Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh osmiletého chlapce, kterého si po smrti jeho rodičů, indiánské maminky a bílého otce, odvedli k sobě babička a dědeček. Babička z kmene Čerokijů učila chlapce moudrosti předků, laskavý děda zase řemeslu a umění přežít a vyjít čestně se světem i sám sebou. Osiřelý chlapec, kterému říkali Malý indián, zažil vysoko v srdci hor v prostém srubu prarodičů ty nejintenzivnější pocity štěstí a pospolitosti. Zákon ho ovšem donutí opustit je a místo toho je vězněn v chladných zdech internátní školy pro Indiány. Jeho velký indiánský přítel Wilow John však vyslyší chlapcovy prosby. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (26)

fragre 

všechny recenze uživatele

Bohužel, síly originálu to nedosahuje. Je to dobrý film, ale je to vyloženě film pro děti, leč ta kniha je pro všechny. Část drsnosti a duchovnosti originálu ve filmu chybí. Dědečka, Vrbovýho Johna, Malého Stroma (v českém dabingu nevím proč přejmenovaného) si představuji jinak, a teď doufám, že se mi tyto filmové podoby nebudou plést do četby. Čtyři hvězdy, ale slabé. ()

korinťan 

všechny recenze uživatele

Oproti knižní předloze (Forest Carter) jsme ochuzeni o myšlenky a postřehy Malého Stroma. Na druhou stranu je obraz babičky a hlavně dědečka (skvělý James Cromwell)vykreslen dosti věrně. Největší problém je s představitelem Malého Stroma, který má účes ála Jarka Metelka a ani jeho herecký výkon není z nejlepších. Doporučuji přečíst knihu a pak shlédnout film. Bude se Vám líbit víc. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Bolo nám fajn a nabudúce bude ešte lepšie.“ VÝCHOVA MALÉHO STROMU je presne ten typ filmu, kedy sa otrepané frázy menia v životné pravdy a klišé vo funkčné zápletky. Pravda, Robert Redford by to nakrútil inak, toto je napriek dospelejším motívom (stádovité holenie hláv do „spoločenstva priemerných“, malý úprimný zhovorčivý chlapec verzus svet kvázi vysoko postavených krátkozrakých dospelých, rasizmus, xenofóbia, fanatické náboženstvo, katolíci ako Zlo, smrť ako súčasť života, zvieratá ako najlepší priateľ človeka) skôr rozprávka s nostalgicky baladickou atmosférou, dojemným ale logickým záverom, kvalitným hereckým obsadením (Cromwell, Greene, Cardinalová a malý Ashton) a, samozrejme, krásnou prírodou „dávnych dôb“. ()

M-arta 

všechny recenze uživatele

Opět jedna z nejkrásnějších knih na filmovém plátně. Je mi trochu líto, že v tomhle zpracování se objevil jenom zlomek z toho, co mne na tom příběhu tolik okouzluje. Ale to už je snad osud veklé spousty literárních předloh.... Hlavní myšlenka naštěstí zůstává jakž takž nepošramocena a nadčasově platná: dětství v nádherné nedotčené přírodě po boku nesmírně moudrých a (bez patosu) milujících bytostí, kteří chlapce vychovávají především vlastním příkladem, v kontrastu s absurdním přístupem institucí, jež jsou považovány za ty, které mají na výchovu "patent". Se vším, co k tomu bohužel patří: pouhé zákazy a příkazy, mentorování, chlad, tresty, dogmata, ... aj... Vážně mě potěšil výběr exteriérů a vůbec - vizuální zpracování pokládám za velmi slušné. Hodně mě nadchlo i celkové ztvárnění postav obou prarodičů (o dost méně už malý hlavní hrdina). Co mě ovšem zaráží nejvíc, je (tradičně) záležitost s českým překladem... Proboha, PROČ?! ()

tuwanakha 

všechny recenze uživatele

Tedy nevím, který distributor došel k tomuto nesmyslnému názvu filmu, překlad originálu i knihy Forresta Cartera je "Škola Malého Stromu". Film se velmi věrně drží děje knihy a v roli dědečka exceluje James Cromwell (Zelená míle). Graham Greene (Tanec s Vlky) s Tantoo Cardinal (Strážce snů) snad ani špatně hrát neumí, a tak se před námi odehrává nádherné drama ze života malého indiánského chlapce žijícího v době, která jeho národ velmi poznamenala. Příběh je plný lásky, ale také lidské tragédie a smutku. "Převýchova" Malého stromu je brutální ukázkou toho, kam až byl ochoten rasistický američan bílé pleti zajít...asi stejně daleko jako katoličtí misionáři o několik století dříve... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Snímek byl natočen na motivy románu "The Education of Little tree" od Asa Earla Cartera z roku 1976 (Terva)

Reklama

Reklama