V pasti

Jeremy Reed

Kostýmy:

Jennifer Johnson
  • kiddo

Neříkám, že koukat půl hodiny na Patricka Wilsona, kterak je svázaný s pytlíkem ledu na obnaženém rozkroku, není výborná podívaná, ale podobné scény přesně ilustrují průšvih, z kterého film nevytáhnou ani vysoce nadprůměrné herecké výkony, a sice totální doslovnost. A co je nejzábavnější, i přesto že tvůrci protáhnou postavy i tím nejzapovězenějším bahnem, ani tehdy nemám pocit, že by jednotlivé scény šly nějak na dřeň. Herci se v tom patlají sami, oporu nemají ani ve schematickém scénáři s nulovou psychologií postav, ani v kameře, která jen po bournovsku samoúčelně lítá ze strany na stranu, ani v režii, která nedokáže vytěžit napětí ani z toho, že vlastně vůbec nevíme, kdo je tu ten záporák. Důsledkem toho je, že si vytvořím averzi k oběma postavám, a když se dozvím rozřešení, které přichází o půl hodiny později, než by bylo záhodno, přijde mi vykonstruované a je mi už v podstatě ukradené. Pokud nedokážete předpovědět vše, co se stane mezi prvním drinkem a závěrečnou zpovědí, měli byste se vážně zamyslet nad svou schopností úsudku.(25.8.2009)

Jestliže se mi poslední dobou stává, že po anotaci filmu přesně vím, o čem bude, tak u tohoto díla pravidlo kupodivu neplatilo. Čekal jsem mírně nadprůměrnou schovávanou před šíleným pedofilem, a dostal jsem téměř k dokonalosti filozofujícími zamyšleními vyšperkované drama, kde ale nechyběla napínavá akce. Bravo.(1.12.2008)

Když jsem tenhle film viděla poprvé, dala bych mu tak maximálně 2 hvězdy a to bych ještě hledala, čím by se je zasloužil .. Ellen Page mi byla maximálně nesympatická a pořád jsem jen fandila Patrickovi a litovala ho, jenže když jsem se na film dívala podruhé, zjístila jsem, že ta prvotní nechuť byla způsobená jen špatným načasováním. Tohle je opravdu vynikající dílo .. a Ellen Page? Nedám už na ni dopustit .. co ta už za tu dobu vše dokázala ..(18.11.2006)

• Subjektiv

OBSAHUJE SPOILERY. Ellen Page jakožto sadistická zrůda chrlící ze sebe kulometnou kadencí drsňácké řečičky. Taková Dextřička. Vlastně hůř, ten si to tak neužíval, ten tak nedával najevo, jak moc ho ta převaha těší. Pevně doufám a křehce věřím, že autoři si tenhle aspekt Hayleyiny povahy uvědomují, ba záměrně jej vytvořili. Jenže k čemu to je dobré, sledovat uchyláka v područí uchylačky? Mám si tu podívanou snad užívat jako si v minulosti davy (a někde možná i dnes) užívaly veřejných poprav (kvůli čemuž se nakonec ukáže, že Jeff je vinen)? Nebo vidět, že nemáme být jako oni, pedofilové? Má snad tvrdej bonbónek pedofily vystrašit (pokud ano, tak checht)? Film vlastně pedofilii, její oběti, pedofily ani pomstu - nic z toho a prakticky nic dalšího - doopravdy netematizuje. +++++ Hard Candy nelze IMHO brát vážně. Snad by bylo možno si film užít jako nápaditě zpracovaný střet dvou pošahanců. Jenže ejhle, Pastička je užvaněná, užvaněná skrze šklebící se držku Ellen Page, není se v ní pro co napnout, neboť utrpět v ní může, vlastně musí, bestie, jedna, druhá, nebo obě. Kamera se střihem nám v některých momentech (rvačky, prohledávání domu) svým třesem a krátkostí záběrů tvrdí, že teď je to dynamičtější než jindy - což ale s děním úplně neladí. Barevné filtry a efekty se řídí stavem vědomí té postavy, která je na tom hůře (většinou tedy pana fotografa) a tam stylová invence prakticky končí. Odporný a zároveň nudný film. Téměř odpad. +++++ P.S.: Doporučuji komentář gudaulina.(5.10.2014)

Vynikající kamera zabírá rozkošnou čtrnáctku, která se rozhodne vstoupit do domu pohledného fotografa... Co z toho vyplývá? Že nikdy byste neměli pít to, co jste si nenamíchali sami. Hard candy je na pohled sladký bonbonek, který skrývá hořkou, velmi hořkou příchuť. A to vše je zabaleno v opravdu působivém balení. Ellen Page i Patrick Wilson v komorním psychologickém dramatu, které mě nenechalo klidnou. Herecké výkony perfektní, vizuální stránka dle mého dokonalá, téma dráždivé. Z tohohle počinu Davida Sladeho jsem jednoduše byla v pasti.(4.4.2009)

• - 300 dívek prošlo konkurzem pro roli Hayley. (-bad-mad-wolf-)

• - Film stál necelý milion dolarů, přesto prošel kompletní digitální úpravou obrazu, kdy se sytost a škála barev dynamicky mění podle atmosféry filmu. (Xatrix)

• - Vzhledem ke kontroverznímu obsahu filmu drželi tvůrci rozpočet pod jedním milionem dolarů, aby studio nedostalo choutky cokoliv měnit. (-bad-mad-wolf-)