Reklama

Reklama

Den sovy

  • Itálie Il giorno della civetta (více)
Trailer

Obsahy(1)

V malém sicilském městečku je chladnokrevně zavražděn šéf stavební společnosti. Vyšetřování případu se ujímá kapitán Bellodi a jeho podezření padá na Mafii. Vyšetřování však naráží na silnou zeď mlčení a strachu vyslýchaných svědků zastrašených jasným vzkazem: další vraždou. Bellodi se sám stává objektem pečlivého pozorování. Režisér D.Damiani dokáže udržet napětí přímým vypravěčským způsobem bez odbíhání od hlavní linie příběhu a také bez zbytečného násilí. (Levné knihy)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Souboj italského práva s faktickou mocí sicilské mafie je mrazivě trefný a snad i předem rozhodnutý. Kapitán Bellodi přitom skvěle kličkuje mezi paragrafy, don Mariano si dosyta užívá svého tlachání o cti a mne potěšilo každé "cornuto", které se často ozývalo z davu, který vůbec nic neviděl a rozhodně nic neslyšel. Uctivá poklona done Mariano, zde je můj dům, moje auto a moje manželka. Učiníte mne velice šťastným, pokud je užijete pro svou potřebu. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Scenáristicky poněkud slabé, příliš mnoha zvratů v ději se nedočkáme a ty, co jsou, očekáváme dopředu. Ale účel filmu byl nejspíš jiný - ukázat všem, kteří drží hubu a krok s mafií, že ve výsledku leda tak můžou přijít o své bližní, svou skutečnou čest, své děti, a ještě budou nuceni na náměstí vyřvávat těm rádoby "slušným" mužům hurá a sláva. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

"Bellodi byl muž, tamten je plevel"! Velmi dobré politicky zaměřené eurocrimi na téma: nečisté praktiky mafie v jedné sicilské vesnici, jejíž obyvatelé raději mlčky přehlíží jakékoliv násilí a nespavedlnost, místního bosse hrál americký herec Lee J. Cobb! 27 letý Franco Nero jako čestný kapitán Bellodi v jedné ze svých prvních žánrových rolí ale i v první spolupráci s režisérem Damianim, mě zaujal, Claudia Cardinale, v tu dobu už mezinárodní hvězda, opět uplatnila svou krásu, podobně jako ve stejném roce v mistrovském Leonově westernu, zde jako velmi energetická vdova Rosa. Slušná atmoška, dobrý na první pohled poklidný příběh, důvtipné dialogy (ach, ta temperamentní a dynamická italština!), dobře zahrané party a šlo to i bez tvrdého násilí, jeden z mála filmů, kterým dávám zelenou, jinak jsem spíš pro typický rychlý akční směr. První z depresivně silných politických detektivek (adaptace známého románu Leonarda Sciascia) od režiséra Damianiho se mi líbila, daleko víc než některé jeho pozdější kusy viz.. třeba "Proč je zabit soudce", opět v hlavní roli s Francem Nerem...Komentář zde jako jedenáctý v pořadí.. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Jeden z prvních pohledů na skutečnou tvář italského jihu a na limity státní moci vůči organizovanému zločinu. Tváří v tvář brutálnímu násilí vyznívá jakoby nezúčastněný způsob režisérova vyprávění o to hrůzněji a brutálněji. Dá se dokonce říci, že tento téměř neosobní přístup je stejně brutální jako šedá skutečnost té doby sama. Za zaznamenání stojí herecký pár Claudia Cardinalová a Franco Nero. Začátek herecké dráhy obou protagonistů filmu byl určitě vydařený. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Damiano Damiani zkrátka tyhle detektivní, sociálně kritické snímky, které tepaly do mafiánských poměrů italské společnosti 60. a 70. let, uměl fantasticky. Tenhle snímek si vás zrovna nezíská během úvodní půlhodiny a člověk trošku tápe v té změti jmen, ale s přibývající stopáží je lépe a lépe. Je to skvěle zrežírováno (uteče to jako voda), je to kriticky trefné a závěrečné scéna s potentáty na balkóně, s hláškou „Bellodi byl muž, tamten je plevel.“, tak nějak výstižně uzavírá, že boj s mafií je marný a možná i předem prohraný. Claudia jako vždy krásná, Franco Nero chlapecky charismatický již ve svém mladém věku a Lee J. Cobb přesně trefil povahu dona Mariana, kterého se všichni bojí a vedou ho v úctě….tam, na Sicílii, kde platí vlastní zákony a společenská hierarchie. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama