• Kanada

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg
  • selfesteem

Tak tuhle "nádheru" jsem si koupila omylem v očekávání jiného filmu se stejným názvem. Přestože nemám žádná traumata z autohavárií a v jisté oblasti velmi příjemné lidské činnosti se nepovažuji za puritána, tento film mi nedal ani fň. Jen odporně a zžíravě nepříjemný pocit u srdce a totální znechucení, které jsem ze sebe nedostala, ani když jsem tenhle "skvost" zběsile rozstříhala na malé kousky a hodila do koše.(6.5.2009)

Ďalší z celej rady zvláštnych filmov Davida Cronenberga môžeme kľudne nazvať "ľadovým softpornom" (postavy sa pri tom vôbec nepotia!), avšak pod perverzným povrchom skrýva meditácia o vzťahu medzi sexom a technikou, ktorú dokonca analyzuje i filozof . B a u d r i l l a r d . vo svojej knihe . S i m u l a c r e s . et . S i m u l a t i o n . ako jeden z príznakov postmoderny.(10.8.2011)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1996 - Špeciálna cena poroty ◘◘◘◘ Pozn.: Niekomu možno k pochopeniu pomôže text na "http://www.fhs.cuni.cz/media/publikace/texty/trans.htm". Mne síce nepomohol, ale.... Áno, Bataillova teória transgresie je veľmi "zaujímavé" čítanie, no neviem či je vhodná ako námet pre film. To si radšej počkám na sfilmovanie teórie superstrún... :) . Umenie by malo hlavne kritizovať, analyzovať, zdôvodňovať konanie človeka, hľadať pravdu, nie iba zobrazovať "chladný odosobnený svet", si myslím.(18.4.2006)

Tíživá, sexem a benzínem načuchlá atmosféra je figurkou na kapotě Cronenbergova zvláštně-perverzního soft porna, jehož provozování celý tý nezodpovědný, podivínský partičce chudáků tradičně přeroste přes hlavu. Tyhle bouráky jsou rajcovní, ne že ne… a ruka Jamese Spadera našátrá pokaždé fakt něco extra.(29.4.2012)

Další z Cronenbergových filmových bizarností vypráví o skupince volnomyšlenkářských sexuálních náruživců, které nejvíce vzrušují automobilové nehody... No, a to je v podstatě všechno. Crash má velmi zajímavou a neobvyklou premisu, z níž ale nic moc inspirativního nevyplyne. Cronenberg si sice opatřil skvěle pasující áčkové obsazení (hlavně Koteas je luxusní úchyl), s nímž natočil několik dráždivých a působivých erotických scén, ovšem dějově i vývojem postav se film dost točí v kruhu. Patrně to byl záměr, osobně jsem ale asi čekal něco víc. Fandům artových podivností postavených na okrajovém a hodně pikantním tématu ale nelze než doporučit. ;-) 65 %(22.11.2020)