Hranice stínu

Česko, 1996, 85 min

• kobejn

to byl omyl.(27.10.2009)

• Prubner

Takhle to vypadá, když se amatéři pokoušejí o umění. Nu což, kamera i hudba ujdou. Režisér zjevně viděl Romanci pro křídlovku a Vojtěcha, řečeného sirotka, ale nemá takový talent jako režiséři těchto filmů. Především neumí vyprávět příběh. Snaží se každou scénu, každý záběr pojmout nějak "umělecky", ale nestará se o celek. Taky nebyl dobrý nápad obsadit film neherci, kteří své role samozřejmě nezvládají a jejich deklamace dialogů působí až komicky.(30.1.2009)

Slabé tři hvězdy za sympatický pokus přinést do českého filmového rozparcelovaného rybníčku něco nového. Tvůrci mají evidentně rádi 60. léta, pokusy o kopírování Jana Němce jsou více než zjevné, dokonce je tu kousíček jako z filmu O slavnosti a hostech. Záliba v oprýskaných barácích zase svádí ke srovnávání s Postavou k podpírání a Pavlem Juráčkem. Jenže tam, kde Němec nebo Juráček měli nosný příběh v surrealistickém hávu, zde jsou jenom ty obrazy, poskládané za sebe a bez nosnějšího příběhu, který by připoutal diváka, jako tomu třeba bylo u Zapomenutého světla, kde jsou konflikty a kontrasty dovedně vystaveny.(2.9.2011)

• Ony

V podstatě příjemné překvapení. Jako milovnice Čepa, postrašená pověstí tohoto filmu, jsem se připravovala na nejhorší. Kamera, atmosféra nebo třeba ztvárnění retrospektiv vůbec nejsou marné. Bohužel jsem nedokázala skousnout ty neherecké snahy. A hudby nemuselo být tolik.(9.12.2016)

• zette

Nechapu, kdo te particce pujcil kameru... Jen pro masochisty.(5.7.2011)

• - Černobílá lyrická balada vznikla jako projekt olomouckého Studia Velehrad a studentů Palackého univerzity v Olomouci. Z původně zamýšlené experimentální filmové povídky byl realizován celovečerní snímek, pro nějž si jeho tvůrci vybrali jako předlohu stejnojmenný román významného českého prozaika, esejisty a překladatele Jana Čepa. Autoři filmové adaptace se pokusili zachovat Čepovu osobitou poetiku, přenesli ovšem děj do současnosti. (Zdroj: Boskovice Festival)