Dobrodružství Malého Indiána

Education of Little Tree, The

• slovenský

Výchova Malého stromu

Kanada, 1997, 112 min

Opět jedna z nejkrásnějších knih na filmovém plátně. Je mi trochu líto, že v tomhle zpracování se objevil jenom zlomek z toho, co mne na tom příběhu tolik okouzluje. Ale to už je snad osud veklé spousty literárních předloh.... Hlavní myšlenka naštěstí zůstává jakž takž nepošramocena a nadčasově platná: dětství v nádherné nedotčené přírodě po boku nesmírně moudrých a (bez patosu) milujících bytostí, kteří chlapce vychovávají především vlastním příkladem, v kontrastu s absurdním přístupem institucí, jež jsou považovány za ty, které mají na výchovu "patent". Se vším, co k tomu bohužel patří: pouhé zákazy a příkazy, mentorování, chlad, tresty, dogmata, ... aj... Vážně mě potěšil výběr exteriérů a vůbec - vizuální zpracování pokládám za velmi slušné. Hodně mě nadchlo i celkové ztvárnění postav obou prarodičů (o dost méně už malý hlavní hrdina). Co mě ovšem zaráží nejvíc, je (tradičně) záležitost s českým překladem... Proboha, PROČ?!(21.11.2009)

Po delší době snímek, kterému se podařilo mě malinko emočně rozněžnit. Překrásný příběh o lidskosti, harmonii člověka s přírodou, duševní svobodě a hledání skutečného štěstí, který jemně kritizuje všechny civilizační nešvary, které přišly ruku v ruce s pokrokem a o domov a štěstí značnou část lidstva připravily. Opravdu bych se rád někdy dožil doby, kdy se lidi konečně naučí používat a rozvíjet obě své poloviny mozku a najít si mezi nimi tu správnou rovnováhu. Pokud se bude technologický pokrok rozpínat stále rychleji a rychleji, zatímco duchovní život člověka zůstane stále v útlumu, tak dojde ke katastrofě mnohem rychleji, než si troufáme představit. Krásné, moudré a inspirativní.(18.4.2017)

Knížka - jak už to bejvá - byla lepší, a film - jak už to bejvá - je trochu jinej a něco si upravil podle svýho. Nicméně nemůžu dát míň, protože ke knížce mám blízkej vztah a přijde mi, že její filmová podoba nedopadla vůbec špatně, ba co víc, dopadla víc než dobře. Pro role babičky a Wilow Johna nemohli sehnat lepší herce, než je Tantoo Cardinal a Graham Green. James Cromwell mi sice míšence nepřipomínal ani trochu, ale uhrál to na jedničku. Prkenej kluk "jak se jmenuje" nerušil a vlastně tam celkem zapadnul. Knížka má pro mě neopakovatelný kouzlo a to se objevuje i při sledování filmu, což u mě mluví jasně... Ale jestli budete mít možnost, přečtěte si tu knížku!(11.11.2011)

Adaptace jedné z nejkrásnějších knihy, která není žádný „tlustopis“, přesto se do filmu nevešla celá. Možná dokonce chybí to podstatné – moudrost dědy a babičky v jejich přístupu k životu i smrti, v jejich názorech na svět okolo, chybí také hlubší vykreslení jejich vztahu, a také komentáře malého hrdiny. Do filmu se dostaly především snadněji filmovatelné dramatické pasáže, takže nálada filmu je trochu jiná než u knihy. Ovšem i přesto je to silný, nádherný příběh, plný moudrých postřehů, které nezní jako prázdné fráze, i dojemných okamžiků bez laciného patosu a neznat knihu, bylo by to o hvězdu víc. Hlavní zásluhu na zdařilém výsledku mají především James Cromwell a Tantoo Cardinal svými nádherně podanými postavami dedy a babičky, na které člověk jen tak nezapomene. „Rodí se nový den.“(23.5.2011)

Krásný a poutavý příběh indiánského chlapce, vychovávaného v duchu svých předků, natočený, dle mého soudu, podle jedné z nejlepších knih, které jsem v poslední době přečetl. Byl jsem i na divadelním představení ŠKOLA MALÉHO STROMU(Divadlo Klub Lávka). A nemělo to chybu! Doporučuji v tomto pořadí : kniha, divadlo, film ...(12.6.2008)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Education of Little tree" od Asa Earla Cartera z roku 1976 (Terva)