Hrabě Drakula (TV film)

Horor

Československo, 1970, 76 min

Nějak více začínám věnovat pozornost československým inscenacím, tohle už je několikáté tv-inscenační překvapení za poslední dobu. Tenhle Hrabě Drakula má i přes zub času své tajuplné kouzlo a vůbec jsem se nenudil. Hana Maciuchová zde byla fakt kočka, a konečně jsem viděl (a ne jen slyšel) i Jana Schánilce na obrazovce.(28.11.2014)

Tak jako Stanley jsem viděl film koncem 80. let, bylo mi 12, tehdy jsem film viděl v televizi u dědy, který spal, a já ani nedutal, abych neprobudil a on mi to vypnul. Ilja Racek ve filmu exceluje a je naprosto démonický. FIlmu jistě pomohlo, že nebyl natočen barevně, neboť černobílé zobrazení podtrhává strašidelnou atmosféru. Nezapomenutelná scéna je, když hlavní hrdina otevře rakev, v níž leží jakoby spící Drákula, který znenadání otevře oči a hledí na něj...(12.1.2007)

Staršia česká inscenácia Draculu, ktorá sa (úspešne) usiluje čo najviac držať svojej predlohy a v čiernobielom háve ponúka miestami výbornú atmosféru. Dracula, ktorého hrá Ilja Racek síce vyzerá trochu ako Robert De Niro v Angel Heart, no nie je to na škodu a jeho upír je značne démonický i uveriteľný. Je to zaujímavé, napínavé, no miestami aj dosť nudné, podivné a so slabším záverom. Verím však, že pozrieť sa to oplatí.(1.9.2011)

Výborné televizní zpracování Stokerova hororu, chvílemi jsem si i říkal, že je snad lepší než ten hammerovský Fisherův či Herzogův Nosferatu s Klausem Kinskim. Režisérce Anně Procházkové se s minimálními prostředky podařilo dosáhnout ponuré atmosféry (m. j. též díky jednoduché, ale sugestivní hudbě Miloše Holečka) i napětí, které se uvolní až v úplném závěru. Jedna z nejlepších českých inscenací podle literární klasiky, velmi dobrý přepis Oldřicha Železného. Snad nejslabší stránkou jsou kostýmy (jež má na svědomí Jarmila Konečná), a to v případě Míny, která jakoby na sobě měla sexy svetr dle módy "Pražského jara".(28.6.2007)

Zajímavé pojetí Drakuly, rozhodně se nedá říct nejlepší, ale jistá věc mě naprosto uchvátila, a to nádherná atmosféra. Nečekal jsem že Česko natočí film s takovou podmanivou atmosférou. Filmu pomáhá jěště snesitelná délka. Ale co film děsně sráží na kolena, jsou fakt úděsné herecké výkony, Drakula byl fakt uděsnej. Ale film je to pěkný doporučuji fanouškům upírských filmů.(11.6.2010)