Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

stiewe

Nedovedu ani popsat jak jsme byl tímto filmem dojat. Nedá se ani srovnat o kolik je toto anime lepší s nynějšími kreslenými pohádkami. A právě Mononoke hime jsem se přesvědčil, že anime není jenom pro děti. Je to pro každého. Prostě film jako každý jiný, akorát bez herců a je tomu možná lépe protože takto skvělý námět nemohl zkazit nějákej špatnej výkon herců. 5* víc než zaslouženě ()

Shredder

Miyazaki je doslova a do pismena umelec. Anime sice pre mna nejsu ziadnou novinkou ale zvlastna(a krasna) atmosfera jeho filmov ano. Pred ocami sa vam odohrava epicky pribeh, ktory nekopiruje hollywoodske prototypy ale ide svojou vlastnou magickou cestou. Princezna Mononoke neni film pre male deti, aj ked na prvy pohlad posobi ako rozpravka z niakeho ineho sveta. Na zaver by som rad dodal ze este dlho po skonceni filmu vo mne ostali prijemne pocity. ()

boo-boo

Môj najobľúbenejší film. Začne to nevinne - človek začne pozerať avizovanú rozprávku a v tretej scéne niekomu uletí hlava. Čo povedať, komu to nedošlo keď sa pozrel na stopáž, zistí to takto. Princezná Mononoke síce je rozprávka, ale nie je určená deťom. Je to v prvom rade očarujúci film, ktorý ťaží z bezchybnej animácie, skvostného Hisaishiho soundtracku a všadeprítomnej mágie lesa. Napriek silnému fantasy motívu a množstvu vizuálne skvelých momentov hrá po celú dobu prim samotné jadro, ekologický podtext o večnej bitve technologického pokroku a prírody. Miyazaki stvoril jeden z najmagickejších a pravdepodobne najkrajších animovaných filmov vôbec. ()

sahi

Pro mě zcela jasně nejlepší anime všech dob (ne-li nejlepší film vůbec). Příběh Ashitaky se mi líbil již jako malému klukovi (zvláště kvůli nádherné animaci a hudbě), ale teprve nyní jsem dokázal zcela docenit krásu Miyazakiho díla. Díky němu jsem se mohl ponořit do krásy japonských mýtů a hlavně do úžasného světa. Asi jediný film, na který se od svých patnácti minimálně jednou ročně podívám a vždy mě naprosto uchvátí. Prostě 100% ()

Euchrid

Okouzlující svojí fantazijí a i přes vysoké hodnocení nečekaně vtahující. Jenom by mu podle mě příběhu sedla menší košatost a tím pádem i o kus kratší stopáž. ()

xenopus

V tomto filmu se sešlo hned několik fenoménů, které mě více či méně iritují. Za prvé anime, za druhé environmentalistická agitace, za třetí příběh bez pro mě přínosné myšlenky zamaskovaný za naleštěný vizuál. A tak se divím, jak jsem vůbec mohl dát 2*, když hudba mi zase tak dechberoucí nepřipadla a po hodině jsem začal usínat znuděn přihlouplým scénářem. Ale konec dopadl zajímavě a netradičně (rozuměj ne americky jednoznačně a happy end), no, aspoň, že tak... ()

karlee

Velmi slušné, propracovaný děj i postavy. Jen ke konci je to trocxhu překombinované, pořád někdo někam posílá, aby mezitím zaběhl pro někoho jiného, to už se pak trochu vleče. Z hlediska animace se mi líbily hlavně bitevní scény. A taky ti malí bílí dušíci s vyjevenými výrazy. ()

qVitek odpad!

Na tento film jsem po shlédnutí nadával celou noc. Ráno, po probuzení, u mě dokonce potlačil nezážitek z filmu i žízen a moje první potřeba byla opětovně nadávat na tento film. To je slušný výkon, hodný japonského anime. Chvilkově jsem se pak už nedivil tomu, že japonci prohráli válku, něco totiž musí být hodně špatné na půdě japonska, pokud vznikl tento film. Ale k samotnému filmu. Zpočátku se to tvářilo zajímavě, ale mě opravdu vadila přemíra násilí a zabíjení. Celé to na mě působilo zvráceně, nic krásného. Děj byl tak přeplácaný a zdlouhavý, že byl nudný. Prostě se mi nelíbí styl, když něco nedává smysl, je to přece na naší fantazii, změníme to tak, aby to dopadlo dobře, tak, jak chceme, tudíž děj ztrácí jakýkoli smysl. Chcípl hlavní hrdina? Nevadí, oživíme, nějak, třeba politím krve ducha lesa. Někde smutný tragický konec? Nevadí, stačí zmáčknout splachovadlo u WC a hle, konec je zase dobrý. Tento film měl ty nejpitomější postavy, jaké jsem kdy zažil. Princezna Mononekokráva se chovala tak pitomě, že byla neustále na facku. Samozřejmě jako typický japonský film tam museli být samurajové, funny pušky, nemocní s leprou, samé funny témata, boj, love story, jebání na přírodu a pak pomsta přírody, zabíjení pitomých zvířat, mimochodem kanci se chovali rak pitomě, že to bylo až moc. Nejvíc mě však urazil konec. Duch lesa byl zavražďen, plány nepřátel vyšly, ok, smutný konec, tečka, děj dospěl k tragickému konci. Zničehonic se však duch lesa sám oživí a všechno dopadne dobře. Cože? Střih, a vše se vrátí na počátek, kdy bylo všechno hezké a fajné. Cože? To je podobné, jako kdyby se Titanic na konci filmu sám opravil po stisknutí kouzelného tlačítka a vyplul na povrch, všichni mrtví by se oživili a dali si skleničku a smáli se, jakej to byl sympatickej a legrační ponor. Když už se pohádka snaží působit jako pohádka, zbytečně zabíjení a krev podle mě do ní nepatří. Pak jí totiž ty sračky ohledně oživování nebude nikdo věřit a nebude působit jako pohádka. Tento film je perverzní a zvrácený, žádná pohádka. A duch lesa měl naprosto odporně vykreslený obličej, asi se kreslíři při jeho tvorbě opili a režisér to v záplavě obrazkových sranců ze zbytku filmu nepoznal. ()

Bounded

Miyazakiho režii a jeho bravůrní obrazotvornost, aby jeden pohledal, ale tady mu prvenství vyfoukl Joe Hisaishi. Ten soundtrack vypráví o mnohem větším a krásnějším příběhu než jakým byla Princezna Mononoke. Kdybych vypustil vnitřního cynika, řeknu, že to byla jen taková ekologická agitka, ale vím, že to má celé trošku více rovin. Osobně ale nejsem vyznavačem příběhů, kde je hlavní hrdina pouze figurka na šachovnici událostí. Jeho charakter je vlastně úplně nepodstatný a jeho přítomnost je zde pouze k tomu, aby byl vyprávěn cizí příběh. ()

Fildas

Miyazaki je geniální režisér anime, pod jeho taktovkou se rodí samé skvosty, a tento snímek je opravdu úžasný. Nádherné animace, příjemný děj. Není co dodat. ()

Petus

Krásné, odvážné, smutné a tak japonské. Američani by takový animovaný film nikdy nebyli schopni natočit, když pominu, že jejich animace zpravidla končí tam, kde ta japonská začíná. Miyazaki je prostě král a víc k tomu nemám co dodat. Amen. ()

celticek

Moje první anime. Shlédl jsem to vyloženě kvůli postavení v žebříčku:) Je to ale hezký film, hodně mě to překvapilo. Absolutorium jsem nedal jenom proto, že to není můj šálek čaje. ()

Mabe22

Ikdyž japonské anime filmy, tak tento film mě naprosto uchvátil ! Opravdu kvalitní a propracované anime z hlediska postav a celého prostředí, takže postavy nejsou jen další "cákance" do tuctu co běhají na porážku. A jinak krásný příběh, hudba a vše okolo,takže jasné maximální hodnocení. ()

BarMaja

Film, který má hloubku a má co říct. Nese jasné poselství, které by se mělo lidem stále připomínat, jinak pochybuji, že se objeví Ashitaka či San, aby tuhle zemi zachránili před lidskou hloupostí. A k tomu ta božská hudba. ()

Desdinova

Som rád, že tento film je animovaný, lebo ak by nebol, nemal by všetko, čo potrebuje, okrem príbehu samozrejme, ale výnimočnosť robí práve tá animácia, ktorá mu dodáva tú fantazíjnosť, detskú ľahkosť a predsa vážnosť. A myšlienka platí a platiť bude. ()

Maskott

Skutočne jedna z najkrajších rozprávok vôbec. Neviem čo by sa jej dalo vytknúť. Hajao Mijazaki si s tým veľmi dobre poradil a človek ktorý by chcel tento fenomén prekonať by musel mať šialene búrlivú fantáziu a talent aby sa mu to podarilo. ()

MickeyWolf

Opravdu nádherná "pohádka" pro všechny věkové kategorie, která vás okouzlí už jen svou nádhernou atmosférou a duchaplnou hudbou, krásně navazující na spletitý, ale zase ne-příliš složitý děj. ()

Nelishka91

Něco tak šíleně dlouhého a šíleného jsem dlouho neviděla z Japonské produkce. Ale musím uznat, že když jsem vydržela dokonce stálo to za to! Aneb když vidíte své první "anime" máte zážitek na celý život :) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)