Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je to podvodník a lhář, to musí být jasné každému soudnému člověku. A Líza Curryová rozhodně soudná je. Nikdo přece nedokáže přivolat déšť. Nikdo nedokáže zařídit, aby se ničivé tornádo vyhnulo právě našemu městu. A zvlášť ne za pomoci tak směšných a primitivních prostředků, jaké ten blázen lidem prodává - a jaké si ti ještě větší blázni od něj kupují. Jenomže on neprodává jen ty svoje legrační tyčky. On prodává naději. Naději, že se nebe konečně zatáhne mraky a na vyprahlou, rozpukanou půdu se snese déšť, který lidé, pole i dobytek tak zoufale potřebují. Věří mu, protože Starbuck je nejen podvodník a lhář, ale i fantasta a snílek. Snílek, který dokáže lidi přesvědčit o své pravdě, který dokáže vidět krásu tam, kde ji jiní nevidí... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Spektákl založený ne na počítačových kouzlech, efektním střihu nebo masových scénách, ale prostě a JEN na úžasném herectví a silném příběhu s velmi lidským rozměrem. V suchem vyprahlém Třívršku chřadnou vedle krav a úrody i naděje Lizzie Curry a jejích bratrů na splnění celkem všedních snů. Zejména Lizzie, která je chytrá a vzdělaná (ale kapku zakomplexovaná) ztrácí víru v sebe sama, a nebýt nečekaného setkání s optimistickým přivolávačem deště Starbuckem, zakuklila by se do svého pesimismu nadobro a všechny její sny by se rozpustily v potu z domácích prací, vykonávaných rezignovaně pro ulehčení rezignace vlastních bratrů. Starbuck slibuje déšť (v který ale sám také nevěří) a ukazuje svým "zákazníkům" nový pohled: sny se sní, ale pokud není víra, není ani naděje na jejich splnění. Sucho, které sužuje Třívršek, znamená také usychání nadějí - déšť, který Starbuck slibuje, dokáže smýt rezignaci a naději oživit. Vždyť nejde o nějaké přemrštěné a nereální sny... Stačí zapomenout na dávný pohled do zrcadla a podívat se na sebe, život a svět novým pohledem. Obchodník s deštěm není ani western, ani thriller, ani komedie. Je to dojemný příběh o dvou polibcích: Jeden dokáže uvěznit a druhý osvbobodit. (Jestliže někomu vadí, že Lizzie hraje 49letá Katharine Hepburn, pak mu odpovídám, že o to silnější symboliku má ve filmu hledat). ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Více než pěkný romantický film kde Burt Lancaster hraje roli takového šaramantního šarlatána Starbucka, který v jádru není vůbec špatný člověk. A jak už to tak bývá zvykem, jednoho dne se tento vyvolávač deště dostane až na farmu Curryových kde v něm jejich mladá dcera Lizie (Katharine Hepburn) později najde zalíbení a jistou soudržnost. Později její staropanenská zatrpklost jde úplně stranou, a pod jeho vlivem postupně zmizí zcela, takže ho pochopitelně brání i proti své rodině. Velice působivý starý film, který těží z opravdu výborných výkonů skvělých hlavních představitelů, kteří ve vzájemné souhře psychologicky přesvědčivě a takřka sugestivně rozehráli kontrastní charaktery. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Film má svoje prednosti, to rozhodne. No má aj niečo, čo mu na kvalite uberá. Totiž aj keď Katharine Hepburn bola skvelá herečka, sem sa vôbec nehodila. Tu už mala pomaly päťdesiat, trochu stará dievka na pytačky a založenie rodiny, nemyslíte? Dosť to bilo so očí a v konečnom dôsledku to vyznelo smiešne. Na druhú stranu ale snímok pôsobí veľmi pozitívne a dej plynie pohodovo. Páčila sa mi aj myšlienka filmu. No divák si tu užije hlavne Burta Lancastera, ktorý to tu parádne rozbalil. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Vydarená romantická westernová komédia s tradične skvelým Lancasterom a Katharine Hepburn. Zbožňujem filmy o podvodníčkoch a zlodejoch, a Starbuck je jednoducho trieda s úžasným rečníckym talentom. Výborný príbeh, ktorý strieda komediálnu a dramatickú rovinu, o žene, ktorú nikto v živote nemiloval. Príjazd notorického podvodníka, "obchodníka s dažďom", však všetko zmení... Yepee-ka-yey! ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Úžasný film, v němž se snoubí brilantní herecké výkony dua Lancaster - K. Hepburn s velice silným příběhem plným opravdových životních mouder, jejichž společnými jmenovateli je víra, víra v sebe samotného, naděje a splnění snů, aneb kde je cesta a směr, tam je i cíl a za ním musíme jít. Přestože Obchodník s deštěm není snímek plný akce, tak nedává prostor pro nudu skrze silné dialogy a monology, avšak rovněž charaktery postav. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

Reklama

Reklama