Pohádky o mašinkách

Animovaný / Pohádka
Československo, 1985, 1 h 8 min (Minutáž: 6–8 min)

Epizody(10)

Na Smíchovském nádraží je přednostou stanice přísný a pyšný nejvyšší pan železničář. Touží po největší mašince na světě, kterou dokáže sestrojit pouze obávaný černokněžník Zababa. K němu se ale dostanou jenom ti, kteří umí za úplňku kouzelným slovem přehodit výhybku na tajnou kolej… (Česká televize)

IsaacNewton

-Mašinka, výhybka, hradlo, most, prosím Tebe o milost, pusť mě k panu Zababovi!- Krásný nezapomenutelný pocit z tohoto příběhu, jako malá jsem se často bála, přišlo mi to ne jako nevinná pohádka, ale jako napínavý, tajemný příběh :-) ()

Dillon

Naprosto kultovní a mému srdci velice blízká pohádka, kterou musím ohodnotit maximálním počtem hvězd. Tomuto seriálu, resp. večerníčku předcházela opravdu kouzelná knížka, které jsem jako velmi malý absolutně propadl a začal svůj pokojíček zdobit plakáty mašinek. Super. ()

Drom

Já si myslím, že tenhle večerníček je důvod, proč mám rád vláčky a další kolejová vozidla. Naprosto mě fascinovala ta výhybka na tu opuštěnou kolej k Zababovi. Kam se hrabě Lokomotiva Tomáš, pche! ()

alonsanfan

Jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků. Atraktivní prostředí železnice a parních lokomotiv rezonovalo s železničářskou částí mé krve, kterou jsem podědil po předcích. Prvky tajemna a magie reprezentované černokněžníkem Zababou a podmanivý přímo uhrančivý hlas Vladimíra Ráže. Vše dohromady v dokonalém souznění. Jen škoda, že večerníček má pouhých 10 dílů a Česká televize jej macešsky příliš nevysílá. ()

Haller

Pan Vladimír Ráž dokázal svým nevšedním hlasem vykouzlit zvláštní atmosféru tohoto večerníčku. Dodnes si tuto atmosféru vybavím při vzpomínce na výhybku k černokněžníku Zababovi a taky na noční výpravu zvědavé mašinky mezi lokomotivní víly na pasece. ()

xenopus

Jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků, co říct víc. V dětství jsem si samozřejmě užíval ty samotné příběhy a vnímal personifikované vlastnosti neživých strojů, hlavní melodii nebo přednes V. Ráže. Dneska už coby člověk s lepším povědomím o okolí Prahy vnímám navíc i místopisné názvy - Zadní Třebaň, Liteň nebo Všenory. Mimochodem od dětství si pamatuji, že ze Smíchovského nádraží vede kouzelná výhybka do jakéhosi tajemného Zababova. Když jsem si už v dospělosti projel trať č. 122 vedoucí ještě zastávkou Praha-Smíchov severní nástupiště přes dva viadukty až na Zličín, vlastně jsem se na takové tajemné trati ocitl. Kdo si tzv. Pražský Semmering někdy projel, mi dá jistě za pravdu. Jen místo kouzelného Zababova se člověk ocitne na sídláku v Řepích a těžko očekávat, že by se tamní zlí obyvatelé změnili na hodné, jako se to stalo černokněžníku Zababovi. :-) ()

FrankieCZ

Knížka byla mojí nejoblíbenější dětskou četbou a tudíž jsem měl zafixovanou i její výtvarnou podobu, která má k té televizní dost daleko. Snad nejvíc je to vidět na černokněžníku Zababovi - v knížce vypadá jako výsledek genetického experimentu s křížením ještěrky a člověka (pane Zababo promiňte, ale je to tak), zatímco v televizní verzi je to spíš animovaný Darek Vostřel. Ale nic to nemění na tom, že jsem vždycky rád, když tenhle večerníček dávají. ()

Lennie

Pan Blahoš, kozelník Zababa a všechny ty mašinky s lidskými vlastnostmi, krásně nakreslené a doplněné vyprávěním Vladimíra Ráže...co víc dodat? ()

Renie42

Báječný večerníček, dnes jsem shlédla všechny díly najednou, to byl návrat do dětství, jedním slovem nádhera. ()