Zbojník Jurko

• angličtina Brigand Jurko (festivalový název)

Legenda o Jánošíkovi, který bohatým bral a chudým dával, patří už dávno ke klasice slovenského folklóru. Udatný zbojník, jehož chrání pás od dobré víly a který přijde a napraví všechna bezpráví, jichž se bohatě dostávalo chudým od feudálních pánů, žije v mnoha lidových písních, pohádkách a vyprávěních. Animovaný film, jenž natočil slovenský klasik tohoto žánru Viktor Kubal v roce 1976, je kouzelně osobitým převyprávěním legendy, v níž ožívají fantazie, hravost i smysl pro dramatické situace v nezaměnitelně lyrickém výtvarném pojetí. Autorem námětu, scénáře, komentáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem celého filmu, který dnes patří ke zlatému fondu slovenské kinematografie, je Viktor Kubal v jedné osobě. (Česká televize)

Rozjimatel

3,5  Toto nápadité a vtipné dielo má animáciu síce jednoduchú, ale zato ohromne štýlovú. Výtvarná stránka spoločne so sugestívnym spevom Dariny Laščiakovej tvoria veľmi osobitého ducha filmu. ()

Mikino00

Spíše taková pohádka pro dospělé s pěkným příběhem, který je tak trochu jinak než ho známe. Moc se mi nelíbila animace, ale jako celek to ušlo. ()

THE_Joko

Scéna s namierenou zbraňou proti Drápovi a pootočením kamery je absolútny skvost, za ktorý by sa nehambili ani bratia Wachovski:) ()

agassi68

Kubalove geniálne kreslené vtipy som miloval už ako decko vo vtedajšom Roháči. Animácia jeho kresieb v tomto filme sa dá smelo porovnávať aj s dnešnými počítačovými kreáciami. V spojení s hudbou je to taký kreslený Pacho, viac šmrncnutý do melodrámy. ()

Joski

Vynikajúco spracovaný PRVÍ SLOVENSKY CELOVEČERNÝ ANIMOVANÝ FILM o legende zbojníka Jurka Jánošíka. Kubal zvolil baladicko-komický uhol pohľadu. Čo je pri tak notoricky známej postave veľká odvaha! Kubalovi sa podarilo vytvoriť doslova symbol-graficky znak "supermana", ktorý má vo svojej kreslenej podobe extrémne nesmrteľné schopnosti. Každá scéna srší nápadmi a originálnymi gagmi, ktoré nepotrebujú žiaden komentár. Vizuálne vykresľujú charaktery postáv, ktoré sú zrozumiteľné na celom svete bez znalosti histórie slovenskej legendy (môžem osobne potvrdiť, na návšteve v Nórsku boli moji priatelia absolútne nadšený:-) Je to nadčasový film a určite sa stane legendou ako náš Jurko: ()

Acrobat

Usadil som sa pri tom blkotajúcom ohni bez muža, načúvam z diaľky skautský hluk turistov ako prespevujú slávu na Terchovského Jánošíka. Potmehúdsky si spomínam na udalosť. „Viktor vstaň, poďte preč so mnou. Tu nie je miesta.“ Z voluntaristickej dražby pozostatkov Jurka utekáme krovinami, mestskými stokami, prekonáme vnadné túžby bordel Rougue a čarokrásnou nocou vinieme sa vpred k piedestálu plechového Jánošíka. So všetkou imaginárnou slušnosťou spĺňame kritériá rakúskej dvornej etikety a hádžeme kus plechu priamo dole svahom. Na jeho mieste mi Viktor rozpráva príbeh zrodenia, zrodenia mystériá nedozernej jasnosti a musím si pri tom návale emócií sadnúť. Zahmlí sa mi pred očami, Viktor to pozná, je pokojný, je spúšťač imaginária, prenecháva javisko Bielej Pani, ktorá nemá vedecké poznatky, ale svojou duchovnou prítomnosťou vovádza evokatívnosť do mysle, čerí ju a zrak, upnuto upriamuje pozornosť na Jurka, ktorého nenávidím, až plačem. Milej mojej odkaz nemožno dať, zbrane moderny sú neúčinné, eventuálna sila je tajomne uchovávaná v opasku daný mu z priezračnej lásky opantanej mimózou štrukturálnych molekúl osudov poddanstva a zbedačených zverstiev. Postoj! maloverná duša, tragickosť popravy nesie hrbáč dívajúc sa na večný svit nepoškvrneného sena. Vystúpila z davu, zhliadla v diaľke kubalovský obrys a ten dal falošnú nádej v budúcnosť žitia utkvelých predstáv mierne poddaných ľudí. Vznášam sa nad zeleňou posiatou krvou, s tebou moje srdce trpezlivo tlčie, očakávam triumfálny návrat, egoisticky upínam vyschnuté ruky nad zvukom a animáciou vnárajúcimi sa do každej telesnej dutiny bohom vytvoreného človeka. „Dosť, kričím drábsky,.....Viktor ma privádza späť. Nevďak obmedzenosti strpčuje mi počiatočné svitanie viditeľného sveta a kladie erudované požiadavky na Zbojníka Jurka. Chvením nevládzem sa niesť a upadám do kolísky života. Úprimný atak na ľudskosť a spytovanie svedomia nesie so sebou ceruzka Viktora, čarujúca paralelný pocit dokonalosti. Excelentná previazanosť realizmu s mystériom legendy na podnose Viktorovho šarmu a osobnosti. „Čo si to, preboha, Viktor vytvoril ?“ http://www.youtube.com/watch?v=pjelGTCLqZI&NR=1 ()

ostravak30

Souhlasím s kolegy, kteří filmu vyčítají především jeho délku. Zbojník Jurko mohl být kratší, tím by získal na lepší intenzitě vyprávění, kdy opravdu snímek obsahuje pár hluchých či nudnějších míst. Na druhé straně je potřeba ocenit jednoduchou, místy humornou a zábavnou animaci. Jánošík je tu prezentován skoro jako hrdina po vzoru amerických animáků stylu Supermana a Batmana. Nic ho nezastaví, přepere mnohonásobnou přesilu a disponuje skoro až nadpřirozenými silami. Tuto úvahu reflektuje i závěr, kdy Jánošík se umně dostane z vězení a jeho legenda žije dál, neboť uniká jisté smrti a je vidět jen jeho obrys na vrcholku hory. Američané zkrátka mají Kapitána Ameriku, Češi Krakonoše a Slováci Jánošíka. ()

mrclTV

Nádherný spev Dariny Laščiakovej a podmanivý vizual plný veselých nápadov, to je magická kombinácia v spojení s príbehom, ktorý každý na Slovensku pozná. No nato, že je film primárne pre deti je pomerne rozťahaný, a nielen deti (ako som videl v sále) sa miestami nudili. Videné na AFF 2023. ()

Huncút

Geniálne! Vtipné, tragické, komorné aj monumentálne, umelecké a insitné. Myslím, že som nič podobné doposiaľ ani nevidel, jednoducho to bola synergia animácie, hudby a nápadov. Kubal je slovenský Miyazaki a ja nadšene tlieskam! ()

PTuranyi

Výtvarne originálne spracovanie legendy o Jurajovi Jánošíkovi. Okrem typicky kubalovského výtvarného spracovanie sa nezaprie, že Viktor Kubal je humorista. Na pozadí dramatizácie legendy podfarbenej nefalšovanou terchovskou muzikou na nás Kubál neustále huncútsky požmurkáva a do  každej scény pridá nejaký fórik či gag, ktorým priam až paroduje legendárny príbeh. No vo vážnych scénach neváha pritlačiť na city Darinou Laščiakovu alebo zdramatizovať danú chvíľu. 90% ()

Jard

Na Slovensku sa síce nenatočilo toľko celovečerných animvaných filmov, aby som mohol prehlásiť, že ide o najlepší slovenský animovaný film, ale s určitosťou viem povedať, že ide o film, ktorý má nezastupiteľné miesto v slovenskej kinematografii. Jánošíkovská tematika vie tvorcom vždy priniesť voľnú ruku v komponovaní, keďže o najznámejšom slovenskom zbojníkovi vieme len minimum informácii. Oproti doloženým faktom sa príbeh skončí šťastne, preto tvorcovia pomenovali a aj poňali tento film plne autenticky. Pobavilo ma tu viac scén, napr. "lesný gramofón" a pod. 90% ()

Infernor

Nezapomenutelný Viktor kubal se svým alternativním koncem zbojníka Jánošíka nám představuje první slovenský celovečerný animovaný film, který nepostrádá napětí a hlavně vtip.. Škoda, že to nejde nikde sehnat.. (pozn.18.3.2007) Snímek je již v mé moci. ()

Trepak

Všetko, čo sa mi na tomto kúsku nepozdávalo, vymaže absolútne bezchybná hudba. Netreba sa o tom rozpisovať viac. Zbojník Jurko bol vždy moja srdcovka =) ()

pekkanik

Toto je hlavne sranda a kopec ľudovej muziky, do hĺbky sa Kubal pustil až v Krvavej pani, v Jurkovi je to milé, vtipné a optimistické. Ak máte blbú náladu a nevadí vám veľmi veľmi jednoduchá animácia, pustite si to. ()