Wizards

• USA War Wizards

V postapokalyptickém světě, který vypadá jako směs světa v období druhé světové války a Středozemě J.R.R. Tolkiena, musí čaroděj Avatar zachránit svět před fašistickými mutanty jež vede jeho zlý bratr Blackwolf, ne nepodobný Adolfu Hitlerovi. Ten používá nacistické propagandistické filmy a nahrávky projevů Adolfa Hitlera ke stimulaci své armády mutantů, stejně jako "dobové" zbraně druhé světové války. Avatar na záchranu světa ale není sám, na jeho cestách různými magickými, či radioaktivními oblastmi mu dělá společnost sexuálně promiskuitní královna víl, horkokrevný válečník elf a Peace, Blackwolfem vyrobený robot, jež se proti němu vzbouřil. (Caelos)

Han22

Na počátku byla jaderná apokalypsa. Miliony let po ní na Zemi vznikly spousty mutantů, své místo zaujali dávno zapomenutí elfové, víly, ale také démoni z pekel. Vrátila se magie, ale nezmizela stará technologie, hlavně zbraně. A narodili se se dva čarodějové - jeden hodný a druhý zloduch, kteří se nenávidí. Zkrátka úvod je z říše snů a já se těšil na pořádnou techno-postapo-fantasy, tedy něco co jsem v 70. letech v animovaném filmu nečekal. A jsem zklamaný. Bakshi zase jak u Kocoura Fritze natočil psychedelický mix všechno možného a celý příběh absolutně zabil. Totální mišmaš různých animací, povětšinou dost ošklivých. Roztomilé víly v čele s polonahou oplácanou větší vílou, elfové jak z pohádky, senilní dobrácký čaroděj a proti tomu kostlivý zlý čaroděj který pouští démonům na povzbuzení morálky Hitlera. Brutální řežbu střídají infantilní scény, vážné scény parodický humor. A k tomu naprosto nehodí se 70s artrocková hudba. Některé scény výborné, ale jako celek mě to moc nebavilo. 3*. ()

SpaceOdyseus

Velka fantasy pecka, kde z kazdeho zaberu srsi napady na vsechny strany. Styly animace se stridaji v psychadelickem tempu, nove svety prichazeji a odchazeji a ja jen ziram a zasnu nad Bakshiho obrazotvornosti. ()

Trammbo

Žili byli jednou dva bratři, čarodějové, jeden hodný a jeden zlý. Oba se přirozeně neměli moc rádi.A to takhle jednou ten zlý našel filmový pás s nějakou tou propagandou starého Ády, stal se z něho nácek a rozhodl se napodobit svého nového idola za zvuků funku svou vlastní variací na Blitzkrieg. To se samozřejmě nelíbilo jeho hodnému bratrovi, jenž vyděšen vidinou druhého Holocaustu vytvořil tým skládající se z velice vyvinuté víly, elfa a lehce retardovaného robota, se kterým se vydal rozstřílet náckovské koule svého fuhrerského bratra. Sice to zní jako námět nějakého béčkového filmu od Tromy, ale zdání klame. Wizards je zatraceně kreativní a zábavná animovaná fantasy vize budoucnosti Ralpha Baksiho, člověka, kterého už asi nebavilo, že je v animácích málo násilí, velkých výstřihů a svastik. "I'm glad you changed your last name, you son of a bitch" 9/10 ()

spawnxp

Po zkouknutí něčeho takovýho si řikám, že nejlepší (a nejmodernější) animák je nakonec kreslenej film. Formální experimenty, který R.Bakshi (režie) předvádí, po letech od uvedení zaváněj bezradností a z nouze ctností (bitevní scény armád - kdo by se s tim kreslil, že?). Navíc hlavní výtvarník (výtvarnící?) lítá ve stylu až to neni hezký (na rozdíl od jinýho Bakshiho opusu Fire and Ice (1983), kde to celý ve stylu F.Frazetty skutečně udrželi). Scénář je kapitola sama pro sebe. Bizarní směska ber kde ber: hodný elfové s židovskou hvězdou (!), zlý mutanti s hákáčem a kdyby to někomu pořád ještě nedošlo tak dokumentární prostřihy na Adolfa jak obhlíží Alpy..). Nejlepší scénka je finální souboj klaďák vs. záporňák (opravdu netradičně úsečnej). Ale film jako celek? Inu, promítačka opravdu může být děsivá zbraň. ()

JesterKruger

Pokud jste si četli mé předešlé komentáře, tak jste asi pochopili, že počátky Bakshiho kariéry nemám moc v oblibě. Tohle je jeden z těch lepších filmů. Wizards je film s originálním nápadem, který není úplně zabit, ale stejnak film není žádný převrat. Trošku mě štvali ty projekce, kdy armáda záporáků byla vytvořena pomocí hraných lidí. Jelikož to dost často problikávalo, a tak se častokrát stávalo, že záporákovi chyběla, a znovu se mu objevila končetina. Nebo třeba během pár sekund nešla vidět část oděvu. Musím ale uznat, že tu jsou stylové hlášky, a spousta vtipných scén. Film nějak moc nenudí. Jinak jsem s filmem spokojen, jelikož jsem čekal něco horšího. Ale podruhé bych si ho sám od sebe nepustil. 3*. ()

Drslw

V nijakom ohľade (príbeh, kresba, atmosféra, umenie, humor) to nie je žiadny zázrak. Ale človek musí obdivovať to množstvo (zbytočnej) snahy a práce. ()

Megahead

Nezvyklá animácia kombinovaná so zábermi z hraných filmov, prípadne vojnových scén. Avšak práve zábery nacistov z "Druhej svetovej vojny" mi v príbehu a pri plynulosti deja vadili a vôbec mi tam nepasovali. Bez nich by som dal určite o bod viac. Niektoré obrázky príšer, trpaslíkov, trolov, víl, atď. boli podarene vykreslené, iné boli skôr priemerné. Ku koncu som mal pocit, že príbeh stráca na plynulosti, určite som čakal aj väčšiu invenciu pri záverečnom boji dobra a zla (hlavne mágov). ()