Polní lilie

• USA Lilies of the Field (více)

Pan Smith se toulá světem a bydlí ve svém autě. Jednoho dne se zastaví na doplnění vody u chaloupky, v níž žije žije pět jeptišek. Jejich představená Marie bere Smitha jako vyslyšení svých modliteb a proti jeho vůli ho zapřahá do práce. Nejprve do opravy domu, poté do stavby nové kaple. Co dokáže víra Marie a poslušnost jednoho muže? (KrestanFilms)

Nos

Nezaměstnaný dělník Homer Smith směřující na západ USA se na své cestě zastavuje na vzdálené farmě v opuštěném místě, aby si nabral trochu vody pro své přehřáté auto. Na farmě žije skupina řádových sester z Východní Evropy, které vede přísná matka představená (Matka Marie), a ta věří, že Homer sem byl poslán jako vyvolený, aby postavil potřebný náboženský svatostánek...Sidney Poitier jako vždy na jedničku, o čemž svědčí i oscarové hodnocení + další čtyři nominace. Také závěrečná píseň se vryje snadno do paměti. Zasloužené čtyři hvězdy. ()

BarryLyndon

Krásná 60 let stará feel good veselohra se Sidneym Poitierem. V podstatě dokonalý prototyp filmu na víkendové podzimní odpoledne. Vykouzlí vám úsměv na tváři, nenásilně připomene životní hodnoty. Ale je to přes lehkost filmařsky hodně kvalitní a poměrně společenský kritické v pozadí. Na svou dobu to muselo být až skandální, černoch tu hraje jako běloch, jsou tu Mexičani s americkými hodnotami a velký zlý bílý kapitalista. Proč dnešní kritické filmy nemohou být taky tak lehké a musí mi veškeré myšlenky cpat přímo na dělohu ideálně ještě několikrát, aby to jo pochopil i blbec co si toho pětkrát nevšimne. Ano ukazuju na Barbie.  Z nějakého důvodu mi to přišlo hrozně blízké naší filmografii první poloviny minulého století a měl jsem pocit, že tam úplně v klidu mohl hrát Marvan nebo plachta. Možná i proto mi přijde, že je to film, který si užijete vy co máte nakouká i váš rodič, babička nebo kdokoliv z rodiny.  Akorát mi přijde docela nestoudné, že Poitier z té záplavy soustředěných vážných rolí dostal Oscara zrovna za toto.  Díky Hladovi za doporučení.  A závěrečné plus, má to bez titulků necelou hoďku a půl.  8/10 ()

danecek24

21. Zlatý Glóbus za rok 1963 - cena (2) - *Nejlepší herec (drama) - Sidney Poitier, *Nejlepší film (podporující porozumění) - Ralph Nelson + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lilia Skala ()

zette

Sidney Poitier tradicne vyborny. Film me ale nebavil, naivni pribeh, pitome nemecke katolicke sestry a nudny dej. Cesky dabing filmu taky moc nepridal, slaby prumer. ()

hans500

Dobrý scénář a kvalitní režie, Sidney Poitier v hlavní roli předvedl vskutku vynikající výkon (zasloužený Oscar). ()

Panthea

I kdyby nebylo na tomto filmu nic jiného pozitivního, než Sidney Poitier, byl by to dobrý film. Vždycky přemýšlím, čím to je, že Sidney Poitier na mě téměř v každém svém filmu působí tak přesvědčivě, že mu jeho postavu věřím. Možná je to tím, že z obrazovky vyzařuje něco jako pozitivní energii, jeho úsměv je nakažlivý a téměř mu nezmizí z tváře. Film sám není o stavbě kaple, ale o tom, že někdy udělat něco naprosto nezištně pro druhé může překvapivě obohatit především nás samé. ()

CSSML

Žádné povznášející anekdoty se mi nedostalo a komedii si taky představuji jinak. Nemám problém s i drsnější komedií (Svatý rok), pokud je zřejmé, že se jedná o komedii. Nelogické chování Smitha by odpovídalo komedii, ale humor se někam vytratil. Že Smith učí německé řeholnice anglicky, to má být vtipné? Matka představená je přesně ten typ řeholnice, kterému se každý vyhne nejméně ve vzdálenosti dvou světelných let. Navíc je zde patrná koncilní mentalita. Matka představená tvrdí, že Bůh je Bohem všech vyznání. To jistě, a proto založil jedinou Církev, mimo níž nemůže nikdo dojít spásy, to má logiku. Dalším příkladem jsou řeholnice, které vymění chorál za gospel. 2,5/5 ()

Han22

Mám rád podobné film - hřejivé, lidské, které ale netlačí na pilu (melo)dramatu, sentimentu a jsou svižné a vtipné. Polní lilie to splňují prakticky bez chybičky. Skupině německých jeptišek uprostřed ničeho padne do rukou potulný dělník a ony věří, že jim ho seslal Bůh, aby jim postavil "chapli". Proti tam pan "Schmidt" nic nezmůže i když nemá zájem, vrchní sestra totiž nesnese odpor :) Skvělé postavy, kouzelné scény (trucující hrdina který se nemůže smířit s tím, že to nepostaví sám), parádní spirtuál "Amen" a výborný Sidney Poitier. Jediný černošský herec té doby, který hrál ve spoustě skvělých filmů. Nevím jestli zrovna za tento si zasloužil Oskara víc než za jiné, ale každopádně to táhl dopředu (narozdíl od vrchní sestry, která byla chvílemi na pár facek). Moc pěkný film. ()

kacaabba

Lehounký filmeček bez hlubšího obsahu jenž filigránsky končí nevyřčenou otázkou: čí vůle se tedy vlastně naplnila (prosadila)? :-))) Boží nebo sestry Marie nebo Smithe nebo venkovanů nebo pojízdného kněze nebo těch, co si to raději nechali "pojistit"? ()

cyglos

Komorní příběh, vcelku všední, ale nebyla to cukrová vata. Kamera velmi příjemná, role matky představené skvěle odehraná, jen mne mrzí, že byl film nadabován a zanikaly originální ruchy, které by měl film, pokud by byl otitulkován. Černobílá tomuto filmu zaručeně sluší. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier