Dobrodružství Malého Indiána

• Kanada

The Education of Little Tree

Výchova Malého stromu

Kanada, 1997, 112 min

„Bolo nám fajn a nabudúce bude ešte lepšie.“ VÝCHOVA MALÉHO STROMU je presne ten typ filmu, kedy sa otrepané frázy menia v životné pravdy a klišé vo funkčné zápletky. Pravda, Robert Redford by to nakrútil inak, toto je napriek dospelejším motívom (stádovité holenie hláv do „spoločenstva priemerných“, malý úprimný zhovorčivý chlapec verzus svet kvázi vysoko postavených krátkozrakých dospelých, rasizmus, xenofóbia, fanatické náboženstvo, katolíci ako Zlo, smrť ako súčasť života, zvieratá ako najlepší priateľ človeka) skôr rozprávka s nostalgicky baladickou atmosférou, dojemným ale logickým záverom, kvalitným hereckým obsadením (Cromwell, Greene, Cardinalová a malý Ashton) a, samozrejme, krásnou prírodou „dávnych dôb“.(14.3.2009)

Krásný a poutavý příběh indiánského chlapce, vychovávaného v duchu svých předků, natočený, dle mého soudu, podle jedné z nejlepších knih, které jsem v poslední době přečetl. Byl jsem i na divadelním představení ŠKOLA MALÉHO STROMU(Divadlo Klub Lávka). A nemělo to chybu! Doporučuji v tomto pořadí : kniha, divadlo, film ...(12.6.2008)

Nerada srovnávám filmové adaptace s literárním originálem, ale tentokrát jsem se tomu nemohla ubránit. Mám pocit, že ze spousty scén mohl Friedenberg vytěžit podstatně víc. Většina původně nesouvislých událostí je slita dohromady ve snaze natěsnat do stopáže co nejvíc původního materiálu, místo toho se ale tvůrci mohli pokusit lépe prokreslit hloubku porozumění mezi Stromem a jeho prarodiči. Výsledný emocionální dopad by pak mohl nabýt stejné intenzity jako po přečtení Carterovy knížky. V režii třeba takového Lasse Hallströma by to určitě bylo jiné kafe!(27.7.2011)

Oproti knižní předloze (Forest Carter) jsme ochuzeni o myšlenky a postřehy Malého Stroma. Na druhou stranu je obraz babičky a hlavně dědečka (skvělý James Cromwell)vykreslen dosti věrně. Největší problém je s představitelem Malého Stroma, který má účes ála Jarka Metelka a ani jeho herecký výkon není z nejlepších. Doporučuji přečíst knihu a pak shlédnout film. Bude se Vám líbit víc.(18.4.2007)

Po delší době snímek, kterému se podařilo mě malinko emočně rozněžnit. Překrásný příběh o lidskosti, harmonii člověka s přírodou, duševní svobodě a hledání skutečného štěstí, který jemně kritizuje všechny civilizační nešvary, které přišly ruku v ruce s pokrokem a o domov a štěstí značnou část lidstva připravily. Opravdu bych se rád někdy dožil doby, kdy se lidi konečně naučí používat a rozvíjet obě své poloviny mozku a najít si mezi nimi tu správnou rovnováhu. Pokud se bude technologický pokrok rozpínat stále rychleji a rychleji, zatímco duchovní život člověka zůstane stále v útlumu, tak dojde ke katastrofě mnohem rychleji, než si troufáme představit. Krásné, moudré a inspirativní.(18.4.2017)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Education of Little tree" od Asa Earla Cartera z roku 1976 (Terva)