Země krvavého slunce

Zem krvavého slnka

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 97 min

• otík

Recenzi na toto slušnější béčko začněme konstatováním, že na Stevenovu „mužnou“ vizáž jsme si snad již zvykli. Tentokrát ale navíc vystupuje s copánkem (že by si chtěl připomenout staré dobré časy?), oblekl si dlouhý černý kabát a snaží se být za každou cenu cool. To se mu ale nedaří, spíše působí unaveným a znuděným dojmem. Mluví plynule anglicky i japonsky, přesto se mi ale zdálo, že poněkud šišle. Pojďme ale k ději. Ten začíná zcela zbytečnou bojovou scénou z jedné akce v asijské džungli, kde Seagal zachrání před znásilněním jednu dívku, čímž ale zcela pokazí tajnou akci na odstřelení jednoho drogového deelera. Po úvodních titulcích se dostáváme do Japonska, kde je Seagal s agentem FBI nasazen do akce proti čínsko-japonské jakuze. Je zřejmé, že se s nimi vypořádá s gustem sobě vlastním, bohužel první pořádná akční scéna je snad až na konci filmu a ostatní soubojové scény jsou natočeny stejně špatně jako u předešlých nových seagalovek a vypadá to, jakoby se herci spíše mazlili než mlátili. To, že zde umírají postavy, které by spíše měli přežít nebo je jejich poměrně důležitá smrt pouze trapně konstatována, snad ani nemá cenu rozebírat, stejně jako problematiku hlavních záporáků, kteří v posledních Seagalových filmech jsou spíše ujetými blbečky bez větší šance vzdorovat v závěrečném souboji bývalému mistrovi. Film neobsahuje příliš mnoho nelogičností, je navlečen do moderního hávu a nudí „pouze“ v první polovině. Nevím, co to Seagal má v poslední době za zvyk, že jeho nové filmy končí bojem s meči, ale trapnost těchto soubojů se dá bez problémů srovnat s tou závěrečnou (hodně ubohou) z Poslední mise. Závěrem lze říci, že ani asijští režiséři nedokázali Seagalovu skomírající filmografii obohatit o nějaký super akční nášup (snad ještě ta Bestie docela ujde) a tak nám, jeho věrných fanouškům, nezbude nic jiného, než si stále dokola pouštět jeho klasiky z počátku filmové kariéry. A to je rozhodně škoda.(24.5.2005)

• Wacoslav1

No já nevím. Dřív mě tenhle film z video Seagalovek přišel jako nejlepší, ale teď mě na opakované shlédnutí až tak nebral. Pořád je určitě o třídu výš než většina ostatních skvostů velkého sádla z té doby o té dnešní ani nemluvě. Nicméně film mě místy dost nudil. Mimo úvodní přestřelky se Seagal v první půlce filmu předvede jenom v jedný krátký bitce. Akce tu opravdu moc není. Za zmínku stojí finále kde Seagal a jeho meč rozsekají Yakuzu na hadry. Takže budiž. Nakonec lepší 2* i záporáci mě tu celkem bavili.40%(18.9.2012)

Ono hrozně dlouho trvá, než se začne něco dít. Zase ale to trochu zachraňuje to japonské prostředí, Japonky a tak. Když ale pak konečně začnou tít do živého, tak to jede. Škoda jen, že trvá tak dlouho, než se k tomu dostane. Ten pokus o vážnější drama se silnou místní (tedy pro nás exotickou) aurou, prostě padl trochu mimo mísu. Ale napodruhé se mi to líbilo více než napoprvé, což je u Seagalovky posledních dvou dekád skoro zázrak. Takže hodnocení zvedám nahoru. 2.5*(2.11.2017)

• Malarkey

To je přesně ta doba, kdy Seagal ztloustnul nejvíc a hrál v těch největších sračkách, které kdy světlo světla vůbec mohly spatřit, počínaje Poslední misí, ta se teda mezi všemi neskutečně vyjímá. To oproti tomu Země krvavého slunce ještě docela ujde a pro fanoušky je to ráj na Zemi, ale i tak je to nesnesitelná nuda, která prostě nudí a nudí a nudí. Chvilkami ale i tak dokáže pobavit. Steven Seagal pře svůj kamenej ksicht občas dokáže nevídané kousky a i tady to není výjimkou. V roce 2005 je tohle asi Seagalův nejzářivější a nejzajímavější film. Ostatní jsou už jen pouliční splácaniny s tukovou koulí v hlavní roli. I když si ale prošel peklem, zdá se, že se mu přecijenom začíná zas dařit. Ale i tak rok, kdy vznikl tenhle film je jeden z nejhorších Seagalových, které dle mého kdy mohly být.(14.5.2005)

• klerik

Kvôli zlým recenziám som sa filmu vyhýbal. Ale nie je to žiadny výkal. SS pôsobí celkom cool, film ma nádych jeho starých policajných hitov. Škoda, že tvorcovia príbeh vmánevrujú do mafiánskeho trileru. Chýba tu tak údernosť a dosť dlho trvá, kým sa SS naštve a začne všetkých mlátiť - záver je celkom fajn. Krvi je požehnane, sklo opäť rinčí, nábytok sa láme. Romantika nešla Seagalovi ani keď bol v najlepšej forme, tu je vyslovene smiešna. Najlepšou časťou filmu sú zaverečné titulky, kde hrá moja obľúbena pesnička od Stevena...(29.5.2013)

• - Když Steven Seagal vtrhne do bytu stoupenců Kurodi a povraždí je mečem, v televizi běží ukázky z japonského filmu Gamera daikaijû kuchu kessen (1995), ve kterém si zahrála Seagalova dcera Ayako Fujitani. (Stocki)

• - Počas súboja v Kurodovom dome, kedy na tetovača zaútočí jeden z ochrankárov, má ochrankár na bielej košeli stopy od krvi už pred napadnutím. (johnsnow)

• - Natáčeno od 15.března do května 2004 v japonském Tokiu a thajském Bangkoku. (Stocki)