Jay-Z: Americký raper

Jay-Z: Fade to Black

Hudební / Dokumentární

USA, 2004, 106 min

• kverula

Jakej idiot dal povel nadabovat hudební dokument a ještě k tomu "nigga"dokument?! Jinak životní příběh v tomhle zpracování nehledejte, jedná se o čisté promo k poslednímu albu, zachycující přípravu, studiové nahrávání a záznam z historickému hip-hop koncertu v Madison Square Garden. Mimoto, klobouk dolů před Jay-Z, že výtěžek z natřískaného stadiónu šel na charitativní účely.(16.9.2013)

Nebudu hodnotit jako fanoušek Hovy, ale jako fanoušek hip hopu. Protože nejsem až tak sklaním fanouškem Jay-Zho - i v jeho hey dayz jsem měl mnohem radši Nase, Ema a spoustu dalších poetů a playerů. Co se ale dokumentu musí uznat - docela přesně vysvětluje, proč je Jigga tím monstrem, kterým je. Pokud k tomu nestačí vyprodaná Madison Square s energií nukleární elektrárny, určitě stačí pohledy do studia a Shawnův nepředstavitelný talent psát písničky v hlavě a jen a jen v hlavě. Druhotně je dokument záznamem naprosto legendárního koncertu. Malý filmový úvod a závěr s pohledem na NYC by normálně dotahoval na pět, ale jsou zákulisní pohledy, které byly vyloženě o ničem a i když je Jay neuvěřitelný umělec, filosof z něj nebude a to ostatně ani z mnohých dalších přítomných. O českém dabingu hovořit nechci...(1.10.2011)

Průměrný dokumentokoncert o průměrném interpretovi. Ještě, že si na pódium zve hosty, jak na běžícim páse. Protože jinak by to byla nuda, nuda, šeď, šeď. Raději si pustím 10x třeba Beastie Boys Live in Glasgow 1999 ( http://www.youtube.com/watch?v=SbE9dyghbUE ) než jednoho Jay-Z-ho. Nevidím u něj zde nic nového, nic zajímavého a ani žádnou energii.(7.11.2009)

Spíš než o dokument se jednalo o záznam ze slavného koncertu v Madison Square Garden. Mě, jakožto fanouškovi Jay-Z ho to moc nevadí, avšak když si to někdo pustí se záměrem dozvědět se něco o této kultuře, zřejmě bude zklamán. Avšak po shlédnutí s českým dabingem bude zklamán i ten největší fanoušek.(2.10.2011)

• ill

Příspěvek dokumentární kinematografii selhávající na obou frontách. Nesmyslné plky ze studia, jakž takž dobře zachycená pódiová performance a prostřihy do publika opakující se s kolovrátkovou setrvačností. Po formální stránce toto nešťastné „zacyklení“ poukazuje na invenční impotenci a absenci vize jak celý koncept pojmout. Obsahově nám toho Jigga man také moc nepřináší. Chybí pikantní pohled do jeho soukromí (který divák rád) i retrospektivní pohled ke kořenům interpreta. Pár statistických faktů by niggas taky určitě přežili. Navíc mi u Jay-Z ho velmi chybí nadhled, lehkost a sebeironie skutečných legend a průkopníků (Beastie Boys, Mc Hammer). Ve výsledku nám tu pak zůstává jen nudná a šedá postavička ztrácející se v moři jí podobných. Rádoby drsný a cool projev dnešních „hopperů“ tak svou teatrálností budí spíše úsměv než-li tisíckrát omílaný a kýžený respekt.(5.9.2009)