Luk

Drama / Romantický / Podobenství
Jižní Korea / Japonsko, 2005, 90 min

Dvanáctý Kim Ki-dukův film, elegicky laděné podobenství, vypráví poetický příběh pozdní lásky šedesátiletého muže, který žije na lodi kotvící na otevřeném moři. Společnicí nemluvného lodníka, a také zdatného lučištníka, je půvabná šestnáctiletá dívka, kterou jako dítě nalezl, vychoval a hluboce si ji zamiloval. Trpělivě odpočítává dny s blížícím se datem jejích sedmnáctin, kdy chystá svatbu. Jejich poklidné, pomalu plynoucí soužití oddělené od civilizace občas narušují vetřelci z pevniny, které sem láká rybolov. Až jednou zavítá na starou, pomalovanou loď sympatický mladík. Pěstoun s velkou nelibostí pozoruje, že jeho mladičké nevěstě padl do oka. Pro starého muže, vyznávajícího archaické rituály, má významnou funkci luk. Nejen jako rychlá a přesná zbraň, jíž si hájí svébytnou existenci, ale slouží mu i k věštění budoucnosti nebo jako hudební nástroj. Luk s ostrými šípy je zástupným symbolem jeho síly i mužství. Film zahajoval letošní sekci Un certain regard v Cannes. (MFF Karlovy Vary)

Tygrys

Čekal jsem obdobný zážitek jako při sledování jiného Ki-duk Kimova filmu Seom. V lecčems srovnatelný je, ovšem výsledný efekt je bohužel rozdílný až nechutně. Nemůžu si pomoct ale Hwal působí odfláknutým dojmem, jakoby Ki-duk Kimovi došla šťáva a nebo jakoby tenhle film natočil za trest a z donucení. Hudba, která nás doprovází celým filmem je sice zajímavá, ale rychle začne lézt na nervy, což výsledný špatný dojem jenom prohlubuje. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2005 - uvedené v sekcii "Un certain regard" ◘◘◘◘ Mar del Plata Film Festival 2006 - nominácia na 1. cenu ()

Lord.Jim

Tak vlezlý hudební motiv asijské odrhovačky jsem už dlouho neslyšela. Preferovala bych sólo na motorovou pilu. Jinak asi nemám co dodat. Poetika mne minula, resp. jsem ji nezaznamenala. Pokud tím - safra, šmarjá panno, ovšem - nebyla míněna např. deflorace šípem, a tak dále a tak podobně: ... vyvalily se vlny zdola, roztáhnuly se v širá kola... ()

Martin741

Od rezisera Ki Duk Kima bol zatial pozeratelny iba film jar, Leto, Jesen, Zima ...... toto podla mna vobec. Scenar to malo dobry, ale plochy dej, a hrozne herecke vykony zabezpecuju filmu 40 % ledva. ()

cubajz

poetický film, který mě i přes pomalé tempo na hodinu a půl nadobro připoutal k obrazovce. Jak žárlivý stařec tak mladičká chovanka mají úžasné herecké představitele, kteří snímek táhnou za doprovodu čarokrásné hudby a kteří, ačkoliv za celý film ani jednou nepromluví, dokonale ztvárňují jakékoliv pohnutky i pocity postav. ()

darm

Něco podobného jsem po těch prvních ohlasech čekal.. Hwal bych označil za něco jako "očekávané zklamání". Sic teprv druhý film co jsem od Kima viděl, ale i tak bez znalosti jeho údajně nejlepších filmů ve mě prakticky nic nenechal. Hwal není nudný film, jen mě k sobě nedokázal snad ani na minutu připoutat natolik, že bych byť jen trochu prožíval co se na plátně děje.. Nějaké prožívání pocitů těch postav, vůbec nic takového nepřicházelo.. Zpětná vazba na diváka naprosto žádná, aspoň na mě ne. Posledních dvacet minut, ač se v nich jakoby začne něco dít, tak paradoxně začíná nudit.. Zmíním se ještě o jisté předvídatelnosti děje, hlavně když už podesáté stařík natahoval luk, když se okolo jeho "lásky" motal někdo jiný.. Abych napsal aspoň něco kladného.. Moc se mi líbila ta staříkova slečna.. A námět taky vypadal moc dobře, jen jeho provedení bylo bohužel hodně nezajímavě pojaté.. Ani žádné obrazové orgie, které by se možná daly od Kima čekat se nekonaly.. Celkově - Hwal je film, který sic po většinu času nenudí, ale taky nemá skoro nic (až na herečku v hlavní roli a jednu, dvě povedené scény), čím by mohl víc zaujmout. Totální průměr a za tři s odřenýma ušima. 50%. ()

danliofer

Minimalistický snímek Kim Ki-Duka jakoby navazoval na vodní poetiku jeho předchozího filmu Ostrov. Jakoby zde dvě lodě ukotvené na širém moři byly opět oním ostrovem, jako jím předtím byly chatky na pontonech plujících na jezeře kdesi v horách. Konec konců i plující buddhistická svatyně v Jaru, létu, podzimu, zimě... a zase jaru byla další parabolou na ostrov oddělující vnitřní svět od vnějšího, přes niž se dostáváme k filmu Luk zachycujícímu niterný vztah dvou hlavních hrdinů - postaršího muže a mladičké dívky, jenž plyne beze slov a vše je vyjadřováno jen minimem gest a hlavně za pomoci luku a šípů, kdy se luk stává poslem dobrých i špatných zpráv o vnitřních pocitech hrdinů. Navíc slouží i jako hudební nástroj, jehož tóny jemně podbarvují celé toto dílko. Takže jediný, kdo tu vlastně mluví, jsou vždy přijíždějící a odjíždějící cizinci, kteří si na loď přijíždějí zarybařit. Jednoho dne dorazí na loď mladík a s ním i nová dimenze. Více se nesluší prozrazovat:-) Vzhledem k tomu, co tu zaznělo od jiných, se mi nezdá, že by režisér až tak kalkuloval, prostě jen odvyprávěl zase jeden z příběhů na svůj "ostrov"... ()

Tommy.D

Dost rozporuplný film. Na jedné straně poměrně zajímavé prostředí a zápletka, na druhé ale často nejasná motivace postav, jejich nelogické chování. První zhruba polovina filmu měla velice pohodovou atmosféru, která se ovšem s blížícím se koncem měnila spíše v nudu. Kim má ve své tvorbě povedenější snímky. ()

farmnf

Hlavní hrdinové nemluví, ostatní mluví. Zase nový fór od Kima. Zopakuje tam přístup diváka k protagonistům děje známý z ostatních filmů. Je ten dědek co dělá z lodi ementál svým lukem klaďas nebo hajzl? Je tam ta holka ráda nebo nerada? Atd. atd. Pěkná hudba a vynikající kamera. stojí za to vidět! ()

Madadajo

Strengh and beautiful sound like in the tauntess of a bow. I want to live like this until the day I die Příběh nesoucí se v poklidném lyrickém vyprávění není na první pohled nijak zvláštní. Jako obraz složený z pár čar, které ale když pozorujete déle, začne Vám vrtat hlavou každá čára, její tvar, tloušťka, místo v prostoru, celku. Film je vlastně obrazem, je hluchý, promlouvá k našim očím. Ale co nám ukazuje? Čím nás zaujme? Chvilkovým hlubším přemýšlením nad čárami a jejich vztahy, když už ničím jiným, tohle mu nelze upřít. ()

Tomatáš

Typický Kim Ki Duk...oproti ostatním snímkům je tady znát určitá nevyváženost a značná rozpolcenost v charakterech postav. Rozhodně to je ovšem další počin, který stojí za shlédnutí. Pro fanoušky Duka povinná záležitost... ()

VanTom

Už v průběhu filmu mi výchozí situace a děj připadaly značně vykonstruované, zbrklé a neživotné, ale co se dělo v závěru, to už jsem jenom kroutil hlavou. Možná je někomu naprosto jasné, co tím chtěl autor říct, no mně moc ne a nehodlám nad tím přemýšlet. Snaha o poetičnost díky tomu trochu přichází vniveč, ale obrazová krása a vynikající hudba se filmu upřít nedá. Také ta mladičká korejka v hlavní roli je nádherná. A ještě obecná poznámka: Nesnáším, když postava na plátně na něco hraje (zde konkrétně na luk, bez hmatníku, s jednou "strunou"), drží to jako prase kost a z reproduktorů přitom zní čistá a komplikovaná melodie. ()

Rootlover

Je to jako si prohlížet alba s fotografiemi cizích lidí, někoho to baví, někoho zas ne. Když to podle mě člověk bere jako knihu psanou obrazem, zaslouží si to 4* ()

DeLaMorte

Velice příjemný film o lásce,která vede až na samý okraj posedlosti.Příběh staříka a mladé dívky uprostřed moře na lodi.Krásná hudba,nemluvící hlavní herci a Kim Ki-Duk ve své skvělé režijní formě! ()