Reklama

Reklama

Zbraně pro San Sebastian

  • Francie La Bataille de San Sebastian (více)

Obsahy(1)

Anthony Quinn se snaží v roce 1746 v Mexiku ubránit vesnici proti nájezdu indiánského kmene. Jeho úloha zde není jednoduchá, jelikož i přes počáteční neúspěch se divoši vracejí, aby udeřili znovu a důrazněji...
Mexiko 1746. Pistolník Leon Alastray prchá před zákonem, ale nad uprchlíkem se slituje otec Josef a ukryje ho. Když místní zjistí, že kněz chrání kriminálníka, vyženou je z města. Leon cestuje v přestrojení za mnicha. Společně dorazí do vylidněné vesnice, kterou terorizují indiáni. Farář je zabit ostřelovačem a Alastray poznává míšence Tecla, který by ho viděl rád jako nového duchovního vůdce. Přes značné rozpaky se nakonec rozhodne postavit se s ním dalšímu nájezdu indiánského kmene. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (53)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Trochu kacířský western, řekla bych ... Není až tak dokonalý - hodně dlouho jsem váhala mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec nade mnou zvítězil. Možná svou vírou, která nemusí být nutně spjatá s náboženstvím ... možná svými myšlenkami ... a dost možná jsem se nechala ovlivnit sympatiemi k hlavnímu hrdinovi. Takže za 4* - a berte je s rezervou. P.S.: Ať je to jak chce, je poněkud problematické hájit právo na svobodný život, když de facto stojíte oběma nohama na ukradené zemi a staré křivdy jsou živnou půdou pro šikovně podněcovanou nenávist. Ale dějiny jsou nemilosrdné - a musím dodat, že naše stará dobrá Evropa v tomhle směru za Novým světem nezůstává pozadu. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Beze všech pochybností skvělý film. Pro někoho možná pomalý a vlekoucí se, pro mě velice příjemně koukatelný a jaksi uklidňující snímek. Bombastický Anthony Quinn, vynikající Bronsonův záporák, scénář plný (pozor!) smysluplných dialogů o víře všeho druhu i humoru, Morriconeho božská hudba a ta postupná gradace, díky níž závěr filmu bere dech. Stoprocentní špageťárna, která by, myslím, mohla snadno oslovit i nefanoušky tohoto žánru. ()

Reklama

jatamansi 

všechny recenze uživatele

Alastray Anthony Quinn je rebel. A to ne ledajaký. Církevní azyl je svatý, ale přeložení za odměnu spíš trestem. San sebastian je Bohem zapomenuté město. „Tak to je blázen i Bůh. Dneska v noci ať se radši nedívá.“ Polámané kolo, mrtvá mula, zbývá jen pochod pěšky. Poušť, slunce. Supi - a pod tím tradičně skvělý Morricone. Hlavně ty jeho ruchy, v tom je skutečně mistr. V San Sebastian nejen že nebydlí Bůh, nebydlí tam ani lidé. Jen kostelní zvon znovu vzvání. Jeden z řady poctivějších filmů. Zločinci jsou špinaví, umaštění, neholení. Patrně i smrdí. Quinn rovněž, potrhaný, nemytý, rozcuchaný. Žádný navoněný učesaný seladon. Městečko se rozpadá, všude prach. Špína, nepořádek. Na hřbitově jen přibude jeden kříž za otce františkána a z Anthonyho je rázem kněz. Bronson pro změnu zase padouchem. Jen kněz Quiinn ví, jak je to se zázrakem s krvácejícím svatým Sebastianem, ale účel – a dav – světí prostředky. Domorodci mu věří a důvěra je něco, co ani otrlý muž nemůže jen tak hodit za hlavu. Je chycen do pasti. Víra přenáší hory a v tomto případě staví vesnici, kostel, přehradu. Když do boje zasáhnou indiáni s Teklou zdá se, že je konec. Ve skutečnosti všechno teprve začíná. Odmítnout dívku slovy „byl jsem moc dlouho knězem“ vtipné. Pokud se z prostitutky stane guvernérova manželka, je to dobrá kariéra. Pokud je to bývalá milenka, tím lépe. Zbraně za znamínko na tajném místě, tomu říkám obchod. S mírným úskokem, diplomacií a hraním si se slovíčky. Vůbec je zde na western dost intrik křížem krážem. Ale pěkně se na to kouká, dobře se to poslouchá. Film o cti a o čestnosti. Film víře v Boha i sebe sama. O důvěře. „Ta španělská polovina tvé krve vždycky zradí indiánskou.“ Co dodat závěrem – vesnice získá nového kněze a ten falešný – kam jej srdce táhne? ()

farfalla 

všechny recenze uživatele

Mexicko-westernový film. Adaptace románu ´A Wall for San Sebastian´ od Williama Barby Fahertyho. Variace na ´The Seven Magnificent´. Hned zaujme zajímavá hudba Ennia Morriconeho. Otec Joseph (Sam Jaffe) zachrání banditu Leona Alastraye (Anthony Quinn) a za to je biskupem přeložen do malé vesnice. Leon se mu chce odvděčit za záchranu a doprovodí ho až do San Sebastian. Hned po příchodu je však kněz zabit. Teclo, americko-mexický míšenec (Charles Bronson) a jeho banda se chtejí zbavit i Leona. Lidé z vesnice ho najdou umírajícího v šatech otce Josepha a uvěří, že je také knězem. Leon je zmobilizuje k opravě venice, stavbě přehrady, aby měli dost vody pro svá pole. Také přinese zbraně a přivede posilu z města a všichni začnou stavět zeď, která by vesničany ochránila před nájezdem Yakuiů, kteří si vždy přijedou pro úrodu vesničanů. Také Teclovi se změny ve snici nelíbí, chce mít vesničany ustrašené a poddajné. Vesničané tedy budou muset bojovat se známým nepřítelem i s domnělým přítelem. Leon se poprvé bude cítit užitečný. Film se skutečne natáčel v Mexiku na rozdíl od ostatních spaghetti westernů, které se obyčejně točili v Evropě. Anthony Quinn je v dobré herecké kondici. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Skvelý Anthony Quinn v nevtieravo nábožensky ladenej, výborne napísanej a hlavne na svoju dobu bravúrne zrežírovanej variácii na Sedem statočných. Na akciu je treba počkať až do záverečnej polhodiny, ale čo sa začne diať potom, je strhujúce a veľkolepé. Mňa tento western nadchol a nemôžem dať nižšie hodnotenie. ()

Galerie (23)

Reklama

Reklama