poster

Lesní ženka (TV film)

Pohádka

Československo, 1974, 22 min

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Scénář:

Eva Košlerová

Hudba:

Otmar Mácha

Zvuk:

Hugo Markes

Scénografie:

Jan Hlavatý
(další profese)
 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Černobílá pohádka, které by slušelo pevnější ukotvení a to jak kamery na stativu, tak poselství. Krom toho, že Daniela Kolářová má naprostý odpor k předení (stejnou neochotu chopit se kužele a přadénka projevila o rok později ve filmu Zlatá přadlena), se divák dozví, že někde juchat a projevovat naprostou nezodpovědnost je fajn, pokud vás někdo miluje a máte tolerantní rodiče. Potrestaná zvědavost nikomu nevadila, všichni, až na zhrzeného nápadníka, byli šťastni a jak to tak píšu, tak vlastně nerozumím vlastnímu vysokému hodnocení. Snad že ústřední pár překonal krizi, hrdinka se hrdinně ubránila korupci a čistá láska zvítězila.(24.10.2015)

 • otík
  odpad!

  Černobílá pohádka. Mladá dívenka Bětka z chudé rodiny má ráda chudého chlapce Vítka, jenže zájem o ní má také syn z bohaté rodiny. Toho však Bětka odmítá. Dívka jednoho dne v lese potká jakousi vílu, se kterou si zatančí a za to dostane dary. A taky pokyn, že se do darovaného košíku má podívat až doma. Jenže ona i Vítek se podívají hned, zjistí, že je tam listí a vysypou jej. Až doma však přijdou na to, že listí se změnilo ve zlaťáky. To jim ale nevadí, protože se mají s Vítkem rádi a také maminka už ustoupila od názoru, že si má Bětka vzít bohatého mladíka. Tohle byla strašně hloupá a nesmyslná pohádka. Jednání hlavní postavy není vůbec pohádkové, místo aby poslechla hodnou vílu a dostala tak do vínku nějaký ten dukát, tak neposlechne a udělá si z jejího daru dobrý den. Jediné pozitivum vidím v obsazení ještě vlasatého Honzy Přeučila jako slušně úlisného nápadníka. Jinak i při strašně krátké délce strašně špatné.(25.6.2017)

 • blackrain
  ****

  V jednoduchosti je síla. Tohle byl tak krásně jednoduchý pohádkový příběh, žádné zbytečné kličkování a kombinování. Bohatě to stačilo. Vždycky jsem si myslela, že lesní žínky utancovávaly mládence, kteří se jim dostávali do spárů. V této je to jinak. Vždycky nemusí být víly a lesní divoženky škodolibá stvoření, která mají smrtelníky jen pro zábavu. I když tady je Daniela Kolářová taky musela tancem potěšit.(15.11.2016)

 • duddek
  **

  Aby byl Jandák nejrozumnější postavou na plátně, to se jen tak nevidí (i když konkurence ve formě zahálčivé Bětky a odporného Přeučilova Jíry je poněkud slabá). Z životních postřehů, kterými je tato ještě černobílá pohádka orámována, by na tento příběh nejvíce sedělo: "Zatímco někdo přijde ke štěstí jako slepý k houslím (Bětka), jiný ho nedosáhne, ať se snaží sebevíc (Přeučil)." Pro děti je přínosem vidět, že na materiálnu tolik nesejde ("Vítek ti takovou kytku nikdy nepřinese." - "Vítek mi nemusí nic nosit!" - anebo když potenciální koš plný zlaťáků Bětka znehodnotí podíváním). Na druhou stranu, zábava (tanec) je v této pohádce odměňována a práce odsouvána a hlavní hrdinka vůbec nectí autority (maminka, víla...).(30.5.2015)

 • Tommassi3
  *

  "Ne teď, doma na to hleď !!." ;) Bětka očividně neznala pohádky Boženy Němcové, želbohu však ani zoufalý Pepa Vondráček, který sice po sobě zanechal raritku pro fanoušky Kolářové či pana exministra Jandáka, nicméně po poselství předlohy nezůstalo málem ani vidu, ani slechu.. Podobně jako po lesní žence v báchorce..(13.12.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace