Válka a. s.

War, Inc.

Vojna a.s.

Akční / Komedie / Thriller / Válečný

USA, 2008, 107 min

Bizarná groteska... či ako to nazvať. Má to v sebe pár skvelých nápadov a vtipov, nádherne prehrávajúcich hercov, len škoda, že scenár je dejovo tak prázdny (zápletka je: "Zabi Omara Sharifa." A hlavný hrdina si na to spomenie v podstate až na konci filmu...). Rozhodne originálne, ale nedotiahnuté. Humor je lepší v TEAM AMERIKA: SVETOVÝ POLICAJT a ako satira je lepší OBCHODNÍK SO SMRŤOU. Úlet...(8.10.2011)

Sebaparodovanie amerických ideálov sa v amerických filmoch neobjavuje až tak často, obzvlášť ak ide o satiru celej jej konzumnej spoločnosti a najmä toho, čo je zvyšku sveta tŕňom v oku už dlhšiu dobu, a to vojenské ťaženie. A práve to robí film výnimočným a zaujímavým. Vyzdvihujem prácu scenáristov. Dať dokopy tak neskutočnú dejovú hatlaninu, ktorá by za podpory menej slabších hercov a režiséra pôsobila nanajvýš smiešne je naozaj vôbec nemusela pôsobiť tak kompaktne a zmysluplne, musela byť fuška. Žánrový mix sa ale občas tvorcom vymkol spod kontroly. Keď už som mal konečne pocit, že pozerám skutočne drsnú komediálnu frašku zameranú na výsmech celého amerického systému, tak som sa zrazu ocitol uprostred akčného filmu, či romantickej komédie. Občas sa to podarilo všetko skĺbiť, ale poväčšine som mal z toho celkom dobrý mišmaš. Verdikt je, že pozrieť sa film určite oplatí, no viem si predstaviť, že niekto pri tom bude mať otvorené ústa v zmysle 'WTF?!' a niekto zas 'WOW!' Ja som bol niekde v strede. 65%.(10.11.2009)

Fakt je to skutočná zlátanina, ktorá avšak prekvapujúcu funguje. Jediným dôvodom prečo som si to pozrel bola Hilary Duff no jej naivná rola mi vôbec nesadla. Skutočne sa jedná o žáner komédie, aký tak často nevidíte bez akýchkoľvek šablón a vôbec nemáte tušenie čo sa stane za pár minút. Akčné bojové scény s Cusackom sú na dosť vysokej úrovni, čo ma veľmi milo prekvapilo. Akurát amíci popravujúci kopu civilistov mi neprišlo moc vtipné.(27.8.2008)

• DEXTER099

Tak čekal jsem docela dost akor od takového obsazení,ale dostalo se mi před oči něco tak zvláštního,že jsem ani ne od půlky chtěl už titulky.Film není komedie,drama a ani akční a válečný film to připomíná možná dvěma výbuchy a pokud chtěli autoři světu sdělit nějakou strašně hlubokou myšlenku tak se jim to opravdu nepovedlo.Za mě stěží 40 % a dvě hvězdy.(21.5.2015)

Dokonale som sa zabavila. Tento nekonvečný ironický a svojim spôsobom pravdivý film, ktorý ukazuje trpkú pravdu humorným spôsobom, zarezonoval v mojej hlave. John Cusack, ktorý patrí medzi mojich obľúbených hercov, hrá nekompromistne dokonale. Tým svojim zvyčajným lenivým prístupom nám ešte bližšie zosmiešňuje už aj tak dosť zábavnú situáciu. Áno pravda o jeho rodine sa dá predpokladať, ale myslím, že to tvorcovia tak mysleli aby nám dali priestor prísť na niečo aj sami. Je dobrý pocit, keď niečo predpokladáme a nakoniec sa to vyplní. Tento film okato útočí na vojny a na ich nezmyselne vyzerajúce príčiny, ktoré však nakoniec nie sú také nezmyselné ako vyzerajú. Výborný scenár,ktorý občas pôsobí akoby bol úplne od témy, ešte viac vyzdvihuje príbeh, soundtrack je tiež výborný. Až na niektoré scény, ktoré trvali na mňa až píliš dlho perfektný film. 75%(26.11.2009)

• - Jména postav Ooq-Mi-Fay a Ooq-Yu-Fay volně přeložená z hatmatilky, která je ve filmu použita, znamenají "fuck me" a "fuck you". (HappySmile)

• - Německý podnikatel a jeho společníci, které zabije John Cusack na začátku filmu, mluví mixem jakési hatmatilky a bulharštiny. Děti, se kterými se setká ve Fallafu, mluví taky bulharsky. (HappySmile)

• - Společnost Tamerlane odkazuje na Timura, který je na západě znám jako Tamerlane. Timur ve 14. století dobyl velkou část střední a západní Asie a založil timuriskou říši a timuridskou dynastii. (HappySmile)