Experiment

všechny plakáty
Horor / Thriller
Velká Británie / Irsko, 2005, 95 min

Pět lidí se ocitne na osamělém polorozpadlém irském statku a zažije tam děsivé setkání s výsledky genetických experimentů. Místní krachující farmář Dan se totiž rozhodl své finanční problémy řešit tak, že dal souhlas, aby na jeho dobytku byla provedena série věděckých pokusů. Brzy však začíná být zřejmé, že údajně neškodné testy se zvrhly v děsivé mutace... (oficiální text distributora)

darkrobyk

Když se začne kráva, která je součástí experimentu, telit, farmář netuší, že přivede na svět březí tele s pořádnými zuby. Stačí, aby jeden znetvořený plod z telete unikl, a je o zábavu postaráno. Přitom původní záměr byl tak bohulibý - rychleji rostoucí telata, co budou moci být mnohem dříve březí, než tomu je normálně. Mám rád podzim, vítr v korunách...zpívají Priessnitz... Podzim je pro horror naprosto ideální roční období. Pak ještě venkov, farma a všudypřítomná podzimní špína. Jistě, člověka napadne spousta filmů od Vetřelce, přes Věc, Mouchu, Slimáka až...a další a další. Jenže tohle mně právě nevadí, pokud příběh jen nekopíruje, ale vytvoří atmosféru tísně, nejistoty a strachu. A tumáš čerte kropáč, já to tu všechno našel. Žádné veledílo, ale příjemně ponurý filmeček do podzimních plískanic ( nebo alespoň letních bouřek). ()

Rob Roy

Formálně velmi působivá variace na prvního Scottova Vetřelce (samozřejmě si vzpomenete i na Věc), škoda líného scénáře ve druhé půli, který motivy a hereckou interakci pořádně nerozvinul. Jako debut ovšem rozhodně hodné pozornosti, film svého času posbíral různé ceny na hororových festivalech. Nyní režisér dokončuje svůj další film, opět ve spolupráci s Robbie Ryanem, který zde celovečerně kameramansky debutoval a od té doby se vypracoval na jednoho z nejpřednějších evropských d.o.p. ()

tron

Večne podmračená a zabahnená farma kdesi na sychravo ponurom írskom vidieku s rodiacimi zvieratami a bez telefónu - mikrobiologicky ukážkovo nestabilné prostredie s infekciami/vírusmi, množiacimi sa jedna radosť. Ak k tomu prirátame nelegálny experiment a jednu nepokojnú noc, vznikne kvalitný priestor pre horor bez vysokého rozpočtu a známych hereckých tvárí, ktorý napriek tomu (hlavne v prvej polovičke, stojacej skôr na atmosfére, ako krvi) stojí za pozretie. Mucha, skombinovaná s Votrelcom, Mimicom a Larvou. ()

misterz

Je to síce len taká kravinka s kravami v hlavnej úlohe, ale podobný námet, kde sú ľudia na malom priestore nútení bojovať proti nejakej príšerke, mám celkom rád. Obyčajne sa v takomto type hororových filmov ľahšie buduje napätie a dusivá atmosféra. V tomto prípade sa to podarilo žiaľ len tak na polovicu, určité momenty boli slušné, ale niektoré zase zaváňali silnou nudou a predvídateľnosťou. Tiež by som uvítal viac gore, viac napínavých momentov a možno 2-3 postavy navyše - viac akcie, viac mordov . Slabý priemer. 50/100 ()

*CARNIFEX*

Záhadný experiment na dobytku krachujúceho farmára, sa nečakane stáva príčinou pre množstvo nevysvetliteľných mutácií. Pár usadlíkov žijúcich v okolí sa tak spoločne s vlastníkom statku ocitajú v ohrození neustále šíriacej sa nákaze. 45% je kurevská krivda. Síce kopírka jak Brno a možno vďaka okolitému prostrediu nie tak záživná odroda ako tomu bolo v "The Thing", ale presto všetko vďaka hutnej atmosfére najmä v závere či solídnemu spracovaniu dostatočne kvalitná "múúúú" hororyna. Potešila najmä prvá polovica, ktorá pomerne realisticky zobrazuje priebeh nákazy či samotné správanie postáv. Keby "Isolation" obsahoval viac gore scén či nápaditejšiu "potvoru", určite by som na hodnotení pridal. Presto všetko, prekvapenie a spokojnosť nadovšetko - 65% ()