Lesní ženka (TV film)

Zvuk:

Hugo Markes

Scénografie:

Jan Hlavatý

Černobílá pohádka, které by slušelo pevnější ukotvení a to jak kamery na stativu, tak poselství. Krom toho, že Daniela Kolářová má naprostý odpor k předení (stejnou neochotu chopit se kužele a přadénka projevila o rok později ve filmu Zlatá přadlena), se divák dozví, že někde juchat a projevovat naprostou nezodpovědnost je fajn, pokud vás někdo miluje a máte tolerantní rodiče. Potrestaná zvědavost nikomu nevadila, všichni, až na zhrzeného nápadníka, byli šťastni a jak to tak píšu, tak vlastně nerozumím vlastnímu vysokému hodnocení. Snad že ústřední pár překonal krizi, hrdinka se hrdinně ubránila korupci a čistá láska zvítězila.(24.10.2015)

• duddek

Aby byl Jandák nejrozumnější postavou na plátně, to se jen tak nevidí (i když konkurence ve formě zahálčivé Bětky a odporného Přeučilova Jíry je poněkud slabá). Z životních postřehů, kterými je tato ještě černobílá pohádka orámována, by na tento příběh nejvíce sedělo: "Zatímco někdo přijde ke štěstí jako slepý k houslím (Bětka), jiný ho nedosáhne, ať se snaží sebevíc (Přeučil)." Pro děti je přínosem vidět, že na materiálnu tolik nesejde ("Vítek ti takovou kytku nikdy nepřinese." - "Vítek mi nemusí nic nosit!" - anebo když potenciální koš plný zlaťáků Bětka znehodnotí podíváním). Na druhou stranu, zábava (tanec) je v této pohádce odměňována a práce odsouvána a hlavní hrdinka vůbec nectí autority (maminka, víla...).(30.5.2015)

V jednoduchosti je síla. Tohle byl tak krásně jednoduchý pohádkový příběh, žádné zbytečné kličkování a kombinování. Bohatě to stačilo. Vždycky jsem si myslela, že lesní žínky utancovávaly mládence, kteří se jim dostávali do spárů. V této je to jinak. Vždycky nemusí být víly a lesní divoženky škodolibá stvoření, která mají smrtelníky jen pro zábavu. I když tady je Daniela Kolářová taky musela tancem potěšit.(15.11.2016)

Jandak jako Vitek (male plus, ze...) v pekne a kratke cernobile studiovce. 3+(30.12.2014)

• otík

Černobílá pohádka. Mladá dívenka Bětka z chudé rodiny má ráda chudého chlapce Vítka, jenže zájem o ní má také syn z bohaté rodiny. Toho však Bětka odmítá. Dívka jednoho dne v lese potká jakousi vílu, se kterou si zatančí a za to dostane dary. A taky pokyn, že se do darovaného košíku má podívat až doma. Jenže ona i Vítek se podívají hned, zjistí, že je tam listí a vysypou jej. Až doma však přijdou na to, že listí se změnilo ve zlaťáky. To jim ale nevadí, protože se mají s Vítkem rádi a také maminka už ustoupila od názoru, že si má Bětka vzít bohatého mladíka. Tohle byla strašně hloupá a nesmyslná pohádka. Jednání hlavní postavy není vůbec pohádkové, místo aby poslechla hodnou vílu a dostala tak do vínku nějaký ten dukát, tak neposlechne a udělá si z jejího daru dobrý den. Jediné pozitivum vidím v obsazení ještě vlasatého Honzy Přeučila jako slušně úlisného nápadníka. Jinak i při strašně krátké délce strašně špatné.(25.6.2017)