Řek Zorba

• Řecko Zorbas o Ellinas (více)
TV spot 1

Na Krétu přijíždí mladý anglický spisovatel řeckého původu, Basil, aby obnovil těžbu ve zděděném lignitovém dole. Cestou se seznámí s vesničanem Zorbou, jehož nepředstíraná volnost a nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na odhodlání a chuti užívat si života naplno. V jeho přítomnosti plachý Basil pochopí, že existuje způsob, jak se vypořádat s osobními úspěchy i prohrami. Ten zní: Nikdy nepřestat tančit! Film vznikl podle románu spisovatele Nikose Kazantzakise, jehož původní název zní "Život a skutky Alexise Zorbase". Na filmové plátno jej převedl rovněž řecký režisér Michalis Kakojannis. V silném a divácky vděčném příběhu strhává pozornost pozoruhodný výkon Anthonyho Quinna (známý ze snímků Žízeň po životě, Zvoník u Matky Boží, Děla z Navarone či Poslední vlak z Gun Hillu), který v hlavní roli předvádí nejjemnější odstíny svého hereckého mistrovství. Z původních sedmi nominací Řek Zorba v roce 1965 získal tři Oscary: za vedlejší ženskou roli (Lila Kedrova), za kameru (Walter Lassally) a výpravu (Vassilis Photopoulos). (Česká televize)

TV spot 1

WANDRWALL

Film jsem moc spoluprožíval s hlavním hrdinou už jako dítě. Později už tolik ne. Co mě jako dítě zaujalo? Jak jde hlavní hrdina hrát kostky a na všech má šestku, aby vydělal peníze na dobrou věc. A jak sbalil ženu, která neměla muže, a tak ji rozproudil, že pak už jen čekala na muže, co ji budou stále uspokojovat. A co mě zaujalo podzěji, jako dospělejšího? Že to co mě zaujalo jako dítě, tak už mě moc nezaujalo, ale něco jiného. Aby ne, když jsem byl starší! ()

dopitak

Řek Zorba má ve světové kinematografii své neotřesitelné místo, a jistě právem. Je to moc slavný film, s velmi známou hudbou, výjev všedního dne ze života prostých vesničanů na Krétě.___Pokud ho ale zařadím do užší skupiny filmů z produkce Velké Británie 60´s (a já to samozřejmě udělám), je to hned najednou dlouhý, nudný film, jak by asi řekl pan Louka, celkem vo hovnu, soudruhu Bláho. Slovy ze samotného Zorby:Will you tell me what this is all about? A tím je myslím už řečeno všechno... Jenom bych ještě o téměř let později od tohoto komentáře teď uvedl, že jsem nedávno na Krétě přečetl knižní podobu díla, a film asi líp natočit nešlo, ani knížka nebyla kdovíjak zábavná. ()

tomtomtoma

Upraveno v prosinci 2019. Řek Zorba je poezií, opěvující krásu života skrze estetiku vnímání velkého řeckého ducha. Film Michalise Kakojannise zachytil energetickou podstatu Kazantzakisovy předlohy a ze života se radující poezii vtiskl fyzickou podobu, kdo nečetl knihu, udělal chybu. Zorba není o lenosti, tu suchopárný řecký venkov nedovoluje, Zorba je o příjímání života, Zorba je o schopnosti prožívat lidský život v jeho neopakovatelné kráse, radosti i smutku. Zorba je mollovou písní větru, je slunečním pohlazením, je deštěm ve vlasech, je šuměním mořských vln, ze kterých vyskakuje hravý delfín. Zorba je lahodnou a omamnou chutí vína, je tancem, je veselím a smíchem. Zorba je umění city dávat i přijímat. Zorba je láskou i smrtí, mezi bohy Érotem a Thanatem se odehrávají nejdojemnější životní dobrodružství, s touhou se očekává pokračování, prožívá radost i niterný žal, aby pokaždé posílen vstal a s hlavou hrdě vztyčenou kráčel životem opět vpřed a dál. Hlavním prostředkem poezie a touhy života je Alexis Zorba (skvělý Anthony Quinn), to on existenci dává smysl v celé její podstatě. Dává úsměv, naději, víru, radost, lásku a touhu. Zorba je moudrostí a praktickou zkušeností života, Zorba není mihotavým mámením, ale samotným pohybem a dokonalým životním prožitkem. Zorba není zdáním, ale skutečností a velikostí života. Důležitou postavou je Basil (dobrý Alan Bates) decentně zdrženlivý spisovatel. Vychování si udržuje svůj naučený odstup od instinktivních pudů. Zorba je nejvhodnější pomůckou k radostnému způsobu uchopení života a jeho krás. Jedinečnou postavou je Hortense (skvělá Lila Kedrova), osamělá Francouzka na kyperském pobřeží a odkvetlá milenka čtyř admirálů. Láska je tou základní lidskou potřebou a interním pocitem skutečného dosažení osobního štěstí. Výraznou postavou je zde místní vesnická vdova (šarmantní Irene Papas), poetický dotyk nesmrtelnosti života. Smysl bytí nemá lepší zastání, přesto je stálou připomínkou niternému strachu a zbabělé lidské slabosti. Vlastní nedostatky si snadno najdou svůj společný cíl k oplatě a očištění svědomí. Zastrčená vesnice se tím na malou chvíli stává odrazem celého světa a po životě se přeci touží. Z dalších rolí: nešťastně zamilovaný vesnický mládenec Pavlos Mavrandonis (Jorgos Vojatzis), jeho otec, vesnický předák a správce krétského Basilova majetku (Jorgos Fountas), vesnický blázen Mimithos (Sotiris Moustakas), Zorbovo potěšení života v Chanii, animírka Lola (Eleni Anousaki), či nejvýraznější z vesnických mužů Manolakas (Takis Emmanuel). Film, a samozřejmě také samotná kniha, Řek Zorba je temperamentem lidského života, který nechce nečinně zůstávat stát mimo něj, ale naopak si jeho prostřednictvím užívat každý možný okamžik. Radost, smutek, veselí, bolest, naděje, touha, každý pocit má své dané, nezastupitelné místo, všechno dohromady skládá omamnou chuť základní podstaty života. Řek Zorba je filozofickým postojem praktického prožitku, je básní, je poznáním velikosti života, vnímaného řeckým duchem. Filmový obraz Waltera Lassallyho podbarvuje temperament kompozičním uspořádáním, hudba Mikise Theodorakise vášnivě tančí s niternými pocity a otevřeně křičí svou radost světu. Jedinečná to poezie a neukojitelný žár po životě! () (méně) (více)

Aqualung

Tohle je síla.Pan Quinn ukazuje cestu životem, kterou bychom snad měli jít všichni.Ale současně také jsou vidět nástrahy a následky.Ale to už k tomu patří.Ne naivní, ale řekněme nepopsaný spisovatel vletí po hlavě do čehosi, co neumí zpočátku uchopit, ale posléze se vyrovnává s vysokou škoulou života, kde je děkanem, asistentem i examinátorem Quinn.A dělá to sakra dobře.Jeden i druhý.Kolorit krétské vesnice, jednotlivých postaviček a také jejich mentality je velice silný. ()

honajz2

SPOILERY Mám z toho hodně, hodně rozporuplné pocity, ale ty jsou asi způsobené tím, že nechápu, co to pan režisér chtěl vůbec natočit. Témat je v tom několik - oslava života, rozpor mezi "řídit se rozumem" a "řídit se srdcem", depresivní Krétské reálie (ačkoli jestli to tam fakt takhle vypadalo v půlce 20. století, tak tam zamrzli někde ve středověku) - a ona se perou dohromady, hala bala se střídají a neměl jsem pocit, že by nějaká z nich dominovala. Jasně, dle konce to budou ty první dvě, ale stejně se to tam divně střídá - chvíli Zorba pronese úplně geniální a hlubokou větu vztahující se k těm prvním dvěma tématům, pak tam celá vesnice sleduje podříznutí ženy u kostela, pak dojde na další moudro a pak tam umře Zorbova "manželka" a celá ves jí sebere z jejího domu vše co se dá... Já nevím, možná je to jenom můj problém, ale subjektivně takový pocit z toho filmu mám, nemůžu si pomoct... Takže ve finále jsem z toho neměl ani dobrou náladu, ani depku, žádné optimistické ani pesimistické dojmy, jen hromadu zvláštních neutrálních pocitů. Možná to tak mám kvůli tomu, že skoro dvě a půl hodiny jsou na tenhle námět moc a celkově se ten film poněkud vleče. Být to kratší, asi bych se do toho líp dostal, asi by to na mě zapůsobilo veskrze optimisticky a pak bych z toho možná byl nadšený. I přes mé dojmy z toho filmu se jedná o velmi povedené dílo s úžasnou kamerou (většina záběrů je naprosto dokonalá a u mnoha scén dokáže vyvolat přesně ten pocit, který vyvolat chce), solidními hereckými výkony, sympatickými hlavními postavami, hezkým prostředím Kréty (do které bych po zhlédnutí tohohle filmu asi nikdy nejel, leda by mě tam provázel Zorba, protože ten styl života je tam natolik jiný, že jsem ho nepobíral...) a taky spoustou chytrých a hlubokých myšlenek. Už jen kvůli tomu ten film nechci zatracovat a slabé čtyři hvězdy mu nakonec dám (možná půjdu i výš (nebo níž), až se mi to rozleží v hlavě), ale stejně to na mě zapůsobilo úplně jinak, než na zbytek uživatelů tady - a já bych rád věděl, kde se proboha stal problém. Řek Zorba je pro mě trošičku jako Dům z lávy, ve kterém se nedějí divné věci, ale divné jsou postavy obyvatel ostrova (kromě hlavní dvojice a jejich milenek) a taky je to ujasněné v tématech, která to chce sdělit. A hlavně teda nevím, jestli Řeka Zorbu chci ještě někdy znova vidět, ačkoli bych to asi někdy v budoucnu znova vidět měl. Slabé 4* ()

• Skutočný "Grék Zorba" sa volal Giorgios Zorbas. Narodil sa v roku 1867 a bol baníkom, s autorom románu Nikosom Kazantzakisom sa stretol v roku 1915. Zorbas neskôr žil v Juhoslávií v obci Butel neďaleko Skopije, kde v roku 1941 zomrel a je tam aj pochovaný. (Jaroo)
  • Herec Anthony Quinn, který měl ke konci filmu předvést strhující předvedení některého řeckého tance, si těsně před dokončením filmu zlomil nohu a tak to, co ve filmu vidíme, jsou jeho vlastní vymyšlené kroky tance, který předváděl tak, aby ho noha co nejméně bolela (Kamkon)
  • Z toho tance, který Anthony Quinn tančí, se stal rázem jeden z nejpopulárnějších tanců v Řecku a byl nazván stylově Zorbas. (Kamkon)