Kniha rekordů Šutky

• Srbsko a Černá Hora Knjiga rekorda Šutke (více)
Srbsko a Černá Hora / Česko / Slovensko, 2005, 78 min

Kusturicovsky laděné příběhy a hudba z Cabiriiných nocí Federica Felliniho se slévají v energií nabitý zážitek připomínající jízdu na kolotoči. Šutka je největší romská osada na Balkáně. Alespoň podle slov tamějšího rybáře, který je hlavním protagonistou dokumentu natočeného v koprodukci s Českou televizí a především průvodcem po šutských uličkách, kde v každé z nich najdeme minimálně jednoho místního, ne–li dokonce světového šampióna, lhostejno v čem. Důležité je, že ve svou výjimečnost věří a že je lidé uznávají.

Film je především zábavnou cestou za neuvěřitelnými disciplínami, osudy a hlavně rekordy, na které nenarazíte nikde jinde na světě. V rozbujelém společenství se najde místo pro vyznavače nejrůznějších náboženství, sportů nebo svérázných hudebních stylů. Najdete tu derviše, který se umí přemisťovat v prostoru, souboje cvičených hus, vymítače upírů, místní televizní stanici i hudební průmysl, kterému šlape na paty místní hudební pirát. Zlí duchové jsou vymýtáni ohněm nebo pouhou silou vůle a populární písně jsou skládány za méně než 15 minut. Bůh miluje Šutku, neboť zde je uctíván nejvíce na světě. Šutku nehledejte na mapě - je to stav mysli.

Film získal Diváckou cenu festivalu Jeden svět 2006 a byl vybrán jako zahajovací film festivalu Finále Plzeň 2006. Dále získal cenu srbské kritiky jako nejlepší srbský film roku. (oficiální text distributora)

MI-380

Mírně zesměšňující, přitom ale laskavý pohled na komunitu, která žije z dávek. Ze začátku svěží, veselé, vtipné, v druhé polovině občas nudně monotónní. 70%. ()

ArdathBay

Boratovsky laděný (pseudo)dokument o "šampionech" neoficiálního města všech "sněhuláků". Bizarní obyvatelé, kteří jsou mistři ve svých "oborech" nám předvádějí své znalosti a dovednosti. Na své si přijdou jak homosexuálové tak boxeři. Rozmanitost šampionství je opravdu nevídaná. Vrcholem KRŠ je soutěž v poslechu audiokazet s tématem.... no, neřeknu. Film se vyplatí vidět z mnoha důvodů. Potěšující je participace naší domoviny. Vypravěčem je dr. Kolja a nejen jeho srbo-chorvačtina je kouzelná. Narozdíl od Vás vím, co znamená slovo "čičko" - patří mezi nejpoužívanější slova dokumentu... ()

MurielRezek

Bizarní živočichopis a groteska v jednom.Dokument, u kterého jsem se výborně bavila. Pestrobarevné rázovité figurky, skvělá atmosféra, nekašírovaná radost. Spontánní balkánská jízda s tím správným hudebním doprovodem. Šutka je místo s největší koncentrací roztodivných šampionů, z pohledu úctyhodného středoevropana asi jedno z nejbídnějších míst na zemi. ()

DavidS.

Borat meets Shutka aneb takových "magorů" na jednom místě aby člověk pohledal :) Objektivní hodnocení mi zastiňuje skutečnost, že nejsem schopen odlišit , do jaké míry se jedná opravdu o autentický dokument a do jaké míry o svéráznou hříčku na téma rómského etnika kdesi na Balkáně... Takže zbyla jen humorná podivínská koláž z místa, kde nikdo nemaká, ale všichni jsou šampióni... ()

Romario

Pohodový snímek, nebudete se smát tolik jako u Borata, jde tu o jiný typ humoru, ale některé figurky nemají v Makedonské vesnici moc daleko k těm z "Kazachstánu".Zazní tu tradičně zajímavé hudební motivy, typické pro balkánské "cikánské" filmy a dozvíte se, kdo je v Šutce největší odborník na Tureckou hudbu (pokud neshoří repráky...).Bavil jsem se dobře, a smál jsem se taky často, doporučuju těm, co se líbí například Černá kočka,bílý kocour, a těm co chtějí vidět, že na balkáně mají cikáni opravdu charizma, které v našich krajích není tak vidět. ()

bidja

Balkánské filmy mám v oblibě a tak jsem se těšil co nového nám dnes přichystali. Bohužel jsem byl zklamán. Film je sice plný absurdních situací, ale celé to postrádalo hlavua a patu. ()

ddf76

V tomhle dokumentu je i par znamych z filmu Cerna kocka, bily kocour :). Prijemnej dokument ze Sutky. To je Versace ? To je Versace ! Ne, tys to odlepil :))). ()

Dimo

Tak nejen Kosturica dokáže natočit podobnou samoparodující se sondu do obyvatel Balkánské oblasti. Příjemně šílená projekce, navíc v kině, jednoznačně potěšila a zvedla náladu. ()

ROBOTER

Brutální dokument o romské osadě Šuto Orizari nedaleko makedonské Skopje, který nám byl doporučen na předmětu BKA108 Současný Balkán na FF MUNI. Šuto Orizari (neboli Šutka) je jediným samosprávným romským celkem na světě. Životy celé plejády místních obyvatel vytváří neuvěřitelnou mozaiku, nicméně pro všechny je něco společné: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát a být šampion (tj. vlastnit nejvíce kazet, nejvíce obleků a kravat, nejlepší hrob, točit nejlepší videoklipy atp.). Toto není Kusturica, tohle je opravdu dokument (ačkoli režie udělá vždy z materiálu to, co chce mít)! Bylo to mimořádně silné a dokument krásně ukazuje, že Romové jsou všude na světě stejní :-) Doporučuju! ()

monty.cl

Nemyslím, že je to dokument, ale je to jedno, hlavně je to ukrutná legrace,tolik bizardních postaviček v jednom filmu jen tak neuvidíte a ty soutěže...75%/ ()

Boulderman

Mně se to líbilo, byla to totiž taková neskutečná volovina, že nemůžu hodnotit jinak. Opravdu jsem se nasmál, navíc ty nápady... Balkán jsem procestoval skrz na skrz a docela tomu i věřím. Ono je totiž všechno možný... ()

nula87

Neuvěřitelná koláž soutěží a šampiónů ve všem možném (nebo spíš nemožném) z romské osady kdesi v Makedonii. Jednoznačným vrcholem je soutěž v poslechu audiokazet, přičemž vítězství v této soutěži je na stejné úrovni jako vítězství v Lize mistrů ()

Akyno

Absurdita najväčšieho kalibru, ale otvorilo mi to nepoznané obzory. Bola to psycho jazda, a ja sa chytal za hlavu, ale na druhej strane to bola celkom zábava. A za pasáž s cigánskymi homosexuálnymi transvestitmi tomu dávam 3 hviezdy, pretože som sa tak nesmial ani nepamätám. ()

Salvator

Poetiku Šutky lze pochopit pouze při opakovaném zhlédnutí. Škoda jen, že mnoho scén si je až příliš podobných. To hodnotu filmu snižuje. ()