Slídil

Sleuth

Mysteriózní / Thriller / Drama

USA, 2007, 86 min

Kenneth Branagh

Harold Pinter, Anthony Shaffer (divadelní hra)

Patrick Doyle

Neil Farrell

Scénografie:

Tim Harvey

Kostýmy:

Alexandra Byrne

priemerna konverzacka dvoch spekulantov o jednej zene....kedze som nevidel original, usudzujem, ze je to len jeho slaby odvar, ale obidvaja herci priam koncertuju, su preafektovany, co podla mna, nie je vobec na skodu a do ich diebolskych planov brnka jemna klavirna hudba...najvacsou chybou je rozvitie hlavnej myslienky, pretoze ten koniec je ako keby nasilu dotoceny z dovodu maleho rozpoctu...55%(14.4.2008)

Tři hvězdy za atmosféru, nikoli za konec. Který jsem buď nepochopil vůbec nebo ne úplně. Myslel jsem si totiž, že vítězství ve "třetím setu" si bude M. Caine více užívat. Navíc pointu scény s vracející se manželkou si můžu jen domýšlet. Tedy to, zda se vracela k milenci či k manželovi. Kdo z uživatelů csfd to ví, ať mi napíše, to mě fakt zajímá. Fandil jsem mu, protože většinou fandím ženatým chlapům a ne milencům jejich žen. Chyba ve filmu - SPOILER - jaktože autor geniálních detektivních románů se nezeptá vyšetřujícího policisty v jeho domě, kde má odznak? KONEC SPOILERU. Jinak dialogové drama slušné, škoda, že jsem jej viděl v českém znění. Každopádně po zhlédnutí této verze mám velkou chuť se podívat i na verzi původní. PS: Zařízení domu jakož i jeho interiér se mi vůbec nelíbilo. Myslím si, že takto skoro futurologicky si může dům zařídit pouze blázen.(2.8.2010)

Postmoderní zběsilost která se z netradičního "heist" filmu prudce přelévá do hry na kočku a myš, aby s pak vzápětí ukázalo že myší není ani jeden z herců, nýbrž samotný divák. Divadlo. Jen podium nahrazuje bizarně postmoderní interiér domu a místo hlediště jsou sledovací kamery. Zapojení do fikčního světa je nulové, realitu nikdo nepředstírá - Sleuth je jen hra. A neustále to diváku připomíná nejen Jude Law, přetahující své teatrální herectví ad absurdum, ale hlavně scénář ve kterém si oponenti ve stylu "každý chvilku, tahá pilku" pohrávají se svým protějškem a ještě u toho nezapomínají hlásit aktuální skóre, zatímco detailně zkoumající oko kamery odosobněně sleduje zdánlivě všechno co se děje a dává nezúčasněnému divákovi pocit že je vždy o krok před herci, aby vzápětí celou jeho představu rozbila na padrť... a začala ji budovat znovu, stejným způsobem. A hříčkou pak zůstává film až do konce, opona padá, katarze neexistuje. __Nervy drásajícím thrillerem Sleuth určitě není, ale zajímavou a zábavnou podívanou pro všechny, kteří se na film dokáží dívat s nadhledem a Lars von Trier jim není cizí být rozhodně může. 7/10(23.4.2008)

• Javert

Nový kabát Slídilovi paradoxně neprospěl, interiéry působí jaksi chladně a futuristicky. To mi bohužel k ději, který se v domě odehrává vůbec nesedí. Caine se ovšem původně Olivierovy role zhostil se vší noblesou, oproti tomu Law mě moc nepřesvědčil. Často se mi zdálo, že přehrává. Originál je prostě jen jeden a všem těm kterým se nový Slídil líbil, i těm kterým ne, doporučuji pouze a jen Mankiewiczovu verzi.(6.2.2008)

Tezko hodnotit, na jednu stranu prijemny prekvapeni a ani tentokrat me Branagh nezklamal, pricemz teda ale puvodni verzi jsem nevidel. Film si vystaci s malem, jeden byt, kterej je ale po designersky strance naprosto perfektni, navic nasnimanej skvelou kamerou. A v nem se pohybujou dva herci hrajici jako o zivot, ze jsem je takle skvele uz dlouho hrat nevidel a vymenujou si pekne ostry dialogy. Na druhou stranu predvidatelny zvraty, obcas podivny chovani postav, kde si clovek musi rikat, jestli to tvurci mysleli vazne. Proste takovej podivnej mix mezi cernou komedii, drsnym thrillerem a naprostou kokotinou, ktera je ale tech 80 minut skvele zabavna a napinava a Law s Cainem jsou tak dokonaly, ze clovek nevi, komu fandit.(2.12.2009)

• Jude Law