Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Mladá studentka se dvěma kamarády se rozhodla natočit dokument o masovém vrahovi Lesliem Vernonovi, který byl údajně jako malý vhozen do vodopádu, kde ale přežil. Vrah si s nimi domluví schůzku a začíná natáčení. Je vybraná oběť, která musí přežít, je vybrané místo, kde většina nepřežije a divák zjišťuje (a nejen on), jak to vlastně v těch slasherech už desítky let chodí. Když už má natáčení dokumentu skončit, ve studentech se přece jenom hne svědomí… (MareT.)

tron

„Každý národ mal od svojho vzniku aj svoje monštrá.“ VRESKOT (ktorý tvorcovia komplet vykradli) zostáva v mojich očiach neprekonaný. Môže za to čudný scenár, nad ktorým som sa nechápavo nasprostasto uškŕňal (Freddy Krueger je braný ako „skutočný“ sériový vrah? Prečo? Načo? Ako? Komu je to načo dobré a čo z toho komu vyplýva?) a nechutne afektované „herecké výkony“. Chvíľková atmosféra a Robert Englund ako šialencova Nemesis (!) to nespasia. Čudná, zmätená, zúfalá, neoriginálna, nevtipná a zlá vec. Zámer tvorcov chápem, ale to je všetko. Inak blbosť. ()

J*A*S*M

První polovinu se bude hororový fanoušek výtečně bavit, zatímco všichni ostatní budou říkat, jakáže je to kravina. Druhá polovina už je klasický slasher, nečekaná pointa přijde tentokrát ne až na konci, ale již ze začátku té druhé poloviny. Podle nadšených reakcí jsem čekal pětihvězdičkový film, ale já musím dát hvězdičky pouze 4, a to ještě poměrně slabé. A to právě kvůli té druhé polovině, které je opravdu pouze průměrná. Horror movie of the year ()

B!shop

No popravde recno, cekal jsem vic, ale filmu se neda uprit jista zabavnost a hlavne vysoka originalita. Film je v podstate slozenej z dvou casti, pricemz originalni je hlavne ta prvni. Hodinka filmu je natocena stylem Blair Witch - dokumentarni styl a porad se klepajici kamera, coz me misty sralo, ale clovek si na to zvykne. No a zde jde o to, ze amaterska reporterka nataci dokument o vrahovi Lesliem, kterej jim predvadi a vysvetluje, jak se na to musi, kdyz ma bejt z cloveka zabijacka legenda a hlavne vysvetluje plan na svou velkou akci. Tahle cast je dost zajimava, ale bohuzel taky dost stereotypni a misty nudna. Nicmene sem tam to osvezi naka suprova scena, jako treba porada s kamaradem, bejvalym velkym zabijakem atd. No a pak pride zaverecna pulhodinka, ktera ma sice jeden zvrat, ale jinak je to ten starej znamej hloupej slasher, protoze ackoliv obeti vi, jakej je plan a jak se zachranit, stejne delaj picoviny, jako ve vsech vyvrazdovackach. No, co jeste dodat, smrti nijak zvlast vynalezavy ani krvavy nejsou a hlavni hrdina-vrah taky neni zadnej charismatickej krutak a na Englunda se uz vubec neteste, je tu uplne k hovnu, ale za ten perfektni napad ty 3* dam, jen mam proste pocit, ze to mohlo bejt daleko lepsi, kdyby se tvurci rozhodli, jesli toci horor nebo komedii, takle je to nestrasidelne a az na par vyjimek nevtipne. ()

Slasher

Jason, Freddy, Myers. We all need someone to look up to. Mazec! Pro ostatní možná průměr, ale kdo žere slashery bude si libovat. Už kolikrát jsme měli možnost sledovat tento žánr obrácený všelijak naruby, ale nikdy ne tímhle způsobem. Geniální. Co se ale povedlo nejvíc je Nathan Baesel v hlavní roli Leslieho Vernona, protože z prvních dvou třetin filmu dělá nehorázně černou prdel. A se způsobem jakým je to točeno - jako dokument, působí alespoň na mě hrozně nenuceně a sympaticky. Sympatickej magor. Po dvou třetinách se film absolutně plynule během chvilky transformuje ve vyvražďovačku a to taky že parádní. Maska, převlek a zbraň zabijáka - super, což bych řekl že už v dnešní době není nejlehčí vymyslet. Přiznávám, že úplný konec už malinko pokulhává, občas nějaké to nelogické chování obětí, ale kdo má rád slasher myslím že to s radostí přehlédne. Takže sečteno podtrženo na poměry nového milénia skvělá vyvražďovačka, aneb slasher z pohledu vraha samotného, aneb vrah je taky člověk - dokud si nenandá masku:)) A uvidíme taky jednoho vraha v důchodu, v pohodě chlápek. Jo a co by ještě mohlo někoho zajímat je Englund, který se objeví jen párkrát, v roli klaďase, a ani není nijak moc důležitý, čili ani moc nevynikne. A dodívejte se až do konce titulků! je sice jasný co se stane, ale stejně to stojí za to:) Z Vernona chci sérii, jen pokud možno zase s Baeselem a Glossermanem. ()

Flipnic

Nejoriginálnější slasher, jaký jsem kdy viděl, to je bez debat ... první polovina je neuvěřitelně "divná", nezvyklá a mrazivá. Diskuze na kameru s masovým vrahem "o tom" ... O večeru, který chystá. Vysvětlování všech možných vychytávek, které by teoreticky mohli opravdu zafungovat, aby pak dávaly dojem záhadných klišé, které ze slasherů tak dobře známe... Perfektní herecký výkon hlavní postavy (Vernona), použití ruční dokumentární kamery. A hlavně totálně pošahaná Vernonova rodina. Když otec filosofoval o údělech masových vrahů, Freddym, Jasonem a Michaelem, to jsem se fakt řezal smíchy! Poslední třetina se slušně rozjede a docela se mi líbilo, že do ní tvůrci stihli a stačili dát vše, na co je jiným určena hodina a půl. Tady to musí sfouknout Vernon za 30 minut a jízda je to docela řádná a zábavná. Gore tradiční, na těch to nestojí. Trochu mě mrzí, že se Vernon nezaměřil ve svých úvahách na samotné zabíjení obětí. Jaké to je někoho zavraždit, jak moc se může oběť bránit atd. Tohle v podstatě ve svých rozhovorech na kameru naprosto vynechal, přitom je to součást "umu a práce" filmového zabijáka. Ale jinak velice příjemný film a změna. ()

• Meno postavy, ktorú stvárňuje Robert Englund (Doc Halloran), vzniklo spojením mien dvoch postáv z filmu Osvietenie (1980) - malého Dannyho, ktorého prezývali Doc a černošského kuchára v hoteli Overlook, Dicka Hallorana. Obaja mali dar "osvietenia". (Sociopath)