Zbraně pro San Sebastian

• Francie La Bataille de San Sebastian (více)

Anthony Quinn se snaží v roce 1746 v Mexiku ubránit vesnici proti nájezdu indiánského kmene. Jeho úloha zde není jednoduchá, jelikož i přes počáteční neúspěch se divoši vracejí, aby udeřili znovu a důrazněji...
Mexiko 1746. Pistolník Leon Alastray prchá před zákonem, ale nad uprchlíkem se slituje otec Josef a ukryje ho. Když místní zjistí, že kněz chrání kriminálníka, vyženou je z města. Leon cestuje v přestrojení za mnicha. Společně dorazí do vylidněné vesnice, kterou terorizují indiáni. Farář je zabit ostřelovačem a Alastray poznává míšence Tecla, který by ho viděl rád jako nového duchovního vůdce. Přes značné rozpaky se nakonec rozhodne postavit se s ním dalšímu nájezdu indiánského kmene. (oficiální text distributora)

zdeny99

Bohapustá krajina, kde nemůže nic růst, maximálně tak kukuřice a v ní široko daleko je jediná vesnice, která vypadá jako už desítky let opuštěná. Je to taková vesnice duchů se zničeným kostelem, dneska by ji ocenili tak leda příznivci urbexu. Do této vesnice zamíří "farář" Anthony Quinn, který mi vůbec v této roli nesedl. Ne v roli kněze, nýbrž kriminálníka. Realisticky vypadal jen když zvonil ve zvonici, zda se někdo objeví ve vesnici. A taky aby ne, když tuto roli si již prakticky vyzkoušel o 12 let dříve v jeho snad nejslavnější roli Quasimoda. Spíš bych tu roli dal Bronsonovi, který v tomto hrál vůdce bandy, která prej chránila vesnici před indiány. Chránil je tak nějak v uvozovkách. Přišel mi jako takový malý Callvera. A indiáni také zaútočí, jenže až po hodině a půl. Do té doby je to takové kecání, natahování, které vás po nějakých 45 minutách přestane bavit. Ovšem ta závěrečná bitva je úchvatná. Z ní také pochází poster tohoto filmu, který láká na velice akční western, ovšem film je 90 minut nuda a posledních 15 minut obrovská akční jízda. [781. hodnocení, 48. komentář, 68%] ()

Rami

Strašně mě irituje nesmyslné jednání indiánů, a co střela, to čtyři mrtví. Toto dílo v podstatě říká, že likvidace indiánů vlastně není nic tak hrozné - vždyť si to zaslouží. ()

Rawar

Jak s oblibou tvrdím, chlap co nemá rád westerny, je houby chlap. Tenhle sice nedosahuje obrovitosti Hrstí dolarů a Hodných, zlých a ošklivých, přesto si mě získal. S Anthony Quinnem jsem toho zatím moc nenakoukal ale byl jsem moc spokojený. Z rebela a sukničkáře k spasiteli celé vesnice. Navíc moc pěkné akční zakončení, jinak komornějšího westernu, s vůní střelného prachu. K hudbě není třeba komentáře, opět naprostá dokonalost ústředního motivu ()

Belmondicek

"Chcete kněžoura? Vemte si ho, máte ho ode mně, jako dárek!" Henri Verneuill si natočil ve francouzské koprodukci trochu netypický western, který sice není moc známý, ale žánru určitě ostudu nedělá! Má pomalejší tempo a velké množství dialogů s určitým náboženským přesahem. Absolutním vrcholem snímku je ale strhující, naprosto famózní závěrečná bitva. Prim hraje vynikající Anthony Quinn jako falešný kněz a proti němu vyjímečně záporný (ještě bez svého typického kníru) Charles Bronson. Spolehlivý Ennio Morricone složil další zajímavý hudební doprovod. ()

Prankster

Western typu "7 statečných", který kdyby nebyl tak výtečně herecky obsazen, spadl by do podprůměru. Jinak hlavně scéna odpálení přehrady byla docela působivá... ()

calculus

Stará dobrá westernová klasika. Navzdory legendárním snímkům tohoto žánru je zde A. Q. tentokrát ten hodný a Ch. B. padouch. Samozřejmě ani tady nechybí hezká ženská, Anjanette Comer jsem dosud nikde neviděl a vůbec se nedivím, že by se o ni kluci poškorpili:-) ()

Vig

Průměrný western ala 7 statečných. Anthony Quinn tenhle film pozdvihl hodně nahoru, kdo ví, jaký by bez něho byl. ()

Spike86

Detailně vykreslená postava již představuje Anthony Quinn, který podává kvalitní výkon. Indiáni jsou zde v roli agresorů, varovaných a poté v rámci obrany potrestaných drtivou silou a chytrostí. ()

petrxx11

Slušný western s mým oblíbeným Anthony Quinnem. Hm, western... proč vlastně? Obrana vesnice proti nájezdníkům? Místo? Doba? Stavba přehrady určitě není běžnou westernovou scénou. Reminiscence na Sedm statečných (což také není původně western)? Je to určitě o lidech. O jednom člověku. Který, ač zdaleka ne svatý a zdaleka ne srozuměný se svou rolí, vrátil vesničanům lidskou hrdost a touhu žít jako lidé, udržovat a bránit svůj majetek i svou víru. To zdaleka není jen westernové téma. - No, ještě něco k "oficiálnímu textu distributora": 1) Pistolník Leon Alastray prchá před zákonem - v roce 1746 pistolníci jaksi nebyli, nebyly totiž pistole v současném slova smyslu. Samuel Colt se měl narodit za téměř 70 let a k výrobě jeho revolveru zbývalo celých 90 let. Leon Alastray byl prostě vojenský zběh. 2) Když místní zjistí, že kněz chrání kriminálníka, vyženou je z města. - Nevyženou. Kněze pošle biskup "za odměnu" šířit slovo Boží do rozpadlé a opuštěné vesnice San Sebastian. Leona schová kněz pod svým vozem, jinak by byl vojáky popraven za dezerci. "Místní" o tom nemají šajnu a nejspíš je to ani nezajímá, kněží, dezertérů i poprav bylo tenkrát dost a dost. 3) Leon cestuje v přestrojení za mnicha. - Necestuje. Po cestě přes poušť mu kněz půjčí svou kápi na ochranu před sluncem. 4) Společně dorazí do vylidněné vesnice, kterou terorizují indiáni. - Neterorizují. Obyvatelé jsou schováni v horách, nemají žádný majetek a indiáni nemají důvod do polorozpadlé osady zajíždět. Jediný, kdo se v okolí prohání, je banda vaqueros míšence Tecla. 5) Farář je zabit ostřelovačem - V době křesadlových mušket moc ostřelovačů nebylo a v prázdné osadě už vůbec ne. Faráře zastřelil jeden z těch vaqueros. 6) Alastray poznává míšence Tecla, který by ho viděl rád jako nového duchovního vůdce. - Teclo ho viděl velmi nerad a proti jakémukoliv "duchovnímu vůdci" měl silné námitky z níže uvedených důvodů. Proto nechal Leona v denním žáru pověsit za ruce na strom a chtěl ho z osady vyhnat. Když se ho vesničané zastali, povolil mu zůstat tři dny, pak ho chtěl zabít. 7) Přes značné rozpaky se nakonec rozhodne postavit se s ním dalšímu nájezdu indiánského kmene. - Nerozhodne, Teclo se žádnému nájezdu postavit nechce, je totiž nevlastním bratrem indiánského náčelníka a jeho zájmem je udržet obyvatele v područí a hlavně bez jakéhokoliv vůdce - duchovního či jiného. Leon se do té role dostane jaksi mimoděk díky kněžské kápi a své neochotě podřizovat se rozkazům. Takže jediné, co opravdu platí, je místní a časové určení Mexiko 1746, v dalších šesti větách je sedm totálních blábolů. Přemýšlím, jaké asi kvality obnáší být "oficiálním distributorem"... ()

Filatov

Zbraně pro San Sebastian opravdu vychází základním námětem ze Sedmi statečných, ale to mi vůbec nevadilo. Vesničané se opět učí střílet a bojovat proti zlým. Ono takových filmů asi není nikdy dost. Změna identity s knězem byla moc dobrá a bavila mě stejně jako Anthony Quinn, který v pohodě utáhl svým charisma celý film sám. Kvalit Magnificient Seven to nedosahuje právě tím, že už to bylo jednou viděno v jiném balení, ale je to kvalitní film doplněný dobrou hudbou. ()

Pythonator

Charles Bronson netradičně jako záporák. Anthony Quinn jako sympatický hrdina, kněz z donucení. Skvělý příběh natočený v americkém stylu. Tím myslím, že to nevypadá jako evropské spagheti westerny. Díky mexické koprodukci byl film navíc natáčen ve skutečném Mexiku a ne někde ve španělské stepi s několika naaranžovanýma kaktusema. Kaktusů si zde užijete bohatě a agávová oáza je pro botanika oslňující podívanou. Příroda je mexická, indiáni jsou mexičtí a dokonce i ten Anthony Quinn je původem Mexičan, takže je to ještě vůbec evropský western? No snad jo, když to natočil zkušený francouzský režisér. A Mistr Ennio Morricone ačkoli ve stejném roce stvořil hudbu pro Tenkrát na západě, zbylo mu dost nápadů i pro tento film. ()

Arakasi

Morricone s Quinnem z tohoto westernu dělají velmi příjemný zážitek a závěrečná potyčka určitě zahanbí nejeden současný snímek. ()