Úžasní Ambersonovi (TV film)

The Magnificent Ambersons

USA, 2002, 150 min

Příběh o tom, jak chudý Honza k bohatství přišel naruby. Ambersonovi ukazují, jak může být blahobyt pomíjivý, obzvláště odmítáte-li se tvrdohlavě přizpůsobit nové době. Na televizní film neobyčejně velká výprava, co se kostýmů a kulis týče. Ke kameře ani režii nemám výtky. Jonathan Meyers odvedl opravdu výborný výkon (George v jeho podání jsem vážně nenáviděl a ten konec jsem mu přál), ale ostatní herci hráli spíš průměrně nebo jen o trochu líp. Scénář se povedl a nevšiml jsem si nějakých chyb nebo nejasností. Zhlédl jsem to v originále, takže to je pro mě plus navíc. Kdyby byl tento film cup of my tea, tak bych mu ještě hvězdičku přidal.(17.7.2009)

Georgy, I´ve always been fond of you, but I haven´t always liked you. 1) Předchůdce filmu z roku 1942 jsem dosud neviděl, knižní předlohu jsem nečetl a tak nemohu srovnávat. Mně se tento přepis líbí. Všechny parametry jsou přiměřeně naplněné a divácký zážitek příjemný. 2) Čtvrtou hvězdičku dávám skvělému 25letému Jonathanu Rhys Meyersovi (George) za jeho báječné britské herectví i za nespornou fyzickou přitažlivost.(6.8.2011)

Průměrný film o průměrné bohaté rodině a jejich problémy, které bych chtěl mít. Na druhou stranu Jonathan Rhys Meyers tak dokonale ztvárnil rozhýčkaného a povýšeného synka z bohaté rodiny, že jsem měl strašnou chuť rozkopnout televizi pokaždé, když se na obrazovce objevil jeho arogantní výraz. Jedině kvůli němu mělo smysl dokoukat Ambersonovi do konce.(20.8.2010)

Výrazně větší melodrama než (prostříhaní) Skvělí Ambersonové od Orsona Wellese. Televizní vzhled příliš nepřekáží, roztažená stopáž by mohla být kratší, ale herci jsou příjemní a vkusně obsazení. Původní verzi se to však ani zdaleka nevyrovná, i když třeba čtení dopisů je velmi dobře vyřešeno stejně jako přehlednost celého dvougeneračního příběhu. I myšlenky původního filmu byly zachovány, takže setkání staré a moderní doby stejně jako zvyků a tradic je skrze postavy dotažené. Na televizi opravdu pěkné... Slabší 4*.(30.1.2010)

Sice se toto dílo nedá moc srovnávat s originálem od Orsona Welse, ale jako samostatné televizní dílko je skvělé. Pan Meyers opět dokazuje, že mu sedí prakticky jakákoliv role a právě jeho výkon tento film povznáší nad průměr. V originále si můžete rovněž vychutnat jeho zajímavou barvu hlasu i tón a krásnou výslovnost všech ostatních, včetně jeho tety, která ji může mít pro někoho méně zajímavou, či spíše odpuzující. Styl vyprávění a při něm některé nasnímané scény jsou rovněž skvostné, stejně jako záběry na krajinu a rostoucí město. Ostatní je průměr britské televizní tvorby.(17.7.2009)