Jeden z nejkontroverznějších a nejprovokativnějších filmů, který byl v Polsku zakázán plných 16 let. Stylisticky vychází z poetiky gotického románu nebo černého románu blízkého blasfemiím markýze de Sade. Samotný příběh, který je plný drastických scén a mnohovrstevnatých metafor, je však rafinovanou alegorií o stavu Polska, či o stavu duše člověka, pronásledovaného komunistickým režimem. Úvodní záběry nás zavádí do Polska v roce 1793. Pruská vojska zrovna zahajují represe proti případným revolucionářům. Během svého zásahu vyplení klášter, kde zmasakrují jeptišky. V nastávajícím zmatku a anarchii se objevuje Neznámý, který osvobodí uvězněného Jakuba, neúspěšného královraha a mladou jeptišku. Jakub je svědkem svatby své bývalé snoubenky, která je již těhotná s jeho přítelem, a vynucené soulože, při níž dostane epileptický záchvat. Neznámý dává Jakubovi do rukou břitvu se slovy: " Teď se můžeš stát Ježíšem, který bude svěť očišťovat od zla a hříchu." Jakub tak zahajuje krvavou řež. Dostává se do rodného kraje, kde nachází rozkládající se ostatky svého otce-sebevraha, Omámenou sestru, která je pod vlivem orgií, a bratra poustevníka Ezechiela. Jakub se stane aktérem v erotickém divadle, které provozuje největší kurva Polska. V okamžiku milostných hrátek se mu vyznává, že je jeho matkou. To je ale jen začátek bizarních dobrodružství, připomínajících to nejlepší z černého romantismu a E.T. (mj) (oficiální text distributora)

bari68

Film, ktorý nemá samostanú kategóriu, ale svojim pôsobením spadá do skupiny spolu so ,,Saló,, , ,,Mazacej hlavy,, a pod. Alegorický a podobenský význam nerieším. Toto dielo je jedním z tých , ktorý majú diváka donútiť k depresii, surovosti, bláznovstvu a zlu. Z filmu toto všetko doslova čiší. Účel splnilo. ()

Gray Wolfman

Bych řekl pravdu, vůbec sem nevěděl, kam toto dílko zařadit. Nejkontroverznější film Polska, který byl zakázán celých dlouhých 16 let... No a po skouknutí se tomu ani nedivim, takže kdo nezná, ať napraví, pokud na to máte odvahu, pač tenhle snímek opravdu nejni pro každého... A možná taky díky horečce, na kterou teď solidně chcípám, to hodně zapůsobilo... ()

bolan

Na tento film jsem se strašně těšil, protože Zulawski mě naprosto ohromil svojí šílenstí Possession. Epileptické záchvaty, křeče, schizofrenie a šílenství je asi jeho triumfální zbraní, protože v obou filmech jich využívá jako magor (tzn. velmi dobře). Šílenství tady dýchá z každého gesta a záběru, ale nejsem si jistý jestli jsem to zcela pochopil, takže si to musím dát za čas znovu. ()

Ygnor

Taková psychydelická odpověď na Markétu Lazarovou (znalci jistě prominou, že tady něco přirovnávám) a na Goetheho Fausta, dozajista plná metafor a personifikací na bolavou polskou duši protnutou nejen jejím trojím dělením, ale i jejím samotným sebeurčením z hlediska člověka jako takového. Film má nejen zběsilou kameru a epileptickou hudbu ale i jakousi špinavou gotickou atmosféru říznutou dark cabaretní dekadencí. Je to jakýsi přesný opak Hanekeho stoického a bezhudebního rukopisu, přičemž alespoň u mne díky tomu vyvstala určitá evokace, spojená s tzv. kinem náročného diváka, kdy jedna část národa film odsoudí za intelektuální sračku a jinou část třeba zaujme film z důvodů lineárního znázornění nahoty a násilí, kdy ani jeden atribut není dle mého názoru avšak samoúčelný, tak jak u zmiňovaného rakouského režiséra. ()

Germanicvs

Intenzivní snímek o stavu lidské duše/rozděleného Polska - ovládané temnou silou našeptávače. Rafinované záběry a přesvědčivé herecké výkony v parafrázi na gotický román v kulisách 18. století se stále aktuálním obsahem. Tohle prostě muselo jít do trezoru. ()

Ironsky

Opus ŠÍLENOSTI....jestli máte v okolí někoho kdo se vám zdá býti bláznem,tak vstupte do světa jemuž vládne Wojciech Pszoniak v roli diabla a pochopíte,že okolí je naprosto normální a získáte nové přátele. ()