poster

Dobrodružství Malého Indiána

 • Kanada

  Education of Little Tree, The

 • slovenský

  Výchova Malého stromu

Drama

Kanada, 1997, 112 min

 • tuwanakha
  *****

  Tedy nevím, který distributor došel k tomuto nesmyslnému názvu filmu, překlad originálu i knihy Forresta Cartera je "Škola Malého Stromu". Film se velmi věrně drží děje knihy a v roli dědečka exceluje James Cromwell (Zelená míle). Graham Greene (Tanec s Vlky) s Tantoo Cardinal (Strážce snů) snad ani špatně hrát neumí, a tak se před námi odehrává nádherné drama ze života malého indiánského chlapce žijícího v době, která jeho národ velmi poznamenala. Příběh je plný lásky, ale také lidské tragédie a smutku. "Převýchova" Malého stromu je brutální ukázkou toho, kam až byl ochoten rasistický američan bílé pleti zajít...asi stejně daleko jako katoličtí misionáři o několik století dříve...(13.7.2008)

 • jane1106
  ***

  Nerada srovnávám filmové adaptace s literárním originálem, ale tentokrát jsem se tomu nemohla ubránit. Mám pocit, že ze spousty scén mohl Friedenberg vytěžit podstatně víc. Většina původně nesouvislých událostí je slita dohromady ve snaze natěsnat do stopáže co nejvíc původního materiálu, místo toho se ale tvůrci mohli pokusit lépe prokreslit hloubku porozumění mezi Stromem a jeho prarodiči. Výsledný emocionální dopad by pak mohl nabýt stejné intenzity jako po přečtení Carterovy knížky. V režii třeba takového Lasse Hallströma by to určitě bylo jiné kafe!(27.7.2011)

 • Frajer42
  ****

  Po delší době snímek, kterému se podařilo mě malinko emočně rozněžnit. Překrásný příběh o lidskosti, harmonii člověka s přírodou, duševní svobodě a hledání skutečného štěstí, který jemně kritizuje všechny civilizační nešvary, které přišly ruku v ruce s pokrokem a o domov a štěstí značnou část lidstva připravily. Opravdu bych se rád někdy dožil doby, kdy se lidi konečně naučí používat a rozvíjet obě své poloviny mozku a najít si mezi nimi tu správnou rovnováhu. Pokud se bude technologický pokrok rozpínat stále rychleji a rychleji, zatímco duchovní život člověka zůstane stále v útlumu, tak dojde ke katastrofě mnohem rychleji, než si troufáme představit. Krásné, moudré a inspirativní.(18.4.2017)

 • tron
  ****

  „Bolo nám fajn a nabudúce bude ešte lepšie.“ VÝCHOVA MALÉHO STROMU je presne ten typ filmu, kedy sa otrepané frázy menia v životné pravdy a klišé vo funkčné zápletky. Pravda, Robert Redford by to nakrútil inak, toto je napriek dospelejším motívom (stádovité holenie hláv do „spoločenstva priemerných“, malý úprimný zhovorčivý chlapec verzus svet kvázi vysoko postavených krátkozrakých dospelých, rasizmus, xenofóbia, fanatické náboženstvo, katolíci ako Zlo, smrť ako súčasť života, zvieratá ako najlepší priateľ človeka) skôr rozprávka s nostalgicky baladickou atmosférou, dojemným ale logickým záverom, kvalitným hereckým obsadením (Cromwell, Greene, Cardinalová a malý Ashton) a, samozrejme, krásnou prírodou „dávnych dôb“.(14.3.2009)

 • inyan
  ****

  Krásný a poutavý příběh indiánského chlapce, vychovávaného v duchu svých předků, natočený, dle mého soudu, podle jedné z nejlepších knih, které jsem v poslední době přečetl. Byl jsem i na divadelním představení ŠKOLA MALÉHO STROMU(Divadlo Klub Lávka). A nemělo to chybu! Doporučuji v tomto pořadí : kniha, divadlo, film ...(12.6.2008)

 • - Snímek byl natočen na motivy románu "The Education of Little tree" od Asa Earla Cartera z roku 1976 (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace