poster

Yesterday

 • Jižní Korea

  Yeseuteodei

 • Jižní Korea

  예스터데이

 • angličtina

  Yesterday

Krimi / Akční / Sci-Fi

Jižní Korea, 2002, 121 min

Režie:

Yoon-soo Jeong

Scénář:

Yoon-soo Jeong

Kamera:

Han-cheol Jeong
 • igi B.
  ***

  Nu, tohle je prostě i v rámci žánru trošku zvláštní film, navíc vedle všeho musíte u něj trošku myslet... Akční sci-fi drama a la Korea se špetkou té asijské filozofie. Taky mám pocit, po prvním shlédnutí, že se mi tohle dílo bude těžko hodnotit. Je mi ale jasné, že brzo se na tenhle film podívám s odstupem znovu. Možná ho potom budu muset ještě přehodnotit. A myslím, že nejspíš nahoru... - - - P.S. Typické bláboly distributora (Intersonic) o obsahu a technických parametrech na přebalu dvd nevnímejte: Film není 4:3, nemá anglický dabing, netrvá 89 minut :-( ...Uvnitř na disku je zdá se naštěstí zcela jiný film :-)...(17.3.2006)

 • Tommy987
  **

  2 roky příprav, 9 měsíců filmování, na 3D grafice se pracovalo 5 měsíců, více než 100 druhů zbraní, vystřílených víc než 10000 nábojů, 250 převleků a filmových triků, rozpočet překročil 7 miliónů USD, speciální efekty za 2 milióny USD, kinohit promítaný ve více než 20 zemích světa... "Yesterday je Pátý element nového tisíciletí! Spolu s popisom deja to znie maximálne lákavo, nie? Pozor, zdanie klame. Efekty, kostýmy a celá technická stránka filmu sú na vynikajúcej úrovni, horšie je to však so scenárom. Ten je žiaľ tak neuveriteľne zložitý, prekombinovaný (to by nemusel byť až taký problém, keby nakoniec všetko do seba pekne zapadalo) a často nedovysvetlený a nelogický (to už ale problém je), že sa v ňom stratí asi každý. Tým pádom sa ťažko buduje aj nejaká atmosféra a napätie, lebo človek často nevie, čo sa deje, koho hľadajú, prečo ho hľadajú, ako to súvisí s predošlou scénou, ako sa tam dostali... Výsledok je asi taký, že som práve videl prvý kórejský film, z ktorého som sklamaný. Bohužiaľ. 4/10 P.S.: S Piatym elementom som nenašiel žiadnu paralelu (teda pokiaľ to, že sa film odohráva v budúcnosti, neberiem ako paralelu).(2.8.2005)

 • otík
  **

  Hodně náročný akčně dramatický film, který je tak složitý, že je téměř nepochopitelný. Je v něm zachycena snaha policistů vypátrat osobu zvanou Goliáš, která je velmi nebezpečná svému okolí. Akce ja nasnímána dobře, drsně a syrově, střihy často do sebe nazapadají, postavy mluví hodně v nesouvislosti s dějem, objevují se z ničeho nic a hodně zmateně. Je to naší kultuře jen stěží pochopitelný a přijatelný film.(8.7.2005)

 • honajz
  *

  Na tyhlety korejský šílenosti vážně už nemám. Zvykl jsem si, že Korejci nedokážou dát dohromady alespoň smysluplný scénář, který by odněkud vycházel a někde končil, a že vyprávějí podobně zmateně, jako když mi chtěl tuhle vyprávět obsah jednoho dílu seriálu picnutý alkoholik. Je to jejich trade mark. Ale zvyknout si neznamená nechat se dobrovolně mrzačit. Tohle je prostě sled volně poskládaných scén, kde jde jen o sugestivní obraz a vypiplanou technickou kvalitu (a to taky neplatí vždy, třeba v tom tunelu je to pěkně mizerné CGI), důležité je, že někdo má důvod někam rychle jet, střílet, honit se, mlátit se. Logiku v tom už vůbec nemá smysl hledat - jestli by takhle skutečně fungovala policie, asi by nikdy nic nevyřešila nebo by její členové šli pěkně rychle od válu. Postavy jsou mi ukradené, nikomu jsem nefandil, a že jednotlivé scény vypadají jako načinčané kousky z komiksu beru spíše jako minus. Tahle "estetika" zkrátka není pro mne. A příběh vlastně není nijak složitý, to jen tak vypadá, protože je naprosto nesmyslně vyprávěn - hrdinové někam jedou, nikdo neví kam a a proč, tam se zahoní, zastřílí, nikdo neví proč a proti komu (chvílemi to dokonce vypadá, že proti sobě jdou tři čtyři organizace, a ne pět poldů a jeden Robur Dobyvatel), občas někoho bolí hlava, občas neví, co je za den, a vlastně je to jedno, podstatné je, aby zheblo co nejvíc lidí a bylo to co nejvíc CGI krvavé. Takže když to shrnu - prostinký příběh o jednom vědeckém pokusu, který se vymkl díky jednomu jedinci kontrole, následné odplatě, a vše podáno natolik zmateně a napřeskáčku, bez motivací postav i jejich jednání, že z toho vznikl jeden velký mišmaš.(16.8.2016)

 • retrix
  **

  U tohohle filmu mně připadalo, že je točený pro někoho jiného než pro diváky v kině či u televize. Scény jsou často točeny, jako by kameru držel někdo z herců filmu (podobné jako když URNA točí své akce) a hlavně měl jsem pocit, že scény na sebe nenavazovaly a jednou se něco děje na jednom místě a vzápětí se všichni přesunou někam jinam, aniž by bylo vysvětleno proč a kdo koho nahání. Vcelku zmatené i když to má působit jednolitě.(11.3.2012)