V pasti

Scénografie:

Jeremy Reed

Kostýmy:

Jennifer Johnson

Ellen Page v červené mikině působí jako Karkulka, jenž se pouští do nebezpečné hry s vlkem. Avšak není to další vlk, kdo se ukrývá v rouše Karkulčině? Vynikající psychologická hra, v níž není až do samotného konce zcela jasné kdo je obětí. Psychologické trýzni nejsou vystavěni pouze hlavní aktéři ale i divák. V samotném závěru nás David Slade dostal přesně tam kam chtěl - na kolena. 90%(5.10.2008)

Tak tomuhle říkám hodnotitelský ořech. Na jedné straně je to drama, které se divákovi dostane až do morku kostí, mrazí z něj (a nevím, jestli to můžu zobecnit celkově na pánské publikum, ale mně osobně u něj bylo opravdu fyzicky nepříjemně), výborně pracuje s kamerou (vyžívá se v detailních záběrech do obličejů postav, a to tak, že si divák může dokonale vychutnávat jejich mimiku, změny výrazů a leccos vytušit, nechybí zaostřování a rozostřování, některé věci však úmyslně zabírány nejsou a sází se na diváckou fantazii, která si je přetvoří na ještě drsnější obraz), pracuje s brutalitou a lidským hněvem, a to vše se může opřít o výborné herecké výkony, zvláštně hlavní představitelka mi vyrazila dech (tohle Ellen Page předvedla ještě před Juno a hlavně Americkým zločinem? Klobouk dolů!). Na druhé straně je zde však mnoho ale… za předpokladu, že se nelhalo i o věku „Hayley“, nesedí mi tam ta chytrost (prohnanost), chladnokrevnost, nenávist, neuvěřitelná síla (přece jenom, nemá postavu jako třeba Annie z Misery) a schopnost tak perfektně předstírat a odhadovat další protivníkův krok. Pak jsem nechopil nevyřešený motiv sousedky, naopak občasnou zmatkovost jinak neomylné a klidné hrdinky a samotné vysvětlování na konci, navíc z toho už byl v závěru moc cítit kalkul. Celkově slabší 4*, o vyšší variantě rozhodl velmi intenzivní zážitek, který ve mně i několik dní pro projekci stále přetrvává. „Říkal jsi, že by byla šílenost, kdybys mě vzal k sobě. 4 z 5 doktorů se shodují, že šílenec jsem.“(2.7.2013)

• Subjektiv

OBSAHUJE SPOILERY. Ellen Page jakožto sadistická zrůda chrlící ze sebe kulometnou kadencí drsňácké řečičky. Taková Dextřička. Vlastně hůř, ten si to tak neužíval, ten tak nedával najevo, jak moc ho ta převaha těší. Pevně doufám a křehce věřím, že autoři si tenhle aspekt Hayleyiny povahy uvědomují, ba záměrně jej vytvořili. Jenže k čemu to je dobré, sledovat uchyláka v područí uchylačky? Mám si tu podívanou snad užívat jako si v minulosti davy (a někde možná i dnes) užívaly veřejných poprav (kvůli čemuž se nakonec ukáže, že Jeff je vinen)? Nebo vidět, že nemáme být jako oni, pedofilové? Má snad tvrdej bonbónek pedofily vystrašit (pokud ano, tak checht)? Film vlastně pedofilii, její oběti, pedofily ani pomstu - nic z toho a prakticky nic dalšího - doopravdy netematizuje. +++++ Hard Candy nelze IMHO brát vážně. Snad by bylo možno si film užít jako nápaditě zpracovaný střet dvou pošahanců. Jenže ejhle, Pastička je užvaněná, užvaněná skrze šklebící se držku Ellen Page, není se v ní pro co napnout, neboť utrpět v ní může, vlastně musí, bestie, jedna, druhá, nebo obě. Kamera se střihem nám v některých momentech (rvačky, prohledávání domu) svým třesem a krátkostí záběrů tvrdí, že teď je to dynamičtější než jindy - což ale s děním úplně neladí. Barevné filtry a efekty se řídí stavem vědomí té postavy, která je na tom hůře (většinou tedy pana fotografa) a tam stylová invence prakticky končí. Odporný a zároveň nudný film. Téměř odpad. +++++ P.S.: Doporučuji komentář gudaulina.(5.10.2014)

Zajímavá hra na kočku hrající si s myší, a myší v tomto případě opravdu není malá neviná holčička. Je poměrně zábavné sledovat dějové zvraty a odhalovat který z hlavních protagonistů je vlastně větší svině (ani po konci filmu si nejsem jistý), ale že by u film doslova vyrážel dech se taky říct nedá. 7/10(13.10.2007)

Vynikající kamera zabírá rozkošnou čtrnáctku, která se rozhodne vstoupit do domu pohledného fotografa... Co z toho vyplývá? Že nikdy byste neměli pít to, co jste si nenamíchali sami. Hard candy je na pohled sladký bonbonek, který skrývá hořkou, velmi hořkou příchuť. A to vše je zabaleno v opravdu působivém balení. Ellen Page i Patrick Wilson v komorním psychologickém dramatu, které mě nenechalo klidnou. Herecké výkony perfektní, vizuální stránka dle mého dokonalá, téma dráždivé. Z tohohle počinu Davida Sladeho jsem jednoduše byla v pasti.(4.4.2009)

• - Producent David Higgins se dozvěděl o případu z Japonska, kde školačky ušily léčku na muže, který sháněl materiál s nezletilými. Z toho vlastně vzešel námět pro film. (-bad-mad-wolf-)

• - Sandra Oh natočila své scény za jeden den. (houseofwax)

• - Snímek byl natočen za pouhých 18 dnů. (houseofwax)