Slídil

Sleuth

Mysteriózní / Thriller / Drama

USA, 2007, 86 min

Kenneth Branagh

Harold Pinter, Anthony Shaffer (divadelní hra)

Patrick Doyle

Neil Farrell

Scénografie:

Tim Harvey

Kostýmy:

Alexandra Byrne
  • honajz

Remaku britského snímku z roku 1972 se ujal "divadelní" Kenneth Branagh a do role spisovatele obsadil Michaela Caineho, který předtím hrál milence spisovatelovy ženy. FILM  Kde v roce 1972 soupeřili Laurence Olivier a právě Michael Caine, dnes zkoušejí ve hře na kočku a myš své štěstí Michael Caine a Jude Law. Jak první film, tak remake vznikly podle divadelní hry Anthonyho Schaffera, což je samozřejmě na realizaci znát. Ale záleží, jak danou věc uchopíte do rukou. Snímek z roku 1972 pracuje s tajemným interiérem honosné vily, typicky britské, charaktery hlavních postav jsou rozehrány do nejmenších detailů, jejich pohnutky a motivace nakonec dokonale osvětleny, celá hra kočky s myší a myši s kočkou nepostrádá zvraty, napětí, samotné dialogy jsou vystavěny napínavě a dramaticky...   Správně čekáte ono "zatímco". Zatímco remake Kennetha Branagha sází na chladně moderní interiéry, moderní technologie, to vše jako kulisy na divadle, ale ve filmu zcela nefungující. Díky chladné odtažitosti interiéru i samotný film působí podobně - tedy odtažitě a chladně. (Stejně je to zvláštní, že od rozchodu s Emmou Thompson nebyl Kenneth už štont natočit jediný solidní film - i když přiznávám, že Magickou flétnu jsem ještě neviděl.) Samotné "hrátky" mezi spisovatelem a milencem jeho ženy jsou zde tak v poloviční cestě mezi dramatičností a nadhledem, ale do plného počtu chybí u obojího právě ta zbývající procenta. Oba herci se snaží, a zvláště ve druhé a třetí části Jude Law řádí - ale vzhledem k chybějícím vazbám k postavám z první části je to tak nějak jedno. Kde v roce 1972 přitlačili na pilu (nejenom zápletka s klenoty, ale i kostým klauna), zde se chladně odvypráví základní linie a kostra, okořeněná jen těmi moderními barvičkami, tvary a technologiemi (jako že třeba sledujeme celou cestu po střeše na monitoru), ale pak se jde hned dál, žádné štráchy s tím, natož pokus o ponor do nitra postav.   Možná o to ale režisérovi šlo - jen chladný výcuc z chladného života dvou povrchních postav. Jenže i sebepovrchnější postava má nějakou minulost, vztahy, rodinu, city, a tohle vše ji ovlivňuje. Udělat jen jakýsi výřez obrazu se ve filmovém provedení nemusí vždy podařit, a nedaří se to ani zde - přes velkolepou realizaci právě v oněch moderních projevech a práci s výtvarnem a kamerou snímek propadá tam, kde měl zaujmout - tedy v samotné žánrové rovině a příběhu samotném. DVD  Film samotný najdeme na DVD v anamorfním formátu 2,35:1, se zvukem anglickým i českým dabingem v DD 5.1 a s českými titulky.    Na úvod se spustí protipirát, trailery na filmy Winx club a Reservation Road, a v bonusech samotných jsou záběry z natáčení (10:40), Hra kočky s myší (v podstatě film o filmu, 15:02), dokument o make-up (2:36) a trailer (1:45) - vše s CZ titulky. Bonusy skoro nijaké, protože Juda Law i pod maskou pozná skoro každý a chlubit se tak tím, jak je ona maska špičková, je poněkud velkohubé. A škoda, že ve filmu o filmu pan režisér neprozradil, proč udělal takové změny, jaké udělal.(25.1.2015)

Jsem nepoznamenán originálem. Výtečně zrežírovaný počin s okouzlujícími hereckými výkony. Bohužel se ve filmu nenachází nějaká zásadní scéna, která by dokázala nasadit celkovému dojmu korunu a i přes 88 minut slouho stopáž na mě snímek působil jemně zdlouhavě. I tak jde o velice napínavou a sofistikovanou zábavu.(23.9.2008)

Kdyby to nezkazil ten konec... I kdyz... Cainova manzelka, ktera se chce vratit , by vrazdu exmilence mohla prehlednout a zkousnout, jde hlavne o penize, ne? Jinak jedine zklamani bylo to, ze uz prvni zaber na inspektora jsem zcela jasne vedel, ze at je jeho tvar jakakoliv, neni to ta, ktera ukazuje. A ten priskrceny hlas... Kdo to asi je pod maskou, proc meni hlas? Logicka odpoved se potvrdila... Jenze bych lhal, kdybych rekl, ze jsem se nudil. Ne, oba dva silence bylo zajimave pozorovat a premyslet o tom, kam nekteri lide zajdou. Veril jsem obema hercum jejich zkazenost a myslim, ze oba dva odvedli skvely vykon...(9.10.2008)

• Radiq

Bylo to umělý, nevěřil jsem tomu ani vocas na koncu páteře. Nevěřil jsem tomu ani vymáčklej jebák. Nevěřil jsem tomu dokonce ani mrtvou sardinku s mejkapem, kdyby tam nějaká byla. Herci to zahráli dobře, to nemohu říct (sorry, je to parafráze na cimrmanovo Učí se dobře, to nemohu říct. Ve skutečnosti to ale zahráli dobře). Každopádně mě to odradilo od toho, abych se podíval na původní kousek s Olivierem.(24.11.2009)

Tezko hodnotit, na jednu stranu prijemny prekvapeni a ani tentokrat me Branagh nezklamal, pricemz teda ale puvodni verzi jsem nevidel. Film si vystaci s malem, jeden byt, kterej je ale po designersky strance naprosto perfektni, navic nasnimanej skvelou kamerou. A v nem se pohybujou dva herci hrajici jako o zivot, ze jsem je takle skvele uz dlouho hrat nevidel a vymenujou si pekne ostry dialogy. Na druhou stranu predvidatelny zvraty, obcas podivny chovani postav, kde si clovek musi rikat, jestli to tvurci mysleli vazne. Proste takovej podivnej mix mezi cernou komedii, drsnym thrillerem a naprostou kokotinou, ktera je ale tech 80 minut skvele zabavna a napinava a Law s Cainem jsou tak dokonaly, ze clovek nevi, komu fandit.(2.12.2009)