Obchodník s deštěm

Obchodník s dažďom

Romantický / Western / Komedie

USA, 1956, 121 min

Joseph Anthony

N. Richard Nash (scénář, divadelní hra)

Charles Lang

Alex North

Hal B. Wallis

Scénografie:

Hal Pereira, Sam Comer (set dekoratér)

Kostýmy:

Edith Head
  • dopitak

Nezlobte se na mě, westerny mám moc rád, ale když devětačtyřicetiletá Katharine Hepburn hraje školačku vracející se z internátní školy, to se fakt rozdejchat nedá! Navíc i přes skvělý původní dabing ČST Praha 1974 (František Němec, Eduard Cupák, Petr Kostka, Petr Oliva, Čestmír Řanda) je to neskutečná pytlovina, plná bezduchých dialogů.(31.12.2011)

Neodolatelný lhář a snílek Burta Lancastera, jehož pohádkám o přivolání deště nikdo nevěří, ale jeho pohádce o kráse Katharine Hepburnová podlehne. Co mě na filmu fascinuje je vykreslení charakterů tří sourozenců - nejstarší už vzdal všechny své naděje, nečeká, že se ožení a nevěří, že by se kdy mohla provdat sestra. Nevěří na lásku, prý se sestra má stejně jako on smířit s tím, že zůstane sama. A přestat už s těmi pohádkami o tom, že dokáže být krásná, je přece úplně obyčejná. Prostřední sestra jen ve skrytu duše doufá a stále touží po lásce. Střídavě podléhá tomu, že na ni láska čeká a vzápětí propadá beznaději. A nejmladší ze sourozenců je plný optimismu a důvěřivosti, vidí před sebou svou lásku v červeném čepečku a je ochoten věřit i podivnému obchodníku s deštěm...(19.3.2008)

Úžasný film, v němž se snoubí brilantní herecké výkony dua Lancaster - K. Hepburn s velice silným příběhem plným opravdových životních mouder, jejichž společnými jmenovateli je víra, víra v sebe samotného, naděje a splnění snů, aneb kde je cesta a směr, tam je i cíl a za ním musíme jít. Přestože Obchodník s deštěm není snímek plný akce, tak nedává prostor pro nudu skrze silné dialogy a monology, avšak rovněž charaktery postav.(18.11.2015)

Moja, takmer bezvýnimkovitá, strata nadšenia pri opakovanom sledovaní starších, mnou už takmer zabudnutých, filmov by už mala dostať aj latinský názov. Všetci hollywoodskí bohovia sú mi svedkami, že som sa na tento film tešil, ako farmárska rodina na dážď. Pokúsil som sa nevnímať teatrálnosť inak skvelo hrajúcich hercov, prehliadať vekový problém, nepozastavovať sa nad pateticky deklamovanými a napriek tomu prázdnymi dialógmi a nič z toho nepomohlo. Po záverečných titulkoch som vedel, že z pôvodných štyroch hviezdičiek musím jednu ubrať, aj keď s ťažkým srdcom.(5.2.2018)

Spektákl založený ne na počítačových kouzlech, efektním střihu nebo masových scénách, ale prostě a JEN na úžasném herectví a silném příběhu s velmi lidským rozměrem. V suchem vyprahlém Třívršku chřadnou vedle krav a úrody i naděje Lizzie Curry a jejích bratrů na splnění celkem všedních snů. Zejména Lizzie, která je chytrá a vzdělaná (ale kapku zakomplexovaná) ztrácí víru v sebe sama, a nebýt nečekaného setkání s optimistickým přivolávačem deště Starbuckem, zakuklila by se do svého pesimismu nadobro a všechny její sny by se rozpustily v potu z domácích prací, vykonávaných rezignovaně pro ulehčení rezignace vlastních bratrů. Starbuck slibuje déšť (v který ale sám také nevěří) a ukazuje svým "zákazníkům" nový pohled: sny se sní, ale pokud není víra, není ani naděje na jejich splnění. Sucho, které sužuje Třívršek, znamená také usychání nadějí - déšť, který Starbuck slibuje, dokáže smýt rezignaci a naději oživit. Vždyť nejde o nějaké přemrštěné a nereální sny... Stačí zapomenout na dávný pohled do zrcadla a podívat se na sebe, život a svět novým pohledem. Obchodník s deštěm není ani western, ani thriller, ani komedie. Je to dojemný příběh o dvou polibcích: Jeden dokáže uvěznit a druhý osvbobodit. (Jestliže někomu vadí, že Lizzie hraje 49letá Katharine Hepburn, pak mu odpovídám, že o to silnější symboliku má ve filmu hledat).(17.3.2013)