění, když se může převléct do ženských šatů. Taky si u filmu všimněte, že má Pearce hubu jak onu příslovečnou "pračku..." 2) Hugo Weaving je neuvěřitelný! Ohromné množství emocí, které hraje jenom mimikou, bez potřeby mluvit. Fakt smekám! Taky jeho setkání se synem a manželkou působí hrozně roztomile. Jindy sebevědomý chlápek se před synem stydí chovat přirozeně, nechce v něm vyvolat mylné (nebo oprávněné?) představy o otci... 3) Terence Stamp... Co dodat :) Za tuhle roli by zasloužil Oscara (minimálně nominaci). NIKDY jsem neviděl někoho hrát tak přirozeně postavu, která je od dotyčného herce tak diametrálně odlišná. Naprosto neuvěřitelná Bernadette, na to není co dodat. Okouzlující herecký koncert všech třech představitelů, místy trocha patosu a kýče, nicméně ve výsledku moc fajn snímek o lidech a jejich duších a touhách. Pravděpodobně jeden z nejpůsobivějších filmů z australské dílny. ()