Svatební košile

Animovaný / Krátkometrážní / Horor / Poetický

Československo, 1978, 11 min

Josef Kábrt

Předloha:

Karel Jaromír Erben (kniha)

Josef Kábrt

Luboš Fišer

Spíš než dynamický animovaný film jsou Svatební košile sledem pěkně vystylizovaných obrázků, přičemž na dynamičnosti tomu přidává děsivě ponurá hudba a dobře namluvený hlas vypravěče. Dokonce i po těch dlouhých letech od vzniku Kytice má tato báseň sílu a jen při pouhém přednesu přebíhá mráz po zádech.(26.9.2016)

Vůbec jsem netušil, že takovéto zpracování klasiky existuje. Včera jsem ho náhodou shlédl na CS filmu a musel jsem si ho hned zopakovat na You Tube. Pustit to v dobách vzniku školnímu dítku, o rodičovskou bezesnou noc je asi postaráno. Dnes už je mládež školou povinná patrně podstatně otrlejší, takže hodnocení "horor" by se mohla cynicky vysmát - nevím. V každém případě skvělé připomenutí klasika české literatury a dob, kdy rouhání Bohu či Panně Marii bylo těžkým hříchem, jenž bylo záhodno odčinit těžkou životní zkouškou a soubojem se záhrobními bytostmi. Docela by mě zajímalo, o jakých lidských proviněních by Erben psal dnes.O rouhání těžko, to je jisté.....(14.1.2016)

Mrazivě chladný horor. I po více než 30 letech má atmosféru, ze které budete unešeni. K hudbě nemám co dodat. Ta se perfektně hodí a vzbuzuje strach. Animace je bezchybná a Holý s Bohdanovou verše přednesli tak, že lépe to snad ani nešlo. O hodnocení jsem ani chvilku nepochyboval. Snímek si nic jiného, než pět hvězd nezaslouží.(14.2.2010)

V české kinematografii existuje opravdu málo animovaných filmů, které by člověku utkvěly v paměti. A snad v jednom z mála případů se to podařilo právě Kábrtově Svatební košili. Jedenácti minutový horor inspirovaný baladou K. J. Erbena je dokonale podbarven hudbou L. Fišera a doplněn přednesem paní Bohdanové a pana Holého. K obsahu se, myslím, netřeba vyjadřovat. Není na škodu, že jsou některé verše vypuštěny, jejich absenci bohatě nahrazuje animace noční krajiny. Pro někoho drsný horor, pro někoho jiného "pouze" mrazivý příběh. Tak jako tak je film zážitkem, který se vám vryje do podvědomí. Jediná nevýhoda je, že snímek byl odvysílán zatím pouze dvakrát Českou televizí. Poprvé v rámci pořadu "Dnes večer s kouzlem českého hororu" a podruhé v cyklu "Večer na téma...Hrobové se otvírají". Dle mého názoru by bylo dobré, aby se nejen Svatební košile, ale i jiné krátkometrážní filmy staly komerčně dostupnými. Existuje jistě spousta filmových nadšenců, která by vydání DVD ocenila.(1.1.2010)

Karel Jaromír Erben bol významný český spisovateľ a básnik. Mňa najviac zaujal horrorovo ladenými romantickými baladami. "Kytice z pověstí národních". Jednou z nich je aj báseň "Svatební košile". Záhrobný príbeh lásky medzi krásnou, mladou dievčinou, ktorá privolá po rokoch svojho milého späť domov z vojny. Lenže namiesto švárneho mládenca sa vráti len chladný, mŕtvy prízrak. Odvedie ju na miesto, na ktorom sa má konať ich svadba. Na cintorín v ďalekej cudzej zemi, kde je i on sám pochovaný. Túto desivú literárnu predlohu skvele spracoval, v roku 1978, režisér Josef Kábrt. Natočil úžasný, animovaný, krátkometrážny, poetický horror. *****(23.4.2013)