Samaritánka

• Jižní Korea Samaria (více)

Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného. Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji sama donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení. K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. Vyprávění je rozděleno do tří částí a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty. I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. Opět jsme však konfrontováni s podivným odcizeným světem, v němž zaujme zvláštní nálada, podporovaná lyrickou hudbou a atmosférou korejského podzimu. (MFF Karlovy Vary)

Faila

Hodně zvláštní příběh, jehož sílu podtrhuje nádherná hudba. Herecké výkony jsou zdařilé, ačkoliv mi osboně chvíli trvalo ujasnit si, kdo je vlastně kdo. ()

Radek.SCH

Slabé. Pokud vím, tak Kim natočil ještě další dva, tři filmy o prostituci a netuším, co v nich chce říct nového, u Samaritánky mi ale hodně lezla krkem hlavně snaha autora o co největší poetičnost a pocitovost; děj, psychologii a dialogy jsou jen podružné. Ani otec to nezachránil, i když jeho příchod na scénu tomu přeci jen trochu pomohl. - 60 % ()

Helmut02

Po 3-iron a Jaro, léto, podzim, zima...a jaro bych od Kim Ki-duka čekal kde co. Ale rozhodně ne tohle. Hodně se tu mluví, ve větší míře tu chybí lyrika a symbolika (mimo poslední části). Přesto si však troufám tvrdit, že nejde o film výrazně horší. Tentokrát totiž zaujme něčím úplně jiným. A to především zajímavým příběhem. ()

Dr.Cilka

Zo vsetkych Kim Ki-Dukovych filmov co som videl, bol tento najmenej dejovo konzistentny. Uvodne "dobrodruzstvo" skolacok sa postupne meni na zufaly pribeh otca, aby bol napokon film ukonceny zaverom, ktory prinasa viac otaznikov ako odpovedi. Nie som si isty, ci cielom malo byt, aby si kazdy divak zobral z filmu nieco ine, a vlastne ani to ci som ja nieco take nasiel.. no navzdory tomu, ma celkofa atmosfera filmu nesmierne bavila. ()

arkie

Absurdný dej, zbytočné násilie a sebatrestanie. Hovoriť v tomto prípade o nejakej poetike je ... no, musíte byť asi dosť zažraní do ázijskej kinematografie. ()

spacylemon

Obě hlavní hrdinky předvádějí nádhernou ukázku starého korejského umění "inhyeong-geug" neboli "hry dřevěných loutek" a nebudeme daleko od pravdy, když si uvědomíme, že "dívka opovrhující prostitucí se sama stane prostitukou" - to je ještě jedna z nejlogičtějších událostí v Samaritánce...! No co, přes určitou hloupost je aspoň divácky i vypravěčsky snesitelná (není to nakonec taky vlastně negativum?) a povedeně zakončená. ()

Lokran

1. poznatek: více slov, slabší děj. 2. poznatek: více krve, méně barev 3. poznatek: málem to nebyl Kim, ale nakonec stále je:) k tomu 3. poznatku. když se v závěru dočkáme toho jak otec svou dceru zabije, šlo mi hlavou, to přece ne, to by nebyl Kim. a najednou se probudila ze sna:) a já si řekl, ty potvoro, tys mě takhle dostal:) díky závěru dávám čtyři ne tři. 75% ()

Jadis

Na Kim Ki-duka se ve filmu docela dost mluví, ale myslím, že to nevadí, neboť Samaritánka není tak poetická a přemýšlivá jako ostatní filmy. Téma se mi zdá atraktivní a příběh jako vždy za jedna. Ještě v polovině filmu jsem byla uchvácená a rozhodnutá dát 100%, ale potom nálada začala klesat a musím přiznat, že jsem se pár chvil nudila. Nebylo by naškodu, kdyby se celý film nesl v duchu první části. ()

winstonik

Všetka česť filmom Ki-duk Kima, ale muž zákona, ktorý sa namiesto rozhovoru s dcérou rozhodne riešiť jej problémy vraždami? Nuž, veľmi podivná konštrukcia. A hlboko nepravdepodobná. Čo takto prestať sa toľko vzrušovať nad filmárskym remeslom? Pútavé filmy dnes totiž dokáže natočiť všelikto. Sledujme príbeh, ten však v tomto prípade za veľa nestojí. ()

Tanner

Co mi na filmu imponovalo především, byla kamera a skvěle vystihnutá podzimně ponurá atmosféra. Ale jinak musím souhlasit s názory, že film je jaksi odtažitý a neumožňuje tak diváku vcítit se do postav, což by u takového filmu bylo žádoucí.. Škoda, Kim Ki-duk umí lépe. Silnější tři. ()

Mijagi

„Samaritánka“ zdaleka nedosahuje kvalit Kim Ki-dukova dřívějšího filmu „Jaro, léto, podzim, zima… a jaro.“ První dvě části jsou naprosto rozplizlé, postavy se chovají nelogicky a celý příběh působí jakoby uměle vykonstruovaný. Teprve ve třetí části začne příjemně plynout režisérova specifická poetika, aby vyvrcholila naprosto dokonalým závěrem. Jenže to je zatraceně málo na lepší než průměrné hodnocení a nezachrání to ani povedený, melancholický soundtrack podtrhující ponurou atmosféru snímku. Nezlob se, Kime, ale tentokrát za tři. ()

huzgi

Samaritánka je okázale prázdný film. Kim Ki-Duk dokazuje, že je umný režisér, ale bohužel se nepředvedl jako dost dobrý scénárista. Příběh nedrží pohromadě, je nečitelný, těžko uvěřitelný. Kim Ki-Duk stvoří neživé figurky, kterým vnutí svoje vize, lidé nežijí spolu ale vedle sebe, nejlepší kamarádka neví nic o rodičích té druhé, otec nechá dceru provádět prostituci a místo komunikace s ní řeší její zákazníky, policista utluče cihlou obyčejného občana atd. atd., scénárista nám předkládá jednotlivé scény, které k sobě neladí a nesedí, násilí je jen pro násilí, chlad ve vztazích je jen pro chlad a smysl žádný. Vše zahaleno do líbivého hávu postmodernismu 21. století. Režie pak elegicky vše pokryje, ale ta neuvěřitelná prázdnota filmu vyvstane hned po shlédnutí, kdy divák nemá po několika hodinách žádnou představu, co vlastně film vyjadřoval.... ()

nula87

Samaritánka prezentuje příběh se spoustou otázek s tím ,že odpovědi jsou na divákovi. Bohužel cíl, který si Kim Ki-duk vytyčil, je dosažen tím, že postavy se chovají nelogicky, jejich motivace jsou zmatené a nevěrohodné a zvraty v jejich chování nejsou uvěřitelné. Celý film pak působí značně přepjatě. Až do poslední části odehrávající se v horách to bylo pouze na 2*, pak naštěstí tato část celé hodnocení zvedne, a to především proto, že se jí dá věřit. 55% ()

MaxForValue

Ki-duk Kim je rozhodne zaujímavý umelec, ktorý má nádherne svojský štýl, ktorý dozaista nebude vyhovovať každému, ale mne osobne vyhovuje. Jeho pomalo plynúci snímok je opäť tým, v ktorom sa objavujú typicky Kimovské prvky ako láska, sex, zločin, bolesť a odpustenie. Som tiež veľmi vďačný, že Kim nepokazil ani záver a spravil ho presne tak, ako mal. ()

RigorMortis

Kim Ki-duk je síce pojem, no tento film mi nejak nesadol. Mladá prostitútka Jae-young, ktorá chce svojim klientom okrem seba samej dať trochu šťastia. Naproti tomu jej otec a kamarátka, ktorí sa po Jae-younginej smrti rozhodnú situáciu napraviť - samozrejme každý po svojom. Jasné, život je sviňa, s nikým sa nemazná a Kim Ki-duk zvykne zobrazovať realitu fakt hodnoverne, no tu mi skrátka chýbali akékoľvek emócie. ()

tygr!

Důkaz místo slibů, že tenhle korejský kšiltař není laciný provokatér, ale empatický moralista. Kim Ki-duk je asijský Kieslowski a Samaritánka je společně s Drsňákem a Adresátem neznámým jedním z jeho nejlepších filmů. ()

Weissik

Filmy z východu mi přijdou neosobní a dost šablonovité. Buď se jedná o meditativní snímky nebo extrémně drsné a často brutální příběhy. Tento film mě neoslovil ani nenadchl. ()

mgerlich

Pro mě maličko slabší Kim Ki-Duk, ale ještě pořád ve formě i když brutalita se trošku upozadila a snaží se občas víc pracovat s kamerou (což se ne vždycky daří), jedná se pořád o vnitřní nálož s dobrým koncem. PS: Vyčítat Kimovi nelogické chování postav, nebo technické nedokonalosti je blbost. Jeho filmy nikdy nebyli technicky dokanalé a nikdy nebudou, ale mají ohromnou vnitřní sílu. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí