Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko A Crude Awakening: The Oil Crash (více)

Ropa je výměšek ďáblův. Černé zlato. Krev dinosaurů. Krevní řečiště světové ekonomiky. Ropa je krev Země. Tak rozmanitá jsou přirovnání na surovinu, bez níž si zatím nedovedeme náš svět představit. Z éry levné a všeobecně snadno dostupné energie však nyní vstupujeme do éry drahé a velmi obtížně dostupné energie. Zároveň se vlastním přičiněním dostáváme do závislosti na některých silně nestabilních režimech. Je skoro jisté, že někomu jde o to, udržet tenhle svět v závislosti na ropě co nejdéle, přestože výzkum, vývoj a nové technologie mezitím odhalily neuvěřitelné věci. Málokdo si uvědomuje dopad situace, která nás podle všeho čeká. Rostoucí nezaměstnanost, chudoba, hlad... To všechno jsou jevy, ke kterým dochází, když se začne hroutit společenský systém. Vstupujeme tedy do naprosto nového světa zcela neuvěřitelných proporcí, možná je od nás vzdálený pouhých pár let. Zvládneme to? (oficiální text distributora)

waits odpad!

Tak nějak se nemůžu přinutit panikařit s ostatními. První varování, že ropa dojde, je z roku 1914, v roce 1950 jsme měli na ropu 30 let, v roce 1980 rovněž 30 let a ted taky. viz Rimský klub (Meze růstu, 1972): Ropa dojde do 20 let. V 70,letech, kdy byla po očištění od inflace ropa dražší než ted se vyjádřil saudskoarabaský princ:"Nevím, kolik bude stát ropa za deset let, ale vím, že bude násobně dražší.. " Ale dejme tomu, že ropa dojde. Zastaví se chod civilizace? Nevěřím tomu. Uhlí, zemní plyn (já vím, taky dojdou:)), jádro, vodík známe, základ je ale v tom, co ještě neznáme. Neboli: byla někomu k něčemu ropa před 200 ley? Jsou nám dnes k něčemu nekonečné zásoby metanu pod mořským dnem? K tematu tež např. Vyčerpání zdrojů - skvěle prodejný mýtus (Mojmír Hampl, 2004). Ale abych byl fér: jestli za 30 let ropa dojde a ještě budu naživu, můžete mi moji zabedněnost omlátit o hlavu. Jestli se ke mě dostanete:) Jo,a pro všechny, co bijí na poplach před blížící se katastrofou a varující před lidskou bezohledností: doufám, že půjdete příkladem a přestanete jezdit autem, zejména na výlety a do kina, létat na dovolenou, jíst dovážené potraviny a tak podobně. Protože jinak bych vás musel považovat za farizeje.. Přidáno 31.5.2012 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2082013/yardeni-ropny-vrchol-se-nekona-je-tu-energeticka-revoluce-a-z-usa-bude-cisty-vyvozce-energii.html Přidáno 1.7.2012 http://ekonomika.idnes.cz/studie-o-rustu-tezby-ropy-a-propadu-cen-fcd-/eko-zahranicni.aspx?c=A120701_165423_eko-zahranicni_spi Přidáno 25.11.2012 Kdo chce, múže začit s přípravou. Veselou zábavu http://xman.idnes.cz/prepperi-a-kolaps-sveta-0s1-/xman-styl.aspx?c=A121122_154802_xman-styl_fro, http://www.novinky.cz/ekonomika/298208-raketovy-narust-tezby-ropy-a-plynu-v-usa-meni-rovnovahu-ve-svete.html Přidáno 11.9.2015 už je energie dostatečně drahá? http://ekonomika.idnes.cz/kartel-opec-tlaci-produkci-americke-ropy-dolu-cena-suroviny-se-propada-1mi-/ekonomika.aspx?c=A150911_165240_ekonomika_rts, 30.9.2015 ropa je ted za 45 dolaru, mno...https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3015932/ropa-za-20-dolaru-za-barel-a-nizsi-dividendy-od-ropnych-gigantu.html přidáno 3.8.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3595042/trvalo-to-cela-desetileti-ale-existencni-ropna-krize-je-tu.html přidáno 27.11.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3686579/norska-ropna-rana-saudske-arabii.html 15.11.2019 https://www.idnes.cz/technet/technika/cena-ropa-nafta-benzin-2020-2021-naleziste-guyana-kanada-norsko-brazilie.A191114_141125_tec_technika_mla 9.3.2020 ropa za 30 usd https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cena-ropy-brent-ropa-klesa-2020_2003090833_ako Pořád nedochází, pořád nedochází, přátelé... 26.3. Barel za 10 dolarů už není fikce https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-cena-brent-propad-koronavirus-covid-19.A200325_152822_eko-zahranicni_svob 20.4.2020 Cena americké ropy WTI spadla pod 15 USD, nejníže za 21 let https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4388815/cena-americke-ropy-wti-spadla-pod-15-usd-nejnize-za-21-let.html 21.4.2020 A takhle končí všechny ty slavné predikce o konci světa Ropný trh v deliriu, ceny poprvé v historii záporné čelí největší krizi v historii, což během včerejšího obchodování vyústilo v propad květnového futures kontraktu na severoamerickou ropu WTI o nevídaných 300 % (!). Poprvé v historii tak lehká ropa WTI zakončila obchodování v záporu, a to konkrétně na ceně -37 dolarů za jeden barel. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4389764/rozbresk-ropny-trh-v-deliriu-ceny-poprve-v-historii-zaporne.html 25.4.2021 https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/med-lithium-ropa-globalni-oteplovani-energie.A210421_154605_eko-zahranicni_kou () (méně) (více)

Hellboy

Dokumenty obecně nehodnotím stejným způsobem jako filmy a Oil Crash není výjimkou: oceňuji spíš snahu tvůrců, než jejich skutečný přínos. Protože dokument je občas trochu zmatený, nemá žádnou jasnou strukturu, fakta neprezentuje pomocí statistik, čísel a tabulek, ale jen řečmi nejrůznějších odborníků... Cíl snímku je jediný: přesvědčit diváka, že ropa brzy dojde. A ať už to bude za 20 nebo 100 let, bude to bezpochyby dost brzo. Éra ropy prostě končí. Problém je, že to je vlastně vše, o čem film pojednává - různá možná řešení jsou jen zkratkovitě nastíněna. Ale jak jsem řekl, za snahu přiblížit tíživý problém, který si mnoho lidí neuvědomuje, nebo nechce připustit..... Bůhví, jestli to ale někoho ovlivní, třeba mezi lidmi, co to tady na csfd hodnotí čtyřmi pěti hvězdičkami - omezí ježdění autem?? ()

PAVEK

Výborný dokument, který Vás donutí se zamyslet. Za důležité považuji to, že v dokumentu bylo správně řečeno, že alternativní zdroje, klidně i všechny dohromady (bimoasa, voda, solární energie, vítr) ani zdaleka nedokáží nahradit případný výpadek energie z fosilních paliv, pouze maximálně z několika procent celosvětové energetické poptávky. Z dokumentu vyplývá pro mě jedna jediná věc, kterou já osobně prosazuji již dlouho: Lidstvo by mělo systematicky vynakládat každým rokem více a více peněz na vědu na úkor některých jiných (respektive většiny) oborů. ()

FlyBoy

Tzv. "krízová dokumentaristika" je sakra zložité, ale aj závideniahodné remeslo. Neľahké tým, že si vyžaduje pozornú prácu, širokánsky rozhľad, vyváženú kritiku, záživné tým, že rozširuje záujmové obzory, pomenúva problematické partie, zasadzuje polemického chrobáka. Len málokedy nestranne uvádza pre/proti, iba občasne sa opiera o konkrétne štatistiky/čísla, nebodaj pozitívne rieši dané mrákoty. Jej gro sa vyznačuje prevažne agitáciou, získaním/podchytením si respondenta do takej polohy, aby došlo k poznaniu, prehodnoteniu alebo zváženiu onoho rizika, ktoré nám teoreticky/prakticky hrozí. Ja viem, že vy viete, no prečo si vedomosti neoprášiť :-). "Crude Awakening, A: The Oil Crash" je presne taký, založený na pregnantných hypotézach/odhadoch podložených odborníkmi, čo mu vôbec neuberá na globálnej potrebnosti, kedže na hladine pravdivosti len nepláva, ale sa aj ponára a k dnu platnosti mu nechýba veľa, ak ho už náhodou nedosiahol. Pomedzi súborné kúsky ho však kvôli neovládateľnej deformácií radiť neviem/nechcem, správne slovo asi nenájdem. Preto aj keď s ním na cca. 90% súhlasím, dám príležitosť rozboru tejto látky ešte iným, možno detailnejšíe zameraným skúmateľom. ()

zdenny

Dokument, který v kontextu s ropou kritizuje politiku nejen USA, třebaže se opírá hlavně o ni. Je zde ale jasně cítit, že kritika USA zde není prvoplánová a bezhlavá, stejně jako ale i globálního problému týkajícího se neuvěřitelného plýtvání - a to nejen ropou a energií. I když od těchto se prakticky vše odvíjí. Celkem jednoduchým způsobem divákovi vysvětluje zákonitosti kolem ropy obecně, ale i kolem ropné politiky, ekonomiky atd. Pokračuje přes nelichotivou vizi budoucnosti. Končí, osobně si myslím, optimisticky. Protože já - stejně jako někteří v dokumentu zúčastnění - věřím v lidský um. Proto i věřím, že dokážeme vynalézt k ropě alternativu. Otázkou je, co by to udělalo s blízkým východem, který by rázem zmizel z politické mapy světa. Otázkou je, jak dlouho budou chtít ropné společnosti, distributoři a na ně napojení politikové držet pokrok pod zámkem. Otázkou je, jak dlouho budou chtít být zodpovědní lidé k lidem celé planety neodpovědní. Celkově tedy tento dokument hodnotím jako rozumný, vyvážený a určitě pravdivý (patřím mezi těch málo, co vědí, co by se mohlo s lidskými životy na Zemi bez ropy stát). A myslím si, že toto by měl být prioritní předmět našeho zájmu narozdíl od fundametálního zeleného šílenství s globálním oteplováním. Pravda je totiž taková, že za úbytkem ložisek fosilních paliv stojí člověk bez větších pochybností, za podíl na globálním oteplování to už s tím člověkem tak jednoznačné není. ()

• Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)
  • V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)