Crash

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Zvrhle nádherné, nádherne zvrhlé. Maestro vystihol atmosféru Ballardovej predlohy dokonale, drsná sexualita výborne kontrastuje s nekonečným chladom a techno-odcudzenosťou, výsledkom čoho je druh erotického dusna, aký je schopný vytvoriť snáď jedine Cronenberg. Tradične fantasticky funguje hudba dvorného skladateľa Shorea a herci sú všetci do jedného jednak typovo výborne obsadení (Elias Koteas alias Vaughan rulez) a jednak podávajú skvelé výkony. Malé bezvýznamné mínus jedine za to, že film značne okresal onen výrazný sociálno-kritický podtón, ktorý bol jedným z hlavných devíz predlohy. 9 / 10. P.S.: Rozhodne odporúčam pozrieť si NC-17 uncut verziu, 90-minútový R-kový zostrih postráda na explicitnosti, chýbajú niektoré vyslovene ťažiskové scény a celkovo je o stupeň slabší.(15.11.2008)

Tíživá, sexem a benzínem načuchlá atmosféra je figurkou na kapotě Cronenbergova zvláštně-perverzního soft porna, jehož provozování celý tý nezodpovědný, podivínský partičce chudáků tradičně přeroste přes hlavu. Tyhle bouráky jsou rajcovní, ne že ne… a ruka Jamese Spadera našátrá pokaždé fakt něco extra.(29.4.2012)

Crash na nás mluví rečí typickou pro celuloidová dítka páně Cronenberga - tichou, pomalou, mrazivou a ne každému srozumitelnou. Říká: Žijeme zautomatizované životy, jako bychom byli stroje, jako bychom byly auty, které tupě míří za svým cílem po předem vyzačených cestách a jen ve chvíli, kdy se něco zvrtne, dostaneme se z toho otupělého koloběhu, na prahu smrti si uvědomíme podstatu a pravé cíle vlastní existence, teprve pak můžeme cítit rozkoš...Ale pozor, Cronenberg nedělá žádná kázaní - snaží se nás vtáhnout do svého vlastního fikčního světa a ztotožnit s jeho postavami a činí tak zasluhou své minimalistické a do detailu propracované režie. Žel mnoho z nás (mě nevyjímaje) už od určité doby šepot tohoto snímku vnímat přestane a původní exestionální leitmotiv se tak v našich očích smrskne na pouhou přehlídku bizarních souloží, které by mohly sloužit jako svébytná příručka pro řešení problémů typu "Jak si v autě zašpásovat s holkou, která má zlámané všechny kosti v těle".(15.6.2008)

Já si v úchylnostech teda moc nelibuju, ale že jde o mistra Cronenbrega, udělal jsem výjimku. Vlastně jsem tak ujetou podívanou ani nečekal. Režisérova láska k autům, tělesné sebedestrukci a nevšednímu tělesnému uspokojení je zde skloubena do zajímavého scénáře, který prakticky nemá děj, ale při množtví tolika úchylností byste si nějaké dění ani neuvědomovali, takže je to jedno. Obdivuji odvahu a výkon všech zůčastněných, zejména teda Eliase Kotease, kterého mám zafixovaného spíše jako bezvýhradného klaďase, než jako bezmezného perverzáka. K zajímavé hudbě Howarda Shora nemám žádné výhrady. Myslím, že dokonale vystihla náladu celého filmu. David Cronenberg se pustil do velmi bizarního a zajímavého snímku, který je jistě silně kontroverzní, ale své diváky si bez pochyb najde.(6.8.2011)

• robbiee

[imdb: 6.1/10] | me: Omylom som sa dostal k tomuto Crashu keď som sa chystal na ten oscarový so Sandrou Bullock a veru nebolo mi všetko jedno :) Toto som nečakal, veď tento film je jedna veľka uchylárna plna strojených nehôd a divného sledu udalosti, ktorá si podľa mňa nájde obdiv tak akurát u psychicky labilných jedincov. U mňa teda nieeeee,.. už viac krat nieeeee.(1.7.2009)

• - Ve Velké Británii je film úplně zakázán např. ve Westminsteru, Chesteru, Cardiffu a Durhamu. (HellFire)

• - Role Vaughana byla nabídnuta Michaelu Hutchencovi. (HellFire)

• - K natáčení se použilo šest Lincolnů. Tři pro řízení, jeden pro havárii, jeden byl rozpůlen vedví pro účely studia a z jednoho se udělala pojízdná kamera. (HellFire)