Wizards

Animovaný / Sci-Fi / Válečný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1977, 81 min

Ralph Bakshi

Ralph Bakshi

Luxusní podivnost a čestný člen www.badmovies.org. Něco mezi pohádkou a fantasy příběhem, které má stejnou poetiku, jako kdyby třeba Alejandro Jodorowsky natočil svoji obskurní verzi Pána prstenů a obtiskl do ní své filmové vidění. Na pozadí nesmiřitelného střetu dvou světů – světa Technologie (mutanti) a světa Magie (víly, elfové) – tu defilují roztodivné postavičky z Bakshiho zvrácené fantasie – zlý čaroděj Blackwolf se svojí zálibou v nacistické ideologii a jejích symbolech, jeho mutantští zabijáci s laserovými puškami a plynovou maskou místo obličeje, kozatá víla v negližé, elfové, vikingové, ještěři, tanky, zákopy s ostnatými dráty a všechno dohromady. Ještě k tomu připočítejte křiklavými barvami nevkusně kolorované prostřihy z jiných válečných filmů, občas nevhodně použitou jazzovou hudbu, chaoticky vyprávěný příběh a vychází z toho originální obskurnost, která rozhodně stojí za vidění. Jestli je pravda, že výsledné dílo je odrazem duše umělce, ta Bakshiho musí být případ pro doc. Chocholouška :o)(10.12.2008)

Nádherná dark fantasy s nezaměnitelným rukopisem Ralpha Bakshie! Gejzír nápadů a skvělé animace, kde vedle comicsu a klasické animace najdeme montáže ze záběrů hraných - a vůbec nevadí jako u Pána prstenů, psychadelické hudby a zvláštních světů místy tak podobných našemu. Královna víl je skvělá sexbomba, ale promiskuitní? kdo psal obsah.....rozhodně není. Nadsázka, alegorie, satira. Možná s větším protiválečným nábojem, než má mnohý hraný film. Vtipné pasáže (scéna s knězi) střídají napínavé a ty zase místy až hororové. Když dojde na válku, krev stříká a mrtvoly se vrší. Když dojde na lásku, vše se promění v nádherné květy a pestrobarevné motýly. Šťastný konec byl žádoucí, byť nic není zadarmo. Jak mi mohl tenhle snímek léta unikat...(3.3.2014)

Haluškoidní animáč, díky jehož postapokalyptické vizi se na jednom písečku setkává nacistický čaroděj, roboti, mutanti, elfové, vikingové, víly prostitutky a jiné roztodivné postavičky. Bakshi (jeho předchozí blaxploitation Coonskin si asi nenechám ujít) je vůbec zvláštní tvůrce, nebojí se experimentovat a kromě osobité animace neváhá "zamaskovaně" použít i úryvky z hraných válečných filmů. Velká škoda tak té nehodící se hudby a nevyváženosti tempa v druhé polovině příběhu. Jako celek přesto působivé.(20.9.2013)

Úchylní nacističtí mutanti, senilní čarodějové, prsaté a prdelaté víly, další nacističtí mutanti.... Kdyby to jenom nebylo tak debilní, místy se to sice tváří originálně, ovšem místy to vypadá jako nepovedená parodie na pána prstenů (Třeba to Bakshimu pomohlo k tomu, že si ho později sám natočil). Začátek je sice fajn, ale postupem času je humor čím dál víc infantilnější, děj debilnější (a to rozhodně ne v tom dobrém smyslu slova) a animace horší, například rotoskopické, lidmi hrané (i když možná jen z jiného filmu vykradené) záběry by mohli být zajímavé, ale jsou trestuhodně zmršeny. Tohle mohla být legenda, ale tvůrci si nepohlídali až moc věcí a opravdu zábavné věci vyměnili za vtipy se senilním staříkem.(30.12.2013)

Hodně divný a zvláštní animovaný film. Hitler, tanky, trpaslíci, čarodějové a kozatá víla. Jestli toto nevzniklo po konzumaci kila LSD, marihuany a alkoholu, tak vážně pochybuji o zdravém rozumu režiséra. Ten samý udělal onu animovanou verzi Pána prstenu. Každopádně rozdýchat tento film jde těžce. Oproti třeba soudobému filmu HEAVY METAL a právě Pán Prstenu tento film prohrává, že místy člověk netuší, která běží. Zlý čaroděj rád nosí svastiku a hajluje. Hodný čaroděj je tlustý vousatý trpaslík a mezi tím jezdí tanky a mutanti nosí plynové masky. Zřejmě jsem nebyl naladěn na stejnou vlnu. Hodnocení OST: Místy rozjuchaný folk, místy psychedelický rock a jindy acid jazz. Oproti Heavy Metalu mě hudba nedostala a dokonce mě rušila. Příliš nesourodý mix.(20.2.2013)