Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princezně Žalmile (L. Černíková) se říká Sůva z nudlí, protože prolévá potoky slz. Když se o její ufňukanosti dozví čaroděj Zlosos (D. Suchařípa), je to pro něj radostná zpráva. Jeho moc totiž působením lidských slz narůstá. Není tedy divu, že princezna Žalmila jednoho dne z rodného zámku záhadně zmizí. Na prosbu její matky, královny Trudmily (J. Mílová), přislíbí dobrotivý král sousední říše Bertrand (M. Hrabě), že se ji pokusí nalézt. Do hledání se však dvakrát nehrne. Má spoustu starostí o blaho své vlastní země a ještě musí čelit pletichám mocichtivého maršálka Osmonda (O. Vízner). Přesto se nakonec s princeznou setká… (Česká televize)

(více)

Recenze (40)

honajz 

všechny recenze uživatele

SPOILERY Byly chvíle, kdy bych pohádce dal i tři čtyři hvězdy, a pak trapné scény, za něž bych neváhal udělit odpad. Průměr dvou hvězd jsem za naprosto debilní, taneční konec musel snížit dolů. Ne že by to do sebe nezapadalo, scénář tentokrát není až tak marný, ale celkově je to takové - až moc křečovitě se snažící být vtipné a uvolněné. Král, co pěstuje jabka, proč ne?, věčně ubulená princezna, fajn. Ale pak jsou zde různé naschvály - proč třeba ten čaroděj se nedral o vládu už před těmi dvaceti lety, když měl dvě nabíječky? A ty dvě pokuřující bludičky jsou zde pro ozdobu nebo jaký mají vztah k lidem? Topí je, nebo ne? A co ty hromady lidí ze zničených vesnic? Šlo o trik dvořanů, nebo reálně byla půlka království rozvrácená, ale místo záchrany si král s královnou a nevěstou zatančil? Logicky mi chybějí i odpovědi na otázky, když čaroděj schovává čarodějnou knihu do poličky, v čem byl problém si ji odtud při jeho nepřítomnosti vytáhnout? Vážně byl takový problém najít během dvaceti let cestu z hradu ven? A oč vlastně šlo čaroději, že začal jednat, až když za ním přišly bludičky? Mimochodem, rovněž jsem nepochopil, proč se propadly (vzalo si je peklo?), a proč tam posléze při tanci v dláždění žádná díra nebyla. Inu, a pak mi už začaly vadit i drobnosti - proč musela mít královna pořád tu bílou masku? Mělo to být vtipné? Čím jiným je král důvěryhodným mužem kromě sázení jablek? Není to jen pošuk? Stejně jako hrdina selže a většinu času prospí. Jiný hrdina zde není, dokonce ani feministicky aktivní a vysmáté zajatkyně čaroděje nepřekročí v aktivitě určitou hranici. Že zde hraje režisérova manželka, že dělala kostýmy, to už nechejme být. I to, že druhá bludička vypadala spíš v tom ohozu jako z E55. Suchařípa se mi líbil, zahrál svou roli s nadhledem. Jen jsem si v určité chvíli přál, aby se už neměnil, proboha jen neměnil, opět v komára, protože ta směšná animace po sto prvé byla úděsná. Jinak ta 3D animace z toho všude čouhá jak sláma z bot a některé scény jsou hodně nepovedené. ()

a-ja odpad!

všechny recenze uživatele

Tragické. Suchařípa ml. hrát neuměl nikdy, ale tady ještě aspoň dobře vypadal. Ty dvě pipiny Chytrová a Lustigová jsou stejný zlo jako Zlosos. Za filmování ksichtu širokáčem (no, s ostatním se taky nevytáh) by měli kameramanovi ruce minimálně zlomit. Jediné pozitivum je zámek Libochovice, ale je tam tak málo, že to nevydá ani na jednu hvězdu... ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Hodnotit automaticky vše negativně jen proto, že to natáčel Vít Olmer tedy nebudu. I když je jen málo děl, která by od Olmera stála za to, tahle pohádka mezi ně patří. Hned na začátku řeknu, že jsem viděl horší pohádky. Za prvé si myslím, že je docela dobrá hudba. Za druhé se mi líbí samozřejmě Lucie Černíková a obě další princezny. Celkově sice pohádka nepostrádá trochu jasnější dějovou linku. Na jednu stranu se rozehrává více motivů - Zlosos, maršálek Osmond a další, na druhou maršálek se hrozně rychle napraví a okamžitě uznává svou chybu a zlo je až příliš snadno poraženo. A bohužel závěr je na hranici trapnosti. Královna se až dosud nezmínila o ztracených dvou dcerách a najednou je poznává. Zase kladně musím přiznat pohádce, že v té předchozí, kterou jsem hodnotil - O bílé paní, nebyly reálné záběry hradu a přitom se točilo v exteriérech. Což tady je. I triky nejsou vyloženě špatné, ale přeci jen mohly ve dvacátém prvním století vypadat kapánek jinak. Je to pohádka, která z průměru nevyjde. Na dvacet pět procent určitě není, ale já bych dával dva a půl hvězdy, to by bylo nejspravedlivější. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Už to mám !! Smích je přeci nakažlivý !! Uděláme si ho do zásoby !!" Kdyby to bylo vůbec technicky proveditelné, jistě by si většina z nás, která znechuceně tráví všechny ty nové pohádky "k nedělnímu obědu", nazvracela trochu smíchu do punčochy, stejně jako princezny Běda a Nevěda, jo, kurva, čtete správně, protože pak by všechny ty zhovadilosti, které se nemohou těm roztomilým léty prověřeným kouskům postavit ani k prdeli, jeden lépe snášel a možná by se jim i zasmál, byť dost křečovitě !! Výjimky by se jistě našly, nicméně mě zrovna žádná nenapadá, a tak jen s nostalgií i nechápavým výrazem vzpomínám, kde jsou ty časy, kdy Vít Olmer ještě točil filmy, na které se člověk vydržel koukat, aniž by se neměl chuť jít na Kavčí hory oběsit !! Na Olmerovu obranu je jistě třeba říci, že mu to tentokrát Irena Pavlová svým naprosto dementním scénářem zrovna dvakrát neulehčila, nicméně soudný režisér, potažmo člověk se špetkou sebereflexe, by měl už na papíře poznat, že s podobnou prasárnou nic nezmůže.. V Sůvě z nudlí nefunguje naprosto vůbec nic, snad jen s výjimkou dost slušné kamery Juraje Fándliho a hudby žánrově osvědčené Pavla Hrubeše.. A tak je jednomu opravdu nesmírně trapně, když musí sledovat ostřílené veterány typu Oldřicha Víznera či velmi dobrého Davida Suchařípu, jak se topí v pohádkové břečce plné rádoby směšných a naprosto nesmyslných scének, zajímalo by mě, proč Suchařípův Zlosos krále Bertranda bodl jako komár, proč ho jednoduše nezačaroval jako ostatní, a tak by se dalo dlouho pokračovat, o nezřízeně odpudivých dialozích raději ani nemluvě !! A Petra Bímu s Radkou Janouškovou odpovědné za trikovou stránku bych nechal ukřižovat přímo před Libochovickým zámkem, kde byla touto neuvěřitelně bizarní záležitostí poněkolikáté znásilněna tuzemská dětská tvorba !! ()

otík odpad!

všechny recenze uživatele

Teda debilnější pohádku svět aby pohledal. Hned od prvních scén by se malá děcka podělala strachy, Suchařípa je fakt hrozivý a jeho přeměna v komára se asi inspirovala Cronenbergovou Mouchou. Imbecilní scénář, tragické herecké projevy, příšerná stopáž. Ale zvládl jsem to až do konce, který ve své debilitě vše korunoval, uf. Hudba: Pavel Hrubeš ()

Galerie (13)

Zajímavosti (1)

  • Natáčelo se na hradě Točník, ale také na zámku v Libochovicích. (Karlos80)

Reklama

Reklama