VOD (1)

Mladá studentka se dvěma kamarády se rozhodla natočit dokument o masovém vrahovi Lesliem Vernonovi, který byl údajně jako malý vhozen do vodopádu, kde ale přežil. Vrah si s nimi domluví schůzku a začíná natáčení. Je vybraná oběť, která musí přežít, je vybrané místo, kde většina nepřežije a divák zjišťuje (a nejen on), jak to vlastně v těch slasherech už desítky let chodí. Když už má natáčení dokumentu skončit, ve studentech se přece jenom hne svědomí… (MareT.)

Honzek

Výborný nápad, který je však naprosto průměrně zpracován. Je to škoda, potenciálu měl snímek na rozdávání. Ale na druhou stranu se nejedná o tak špatný biják - rozhodně stojí za shlédnutí a kdo ví, třeba se vám bude líbit mnohem víc, sám jsem chtěl dát jednu chvíli čtyři hvězdy! Co však řeknu s jistotu je, že to je velmi originální počin. ()

Slasher

Jason, Freddy, Myers. We all need someone to look up to. Mazec! Pro ostatní možná průměr, ale kdo žere slashery bude si libovat. Už kolikrát jsme měli možnost sledovat tento žánr obrácený všelijak naruby, ale nikdy ne tímhle způsobem. Geniální. Co se ale povedlo nejvíc je Nathan Baesel v hlavní roli Leslieho Vernona, protože z prvních dvou třetin filmu dělá nehorázně černou prdel. A se způsobem jakým je to točeno - jako dokument, působí alespoň na mě hrozně nenuceně a sympaticky. Sympatickej magor. Po dvou třetinách se film absolutně plynule během chvilky transformuje ve vyvražďovačku a to taky že parádní. Maska, převlek a zbraň zabijáka - super, což bych řekl že už v dnešní době není nejlehčí vymyslet. Přiznávám, že úplný konec už malinko pokulhává, občas nějaké to nelogické chování obětí, ale kdo má rád slasher myslím že to s radostí přehlédne. Takže sečteno podtrženo na poměry nového milénia skvělá vyvražďovačka, aneb slasher z pohledu vraha samotného, aneb vrah je taky člověk - dokud si nenandá masku:)) A uvidíme taky jednoho vraha v důchodu, v pohodě chlápek. Jo a co by ještě mohlo někoho zajímat je Englund, který se objeví jen párkrát, v roli klaďase, a ani není nijak moc důležitý, čili ani moc nevynikne. A dodívejte se až do konce titulků! je sice jasný co se stane, ale stejně to stojí za to:) Z Vernona chci sérii, jen pokud možno zase s Baeselem a Glossermanem. ()

liuk

Masakr. Když jsem si ho pouštěl, nevěděl jsem o něm kromě účasti Roberta Englunda (pravda) a faktem, že vrah je jakýmsi mixem Freddyho, Jasona a Michaela (blbost, jsou tam jen párkrát zmíněni), nevěděl jsem vůbec nic. A radím Vám, udělejte to samé, aspoň dokud se tohle dílo neprovaří a nebude jeho námět znát každý, protože taková originalita se snad nenechá zadupat. Já neřeknu o námětu také nic. Jen zmíním pár odlišováků od žánrově spřízněných vyvražďovaček. Těžko jste někdy viděli filmového vraha, který toho nakecá o tolik víc než jeho oběti, stejně tak filmového vraha, který se na scéně objevuje víc než "jeho" teenageři. Těžko jste potkali nějakého, který si zajde za kamarádem a jeho ženou, aby mu poradili, jak vraždit tentokrát. Prostě opravdu jen málokterý slasher se soustředí na vraha tak moc jako tento, protože to opravdu nemůže jen tak fungovat. A snad žádný komediální horor si takhle umě nehrál s žánrovými klišé. U Leslieho vše funguje excelentně, a to prostě kvůli jednoduchému, ale úžasně jinému náhledu na příběh než jsme zvyklí, který si fakt před puštěním nezjišťujte, ať vás překvapí. No a stejně jako každého při sledováním Truman Show napadlo, jestli sám není hlavní rolí podobného pořadu, divil bych se, kdyby při sledování Lesliho nenapadlo jeho diváky, jestli se v pozadí příběhů všech těch 80s slasherů a jejich pokračování nedělo to samé co zde. Chceme další díly, udělat z Vernona sérii! ()

tron

„Každý národ mal od svojho vzniku aj svoje monštrá.“ VRESKOT (ktorý tvorcovia komplet vykradli) zostáva v mojich očiach neprekonaný. Môže za to čudný scenár, nad ktorým som sa nechápavo nasprostasto uškŕňal (Freddy Krueger je braný ako „skutočný“ sériový vrah? Prečo? Načo? Ako? Komu je to načo dobré a čo z toho komu vyplýva?) a nechutne afektované „herecké výkony“. Chvíľková atmosféra a Robert Englund ako šialencova Nemesis (!) to nespasia. Čudná, zmätená, zúfalá, neoriginálna, nevtipná a zlá vec. Zámer tvorcov chápem, ale to je všetko. Inak blbosť. ()

Bloody13

Napůl dokument, napůl slasher, celek však nemá do geniality daleko. Díky trojici filmového štábu je nám umožněno nahlédnout pod pokličku příprav obyčejného masového vraha, který se po vzoru Michaela nebo Jasona chystá vstát z mrtvých a povraždit jedné noci skupinu teenagerů. Sledujeme tedy jeho přípravy od samého počátku: vyhlídnutí obětí, zdokonalení fyzičky (vždyť správný zabiják dýchá své kořisti na záda i přesto, že ona zdrhá a on si vykračuje a stejně jí za nejblizším stromem dostane, aniž by vypadal unaveně), znemožnit budoucím obětem jakkoliv zdrhnout, nebo je jen nalákat tam, kam přesně vrah potřebuje a tehdy, kdy to pravidla slasheru vyžadují. Leslie Vernon tohle všechno zná, neboť je to frajer a hlavně génius, který do detailu předvídá každý možný krok všech svých obětí. I proto se nám dostaví jeden příjemný twist, který hází film o další metu výš. Po dlouhý době zase parádní záležitost, kterou člověk musí dokoukat až do konce závěrečných titulků (song "Psycho Killer" nemá chybu)... Doporučuje osm z deseti masových vrahů. ()

• Meno postavy, ktorú stvárňuje Robert Englund (Doc Halloran), vzniklo spojením mien dvoch postáv z filmu Osvietenie (1980) - malého Dannyho, ktorého prezývali Doc a černošského kuchára v hoteli Overlook, Dicka Hallorana. Obaja mali dar "osvietenia". (BlackTom)