Sedmipírek (TV film)

Pohádka

Československo, 1985, 61 min

Na televizní pohádku docela dobré a celkem i zdařilé. Starší pohádky holt v sobě nezapřou, takovou tu svojí starou líbivou opravdu pohádkovou atmosféru, kdy se ještě uměli dělat kvalitní a řemeslně více než zdařilé filmečky. Krásná byla i hudba, a po herecké stránce až na pár vyjímek v podobě jakési ho přehrávání to také ušlo. Pan Ráž v roli krále tomu ovšem dal teprve takový ten pravý pohádkový nádech, nejen svým zjevem ale také svým charismatickým hlasem a hlavně svým vžitím do své role co se týče její ztvárněním. 2,5/5*.(25.2.2007)

Svatopluk Matyáš jako Hubert je zde skvělý, mladická rozesmátost Tondy Navrátila to celé prosvětluje, jen možná princeznu mohli vybrat nějak líp - přece jen Dáda tady vypadá jak Tondova starší sestra a moc jim ten jejich románek nevěřím. I by se mi líbila kratší stopáž, občas z toho ta vatová výplň čouhá. A ta ruční kamera taky nebyl nejšťastnější nápad. Na druhou stranu skvělá výprava a kulisy, chytře promyšlený scénář a profesionální herecké výkony i ve vedlejších rolích. A písnička "miluji prince Kristiána" je dostatečně vlezlá. :-)(27.11.2017)

Pohádka to teda moc není, že, ale jinak docela dobrý. Páni, kamera v pohybu jako oko postavy je super osvěžení a sedí to, příchod kata je celkem sugestivní záležitost. A flashbacky? To se jen tak u tohoto formátu nevidí. Všechno to krásně sedí, až na humpoláckou a jaksi o třídu dospělejší Patrasku, která se k jemnému jinochovi Toníčkovi vůbec, ale vůbec nehodí. Jinak mě pohádka velice potěšila i námětem a hereckým ztvárněním.(10.4.2020)

Variace na Olivera Twista, zlodějský pomocník, kterému se příčí krást, po útěku učitele - Krále zlodějů, který ho vychoval a staral se o něj, najde v královských zahradách nadrženou krasavu, princeznu žížalu Jůlii Patrasovou, do které se na první pohled zamiluje a ona do něj. Ona je sice úplně blbá, když si myslí, že jí zachránil před uštknutím od hroznýše, ale nahoní si na tom body. A je jí úplně jedno, že se tam potlouká nějaký cizinec, co tam vůbec nemá co dělat. On nakonec zjistí, že je princ ze sousedního království a všichni žili šťastně až do smrti. Limonáda jak za protektorátu, ale pro děcka celkem dobrý. Studiovka, co aspoň tolik netříská do očí.(2.2.2021)

Velmi pěkná a zdařilá televizní pohádka, ze které dýchá ta patřičná atmosféra středověkého příběhu, obestřeného tajemstvím původu hlavní postavy. Napínavý děj, střídající se prostředí chudáků, zlodějů i královského paláce a nakonec rozuzlení, kdy vyjde najevo záhada nevyjasněné minulosti Sedmipírka zloděje - pohřešovaného prince. Velmi dobrý A. Navrátil i D. Patrasová a skutečný král Vladimír Ráž.(26.1.2012)