Wizards

USA, 1977, 81 min

Ralph Bakshi

Ralph Bakshi

Donald W. Ernst

Luxusní podivnost a čestný člen www.badmovies.org. Něco mezi pohádkou a fantasy příběhem, které má stejnou poetiku, jako kdyby třeba Alejandro Jodorowsky natočil svoji obskurní verzi Pána prstenů a obtiskl do ní své filmové vidění. Na pozadí nesmiřitelného střetu dvou světů – světa Technologie (mutanti) a světa Magie (víly, elfové) – tu defilují roztodivné postavičky z Bakshiho zvrácené fantasie – zlý čaroděj Blackwolf se svojí zálibou v nacistické ideologii a jejích symbolech, jeho mutantští zabijáci s laserovými puškami a plynovou maskou místo obličeje, kozatá víla v negližé, elfové, vikingové, ještěři, tanky, zákopy s ostnatými dráty a všechno dohromady. Ještě k tomu připočítejte křiklavými barvami nevkusně kolorované prostřihy z jiných válečných filmů, občas nevhodně použitou jazzovou hudbu, chaoticky vyprávěný příběh a vychází z toho originální obskurnost, která rozhodně stojí za vidění. Jestli je pravda, že výsledné dílo je odrazem duše umělce, ta Bakshiho musí být případ pro doc. Chocholouška :o)(10.12.2008)

Veľmi silná anti-technokratická agitka, o čom svedčí aj to, že nasledovníkmi pokroku sú temný černokňažník (hlavná záporná postava) a jeho posluhovači (démoni z pekiel, goblini a mutanti), ktorí sú vykreslení ako nacisti a nosia handry s hákovými krížmi. Prológ vysvetľuje, že Zem bola zničená atómovými bombami, a potomkovia ľudí (elfovia, nymfy, víly a iné bytosti, ktoré sú z našich legiend známe ako ochrancovia lesa a prírody) neskôr vedu a technológie postavili mimo zákon a od tej doby bol na svete dlhé tisícročia mier, až kým novodobí nacisti - kňazi technologickej mágie, vykopali zo starobylých ruín predvojnové technológie a vybudovali nimi novú vojnovú mašinériu. Animácia postáv mi miestami nebola sympatická, no príbeh je jasný, neveselý, pričom myšlienka je povedaná priamo a bez moralizovania a zbytočných slov.(16.12.2013)

Velkohubý válečný štváč versus posel míru ve fantasy postapo světě - nu a já, ač si na bájeslovné spektákly pranic nepotrpím, nemohu tvrdit, že bych tu magickou slátaninu, především díky roztodivným způsobům animace a výborně použité hudbě, nějak výrazně protrpěla. A proto - zničme promítačky v zájmu příštích elfích generací. Peace! ☮(13.5.2015)

Tak toto je veru najčudnejší animovaný film aký som kedy videl. A nie je to tým, že by bol dej zaliaty do nejakého surrealistického snového oparu alebo by to bol nejako inak náročne spracovaný, záhada tkvie niekde inde. Pravda je taká, že dej, mytológia a všetko okolo rozprávkových postáv v ďalekej budúcnosti je tak nesmierne bizarné, že som na to pozeral celý čas s otvorenými ústami. To symbolické prepojenie medzi rozprávkovým svetom, akoby vypadnutím zo stredozeme, a našim svetom pod nadvládou totalitného režimu, bolo až neuveriteľné. Nič podobné som veru ešte v živote nevidel. A keby neboli niektoré psychedelické scénky tak bohapusto odfláktnuté dal by som zaručene 5. Tá ťaživá, na hruď tlačiaca, post-apokaliptická atmosféra sa tu dá doslova krájať a to ide iba o animovanú rozprávku. Zaujímavé, stojí za pozornosť.(5.4.2015)

Nádherná dark fantasy s nezaměnitelným rukopisem Ralpha Bakshie! Gejzír nápadů a skvělé animace, kde vedle comicsu a klasické animace najdeme montáže ze záběrů hraných - a vůbec nevadí jako u Pána prstenů, psychadelické hudby a zvláštních světů místy tak podobných našemu. Královna víl je skvělá sexbomba, ale promiskuitní? kdo psal obsah.....rozhodně není. Nadsázka, alegorie, satira. Možná s větším protiválečným nábojem, než má mnohý hraný film. Vtipné pasáže (scéna s knězi) střídají napínavé a ty zase místy až hororové. Když dojde na válku, krev stříká a mrtvoly se vrší. Když dojde na lásku, vše se promění v nádherné květy a pestrobarevné motýly. Šťastný konec byl žádoucí, byť nic není zadarmo. Jak mi mohl tenhle snímek léta unikat...(3.3.2014)