Dítě

The Child

Dieťa

Krimi / Drama / Romantický

Belgie / Francie, 2005, 95 min

Biblický příběh. Moc se mi líbí, co tady napsal Tetsuo. Je to o něčem v srdci, ve svědomí, naléhavé a smutně to bolí. Jistě že je jakékoli ocenění nenutným darem za píli a vroucnost úmyslu belgických dvou bratrů, ale potěšení z jeho zisku může zahojit jizvy po výtoku citů, které ze sebe herci, Jérémie Renier ad. snad s pomocí Stanislavského vydali.(15.5.2010)

Práce je pro blbce. O tom není sporu. Alternativní způsoby obživy kladou ale nemenší nároky. Především je třeba říci, že Jimmy, kterého "hraje" 40 různých dětí, jak informuje ČSFD, je extrémně klidné a pohodové nemluvně. Kdyby angažovali belgičtí filmaři jednoho z dárečků, které mám doma já, točili by nejspíš scénář nescénář úplně jiný film. Jelikož si bří Dardennové ve svých filmech zřídkakdy odpustí nějaký mindfuck, vychází postupně najevo, že titulním L'enfant není ani zdaleka na prvním místě polosvatý novorozenec. Dětské rysy nesou všichni v bližším okolí hlavního hrdiny, který jako každý začínající otec netuší, že odhadnout reakce matky je pro zdárný průběh rodinného života klíčové: matka Sonia s dětsky tučným obličejíkem, kumpáni z podsvětí, čímž tvůrci originálně poukazují na skutečnost, že fenomén dětství, především v některých sociálních vrstvách, nabývá podob, které mají s obecnou představou ideálu společného jen málo. Rodiče nechť se připraví na hodně intenzivní zážitek.(1.5.2017)

Zlatá Palma v Cannes 2005. Sociálna dráma na polceste k dokumentu. Dardennovci síce zachovali klasickú štruktúru filmu, ale zamerali sa na postavy skrz detailnú kameru a úplne vynechali hudbu. Oblukom sa vyhli nejakému priklašovaniu. Film, ktorý sa nepozerá ľahko, ale zanechá stopu. Jérémie Renier brutálny (aj postava, aj herecký výkon). (Cinematik 2017)(21.4.2018)

Suché... naturalistický snímek Dítě je natočen dokumentárním stylem, bez použití hudby, bez jakýchkoliv doprovodných efektů, bez upravených ateliérů... a bohužel bez emocí. Jedná se o jakýsi záznam, tvůrci se snažili pouze o zachycení dané situace, což v důsledku není špatný úmysl, nicméně celkový dojem je natolik odtažitý a citově vyprázdněný, že mě prostě neoslovil. Rozhodně to není ten typ filmu, který mě vtáhne do atmosféry nebo který mě přiměje k citlivějšímu vnímání postav a kontextu. Spíš to na mě působí jako pokus o syrové drama, ovšem bez hlubší perspektivy. U takového typu bych očekávala minimálně detailní záběry, které by podtrhovaly niterní pochody Bruna, který nezištně prodal své dítě a pak se to snažil napravit, nebo větší prostor pro vyjádření Soni, která se s tím nemohla vyrovnat. Není potřeba hudby nebo dialogů pro nastínění oné atmosféry, ale když už je to ochuzeno o mnohotvárné prostředky filmové řeči, musí se jejich absence nahradit jinak (jako to třeba dokázal Dom Rotheroe ve svém debutu My brother Tom), což se tady teda nestalo. Přestože tam pár takových okamžiků bylo, na celovečerní film jich bylo žalostně málo a ocenění v Cannes se pouze divím.(25.5.2008)

Čakal som väčší masaker, ale to by už potom asi nebolo také skutočné. Dnešní nezávislí Američania by z toho možno urobili šok, akým boli svojho času Kids (kde tie časy plné lásky sú?), naopak títo Belgičania akoby po vzore "závislých" filmárov vniesli do svojho príbehu aj čosi pozitívne. A čuduj sa svete, ono im to zafungovalo! Šikovní chlapci = šikovne urobený film. ...jo! a na tom Tetsuovom komente tiež niečo bude.(9.5.2007)

• - Film získal pět cen Josepha Plateaua 2005 (Belgie) a to v kategoriích Nejlepší herec (Jérémie Renier), Nejlepší herečka (Deborah Francois), Nejlepší režie (Bratři Dardennové), Nejlepší film a Nejlepší scénář (Bratři Dardennové). (Terva)

• - Film získal i dvě ceny Filmových kritiků v Torontu 2005 a to za Nejlepší režii (Bratři Dardennové) a za Nejlepší cizojazyčný film. (Terva)

• - Snímek získal Zlatou palmu 2005 za Nejlepší film. (Terva)