Hodina pravdy - Série 1 (2004) (série)

Černobyl - nultá hodina (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Černobylská katastrofa (více)
Velká Británie / Kanada, 2004, 47 min

Třiadvacet minut po jedné, ráno 26. dubna 1986, dělilo Evropu od nejhorší jaderné katastrofy už jen několik sekund. Čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu právě explodoval. V Sovětském svazu bylo černobylské trauma tak hluboké, že ho mnozí považují za první krok ke zhroucení komunistického režimu. Tento film vypráví minutu po minutě drama poslední hodiny předcházející této tragédii. Uvidíte příběh očima hlavních protagonistů, pracovníků elektrárny, kteří měli to štěstí a přežili i těch, kteří okamžitě nebo brzy po neštěstí na následky havárie zemřeli.
Té noci se v Černobylu protnuly dvě osudové okolnosti. Chybná konstrukce reaktoru a despotická a sebestředná povaha hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Řídící směna nevěděla téměř nic o tom, proč a za jakých podmínek je tento grafitový reaktor při nízkém výkonu tak nestabilní. Druhou riskantní okolností byla nepředvídatelnost chování ing. Ďatlova samotného. Je podoben technologii, kterou chce ovládat. Tuto noc se Ďatlov s reaktorem střetl v souboji síly, který je oba zničil. Jednatřicet minut po půlnoci se hádka kvůli hladině výkonu, při níž může začít bezpečnostní zkouška čtvrtého černobylského reaktoru, vyostřila... (oficiální text distributora)

marek.kral

Výborně natočený dokumentární film zachycující poslední hodinu před výbuchem čtvrtého reaktoru. Velmi vkusně a i pro laika pochopitelně vysvětleny veškeré technické detaily, jež bezprostředně vedli ke katastrofě. Nezastupitelná politická rovina celého problému a lidský faktor, jež měly osudový vliv. Tento film bych zařadil jako povinnou součást dějepisných hodin. Výborně, pro mě 90% ()

Xtrodinary

Precízne spracovaný snímok posledných hodín(minút) pred katastrofou, aj keď niektoré číselné údaje z filmu sa nezhodujú, ale to záleží hlavne na tom, odkiaľ údaje čerpáte, kedže v prípade tejto katastrofy je mnoho údajov veľmi rozporuplných. ()

wrong3

Přesně jak píše Enšpígl-chodili jsme na houby i třikrát za den,košík za deset minut. Taky jsme si dělali legraci,že je to z Černobylu.Vše se člověk dozvěděl až později. ()

kyblik2

Azda najautentickejší dokument o tejto katastrofe. Po pozretí dokumentu som to celé mal ešte dlho v hlave než to utíchlo. Pri dobrých filmoch bežné, no toto sa naozaj stalo...česť pamiatke všetkých, ktorý tam v to ráno prišli zachrániť koho sa dalo. dávam 5 ***** ()

pan_buh

Ale tak docela to šlo. Jen by někdo mohl spočítat kolikrát tam použili hypermoderní slovo "tým". No a o příčinách PROČ to došlo až za hranu, tak tam bych ocenil, kdyby to míň házeli na hlavního inženýra /já vím ono je to nejsnažší/ a víc vysvětlili proč byla konstrukce reaktoru právě taková, proč tak spěchali se spuštěním atd. namísto aby 4x opakovali stejný "dramatický" záběry. ()

Declen

Jen základní info. Pravda, některé věci vyplavali na povrch později. Plus nejsem úplně fanda hraných dokumentů. ()

Neel

Pokud nechápete princip fungování jaderné elektrárny a s tím související, proč k havárii došlo, po tomto hraném dokumentu už tomu rozumět budete... Smutné, že v době sovětského režimu všemu veleli lidé, kteří právě o fungování jaderných elektráren neměli ani nejmenší základní znalosti. ()

stenrik

Každý, kdo viděl seriál HBO by k tomu měl povinně zhlédnout tento dokument, aby si udělal komplexní obrázek. ()

Nick321

Docela děsivá rekonstrukce stejně děsivé události. Havárie způsobila na desetiletí smrtící kletbu zvanou radiace. A to jenom proto, že si "inženýr" Ďatlov myslel, že elektrárna je snad nějaká jeho káča, se kterou si může libovolně hrát. Divím se, že tu zkoušku neprovedli v menším množství na nějaké pokusné laboratoři. Pravděpodobně si ani nedokázali představit, že by vůbec mohlo dojít k výbuchu. ()

corax8

V reálném čase se zde přesvědčíme o tom, že opravdu neporučíme větru ani dešti. Nadutost některých lidí je opravdu zarážející a pokud jsou tito lidé jeko vedoucí, tak i nebezpečná. jinak se jedná o velmi povedený dokument ()

M@xo

Velmi poučný dokument ktorý poukazuje na neopatrnosť ľudí, ale ešte že to dopadlo tak ako dopadlo, lebo keby neboli tak pohotový a obetavý tí ľudia čo pracovali na zakrytí toho reaktoru, europa by z celku nebola taka obitná ako je dneska ()

San Miguel

V tomto dokumentu je nádherně vidět, že když se do řízení jádrový elektrárny pustí idiot, tak to vždy dopadne špatně. Jinak tento dokument je perfektně spracovaný. Je toho zde popsáno spousta, a je to hlavně popořadě. Někderé obdobné dokumenty jsou zmatené a nicneříkající. ()

Jeesterka

Dokument líčí příčiny a následky havárie černobylského jaderného reaktoru. Ukazuje, že příčinou nebyla až tak fyzika, jako spíše tehdejší politický režim v Rusku. Navíc se nejedná o pouhý popis faktů a výčet dat. Zvuk tikajícíh hodin dodává napětí a líčení osudů obyčejných lidí, kteří na události nenesli žádnou vinu, je zase velice emocionální a vyvolává soucit. Lépe natočený dokument jsem doposud neviděla. ()

Krastom

Vždycky mě zajímalo, jak to s Černobylem vlastně bylo a v tomto dokumentárním pořadu je konečně celá katastrofa skvěle zinscenovaná. Za vznik katastrofy evidentně mohl tehdejší komunistický režim, který udělal z hlavního inženýra Anatolije Ďatlova člověka hledícího na produktivitu místo na kvalitu a bezpečnost. Obecně se mi nelíbí, že člověk získává elektrickou energii z jaderných elektráren. Naštěstí se dá dnes získávat z větru a slunce a tak doufám, že tento způsob bude do budoucna převažovat. ()

Redukovana.K

Nevím co si myslet. Je pravda co tam říkají? Ano je, Je pravda co tam ukazují těžko říci asi těžko nese oficiální vyšetřování informace o tom co si povídali dělníci u turbíny (asi nic protože když turbína jede v hale nebude nic slyšet). Ale to podání jaký nám tu předvedl tento "dokument" to je teda hrůza.... "V reaktoru za jistých okolností rostou jistá horká místa" Jo tak z tohodle jsem vyloženě moudrý. Takže místo toho aby černobyl byl pro mě tajemná krabička co se rozpálila a bouchla je to pro mě tajemná krabička co se rozpálila z nějakých důvodů na nějakých místech a pak po tom co tam šoupli tyče s grafitem to bouchlo?? Proč byl grafit tak nebezpečný to nám taky asi pořádně nevysvětlí. Nikdo vám tam nic neřekne o zpětných vazbách, nikdo vám tam nic neřekne o xenonové otravě a jodové jámě.... Prostě před dokumentem nevíte nic po dokumentu nevíte nic. Jen víte že si dělník u turbíny koupil žigulika, že byl Djatlov pedant a blb ale jinak podstatu kterou vám měl dokument vysvětlit to už ne. Tady třeba Martin Rota zvládne vysvětlit nehodu daleko lépe za 6 min. https://www.youtube.com/watch?v=zC83a6YGeZc a to taky není žádný jaderný fyzik ()