Svatá hora

• Mexiko La montaña sagrada (více)

Film Svatá hora scenáristy a režiséra Alejandra Jodorowského, který vyvolal skandál na filmovém festivalu v Cannes v roce 1973, plný svatokrádežných obrazů a existenciální symboliky, je hledáním duchovního osvícení, které staví iluzi proti pravdě. Alchymista (kterého představuje sám Jodorowsky) shromáždí skupinu lidí z různých společenských vrstev, kteří představují planety sluneční soustavy. Záměrem okultní skupiny je podrobit své členy podivným mystickým obřadům a zbavit je pozemských trápení, aby se mohli vydat na Lotosový ostrov. Tam vystoupí na Svatou horu, aby z ní vyhnali nesmrtelné bohy, kteří tajně vládnou vesmíru. (Film Europe)

Quipido

Film jako takový rozhodně stojí za vidění, ale brutalita, se kterou se při natáčení jednalo se zvířaty, je neomluviténá a sráží film o několik příček dolů. ()

Dimo

Zaručeně největší filmový úlet, jaký jsem kdy zřel. Nepřeberná várka podivností a zvláštních scén, včetně krvavých, obscénních, eroických a jiných všech možných, zkrátka skoro vše, co vás napadne. Spousta zvířat, málo slov, mnoho údivu. Ještě nikdy jsem neviděl, že by tolik lidí odešlo z kina. Stojí za to si počkat do konce, je velmi příjemný a filmu vtiskne konečný a definitivně jiný rozměr. ()

woo-hoo-hoo

Máme tu vybuchujúce žaby, leguány, ovce a ešte oveľa viac. Divný projekt, divný underground, ktorého korene nie sú z tohoto sveta, ale z toho "o podlažie nižšie". ()

sanikope

Bol to môj prvý Jodorowsky. Samozrejme som mal great expectations, no i tie to predčilo všetky. Hora je čosi k čomu sa budem musieť vrátiť a pozrieť to v krátkych epizódach. Automaticky je zaradený do kategorie MUST SEE a nabudúce sa pokúsim napísať viac... ()

Mitopus

Labyrint světa a ráj srdce v pojetí Jodorowského. Film o světě ve kterém žijeme, o tom jací jsme a o tom, jak se z toho všeho vymanit a dosáhnout nesmrtelnosti. A ještě se u toho člověk dobře zasměje. Samozřejmě jen pod podmínkou, že na tenhle film máte koule. ()

billinus

Ďábelsky boží. Povinnost pro všechny ty newage děti, aby viděli, zač je toho loket. Psychedelická komediální jízda po okultní (nejen) symbolice. ()

Mngwa

Návod ke sledování výtvorů pana Jodorowského: 1) Připravit si velkého panáka min. 50% alkoholu 2) Pokaždé, když se stane něco, co vám připadá naprosto ujeté, upít. 3) Opakovat body 1 a 2 tak dlouho, dokud vám film nebude připadat normální. ()

Nathaniel# odpad!

Eh. *** To byla jizda. *** To jsem zas do neceho vletel. *** Cely vesmir, a mnohem mnohem vic ve 2 hodinach. *** Tarotova symbolika mne iritovala, krestanska rozrusovala a okultni desila. *** Nekde hodne mimo za hranici meho vnimani mi patos tohoto pocinu prijde podobny jako v Nietzsche-ove Tak pravil Zarathustra. Nekde hodne hodne mimo. *** Nevim jak hodnotit, a ani vedet nikdy nebudu. *** Rub your clitoris against the mountain. *** Alchymie filmu, naprosto nepochopitelna esotericka zalezitost. *** Limity mysticismu. *** Nakonec oznacuji pro sebe jako odpad, kdyz vidim, ze Jodorowski svou "psychomagii" mysli vazne. *** Alejandro Jodorowsky: 'I am not mad. I am trying to heal my soul' *** "...a kteří proto běželi zledovatělými ulicemi posedlí náhlým vnuknutím o alchymii, o využití elipsy, katalogu, metru & tetelivými plány, kteří snili a dělali ztělesněné trhliny v Čase & Prostoru s pomocí juxtaponovaných obrazů a chytili archanděla duše do pasti mezi dva vizuální obrazy a připojili elementární slovesa a dali dohromady podstatné jméno se špetkou vědomí"..." *** ()

M1911

Moje první setkání s Jodorowským, konkrétně s jeho Santa Sangre bylo překvapivě příjemné, čekal jsem fantasmagorickou slátaninu plnou skrytých odkazů, metafor a alegorií, a dočkal se poněkud nestandartního, ale zajímavého, malinko fantasmagorického dramatu a i když tam asi nějaký ten jinotaj byl, nijak mě to neodradilo od vysokého hodnocení. Moje druhé setkání byl ale pravý opak - zatímco nějaký děj šel naprosto do pozadí, z pozadí mimo záběr a tam byl postaven ke zdi a zastřelen, u položky "divný věci u kterých divák jen nechápavě kouká a neví co se děje" šlo volume doprava. Je to asi jako kdyby kuchař zapomněl přidat sůl a místo toho jídlo dvakrát opepřil - vypadá to dobře a u stolu je plno lidí se zpocenými čely a slzami v očích, co tvrdí, že je to naprosto vynikající, ale jíst se to moc nedá. ()

Tomket

Nejlepší film, který jsem shlédl v roce 2008. Předvádím Vám žabí a chameleonní cirkus. Hudební idylka v podobě hrajících píšťal, vidíte májské atrapy pyramid, na kterých jsou chameleoni s pestře obarvenými pery na čapičkách, jenž mají umístěné na kebuli a v pozadí daný hudební doprovod, který se znenadání mění v rytmický bubínek. Na obzoru připlouvají lodě a na plastách mají červené křesťanské kříže. Vyskakují žáby, s připevněnými oštěpy na bedrech, a další, oblečeni do hnědých misionářský hábitů. Poskakují k vrcholu pyramid a cestou zabíjí mírumilovné chameleonky. A do toho se začne pochodový zpěv německých vojáků. Znenadání se vystřikuje krev z pyramid stejně mocně jako láva ze sopečných erupcí. Ponurým dojmem na mě působí, v krátkém sledu dalsí, již třetí melodie, která mi způsobuje to, že se mi žluč hrne do střev. Chvilka na připomenutí historie. Co udělali první španělští kolonizátoři po objevení nového světa? Další ukázka je "kristové na prodej" Zajímavá alegorie... Ocitáme se v kruhové místnosti, kde není východ, na stěnách jsou surrealistické obrazy, kdy každý z nich vyvolává rozporuplný pocit. Ohromeně zírám a přitom vnímám všechna poselství, kterými mě Jodorowsky nutí, abych si je uschoval hluboko pod lebeční kostí... "Vědět. Opovážit se. Chtít. Mlčet" Chcete znát tajemství? Vydejte se na Svatou horu. ()

Hisnuklusi

Těžko mluvit. Nicméně moje hodnocení plyne z porovnání filmů, ktere už jsem od mistra viděl, což je Svata krev a Fando a Lis, oba filmy se mi líbily mnohem víc a pořád u mě vede Fando a Lis, kteří byli neskuteně užásní. Svatá hora je perfektní v tom, že v ní jde vlastně především o mysticismus, je to asi nejmystičtější a nejmagičtější film, co jsem kdy viděl. Vyobrazení nejrůznějších technik opravdu stojí za to ve všech směrech. Ale chyběla mi v tom určitá milost, která ve Fandovi a vlastně i v Krvi hrála svoji roli. Navíc mi to přišlo celkem přepálené na to, že to vlastně nemá nic moc děj. Ale film dobry a myslim si, že je duležite tohle vidět. Nic proti tomu nemam. Jen mě to taky prostě chvílemi dokonce i nudilo a to se mi u zmíněnych dvou dalších filmech nedělo. ()

pepino

Ještě před tímto filmem jsem viděl od Jodorowskyho 3 snímky. I když každý z nich byl neuvěřitelně ulítlý, uchylný, brutální a na druhé straně originální, tak všechny 3 mi přišli jako taková psychická příprava na ten čtvrtý se jménem Holy Mountain. To co nám tady tento psychopat předvádí se jen tak nevidí. Už ani trochu nepochybuji o tom že Jodorowsky je totální pošuk který asi má tolik komplexů které dostává ven prostřednictvím filmu. Svým způsobem musí být i genius. Nebo taky něco úplně jiného. Jisté je ale to že něco takového nikdo jiný nevytvoří. Nevěřil bych ani kolik bizarností, uchylností a zvláštních symbolických prvků se dá vměstnat do filmu o délce skoro 2 hodiny. No když odstraníme základní kámen filmu-děj(příběh) tak nám zbyde dost místa. Jodorowsky ten děj neodstranil, on ho rovnou vynechal. Nebo nepatřím k těm vyvoleným a nevidím ho tam. Každopádně hoooodně nevšedni podívaná. Kdo ještě nezná Jodorowskyho a chce se seznámit s jeho tvorbou tak jako první film bych mu tento NEdoporučoval. Lehce by ho mohl odradit. Jodorowsky totiž umí filmy i s příběhem (viz Santa Sangre, Fando a Lis...) Jsem velmi na pochybách s hvězdičkovým hodnocením. Tohle se hodně blbě hodnotí.... No ale za tu originalitu a za to že jsem se opravdu nenudil dám 3, plus 1 za ty žáby v minioblečkách. Ty byly naprosto skvěly. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008