Pohádky o mašinkách

Animovaný / Pohádka
Československo, 1985, 1 h 8 min (Minutáž: 6–8 min)

Epizody(10)

Na Smíchovském nádraží je přednostou stanice přísný a pyšný nejvyšší pan železničář. Touží po největší mašince na světě, kterou dokáže sestrojit pouze obávaný černokněžník Zababa. K němu se ale dostanou jenom ti, kteří umí za úplňku kouzelným slovem přehodit výhybku na tajnou kolej… (Česká televize)

Jerrysus

Tohle je prostě parádní večerníčkovská klasika, která mi už jako malému přirostla k srdci. Skvěle dabováné a překrásně namalované mašinky, jedna lepší než druhá. Nemůžu si pomoct a rád bych to shlédl znova a připomněl si staré dobré časy. ()

GordonCZ

Nepřekonatelný Večerníček o mašinkách, panu Blahošovi, Pepíčkovi, nejvyšším panu železničáři a černokněžníku Zababovi v nezapomenutelném podání vypravěče Vladimíra Ráže. Jediné, co mě vždycky jako kluka mrzelo, byl konec dílu vždy jakoby uprostřed rozvyprávěného příběhu. Pro pokračování jsem pak skoro nemohl dospat. :-) Pokaždé, když si na tento Večerníček vzpomenu, si říkám, jaké jsme vlastně měli velké štěstí, že jsme mohli vyrůst na takových laskavých pohádkách a ne na podobných nestvůrnostech jako třeba Teleblbís. ()

Stejšn

Zababy jsem se jako malý nebál, ale měl jsem z něj respekt. Zajímavé je, jak stroje na smícháči mají naprostou volnost a lidé jim v podstatě slouží. Dá se říct, že co epizoda, to absurdita (třeba když na jednu mašinku nevyzbyl komínek, tak z ní udělali elektrickou). Nejvíc psycho díl je "O zvědavé mašince" - kde jinde uvidíte tancovat průhledné parní lokomotivy mazurku uprostřed lesa? ()

kymla

Moje dětství. Stále si pamatuju, jak jsem byla napnutá, když se přehodila výhybka a jelo se za černokněžníkem Zababou. Jsem ráda, že se tento večerníček vrací i pro dnešní děti. ()

ostravak30

Pohádky o mašinkách jsou jeden z těch hezkých seriálů, který krásně vypráví Vladimír Ráž. Seriál je asi víc pro kluky, pro technické typy. Samotné příběhy vlastně nejsou až tak kouzelné jako spíše zajímavé. Ostatně Eduard Hofman má za sebou spousty krásných pohádek. ()

MP17

Moc příjemná směsice toho, co malé kluky fascinuje - technika, mašinky, tajemno a kouzla, černokněžník... Pro mě tedy naprosto dokonalý večerníček. Komentář pana Ráže tomu dodává nevšední rozměr a výsledný dojem umocňuje povedená hudba (v některých pasážích mi připomíná indiánská témata z klasických westernů) a zvukové efekty. Kam se hrabě nějaký Tomáš... ()

Tomas_PO

Úžasná pripomienka detstva, veľmi matne sa rozpamätajúc snáď na jedno jediné zhliadnutie seriálovej Rozprávky o mašinkách. Pozreté na jeden dych, no strácajúc čaro z tešenia sa na ďalší diel, ktorý príde až s večerníčkom nasledujúceho dňa. Černokňažník Zababa, najvyšší pán železničiar, magická výhybka na tajnú koľaj, pán Blahoš, a do toho úžasný rozprávač Vladimír Ráž. Skrátka legenda. Prekvapí akurát, že sú to v podstate končiace roky 80, pričom dátovanie vyzerá byť o jednu až dve dekády staršie. A možno to aj bol zámer. Dostupné na youtube. ()

hyde1987

Jeden z nejlepších večerníčků, leč kniha od Pavla Naumana je lepší, jsou to jedny z mých nejoblíbenějších pohádek a knížku, kterou vlastním, je z roku 1967 s ilustracemi od Kamila Lhotáka:-) ()

Dymnik

"Dědečku, proč ta mašinka leze z kůlničky?"..."Pane železničáři, proč ta mašinka není celá v kůlničce?" To je asi to nejlepší. Seriál mám moc rád, ale epizody 6-10 nejsou již tak zábavné jako 1-5 a z těchto je pro mě nejlepší právě epizoda 5, ()