Válka a. s.

• USA War, Inc. (více)
Trailer 1

Novinářka Marisa Tomei proměnila city chladnokrevného zabijáka Johna Cusacka ve skutečnou lásku...
Do země, která je rozervaná občanskou válkou, přijíždí Brand Hauser "odstranit" veškerou konkurenci olejářské společnosti, jejíž hlavou je náhodou bývalý viceprezident Spojených států a jejíž moc se právě rozšířila natolik, že zemi prakticky velí. Jeho úkolem je odstranit ropného magnáta Omara Sharifa, uspořádat veletrh, vdát mladou popovou hvězdu, okouzlit jednu novinářku a pak jí zachránit z rukou teroristů. Postupem času se ale v Brandově cestě za úspěchem objeví problémy, oba jsou převlečené právě za něžné pohlaví. Přijíždí totiž do Smaragdového města v utajení jako garde slavné arabské teen-zpěvačky Yonicy. Tahle dračice se nebojí po Brandovi vyjet, ale ten není na malé holčičky. Mnohem víc se mu líbí Marisa Tomei, novinářka, která brzy promění city chladnokrevného zabijáka ve skutečnou lásku. Ta ale jaksi nekoresponduje s primárním cílem... Ke svému terči Omarovi se Brand sice dostane, ale na konec ho nezabije a zachrání Marisu z rukou teroristů, kteří ji unesli. Na zahájení veletrhu nastane chaos, Brand zjistí, kdo mu vlastně dlouhou dobu dával cíle akcí a hlavně to, že Yonica je ve skutečnosti jeho malá, před lety unesená dcera. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Malarkey

Originální by to sice bylo a ta politická satira je v tom dosti znát, ale po půl hodině sledování mi bylo jasný, že tenhle film nebude nic pro mě. Humoru jsem se nedokázal smát, John Cusack mě také nijak závratně nepřesvědčil. Nemůžu si pomoct, ale tohle je prostě film, který není pro mě. Já kdybych chtěl politickou satiru, tak si pustim Dr. Divnoláska se Sellersem, protože vím, že on mě dokáže pobavit. Cusack to prostě neumí, nikdy neuměl. Možná takovej Downey Jr. by se tam pěkně vyjímal, ale takhle to fakt nemělo patřičný šmrnc a docela mě to nepřestalo nudit. Takže pro někoho brilantní politická satira, ale pro mě film, který mně nemá vůbec co nabídnout. ()

Bluntman

WAR, INC je typickým debutem, do nějž bylo nacpáno úplně všechno a přestože ve své výpovědi je silně koktavý a jednotlivé žánrové přechody nedostatečně motivované, stále je to chytrá zábava._____ Možná až moc, protože si film dokážu užit intelektuálně, nikoliv emocionálně - žánrová dekupáž mě baví a hyperbolizace béčkové poetiky je důsledná, ale co z toho? Jedná se o sympaticky stylově-nestylový film, který střídá post-klasické záběrování s kulometným střihem, ale podvrací akci a tudíž i potěchu z ní (která nám není a nemá být dopřána) roztřesenou kamerou a dirty lookem. Do toho fůra odkazů nejenom na jiné filmy, ale na mediální boom kolem ekonomické války vůbec a trocha toho charakterního herectví, jež překvapivě funguje a divák si vytvoří vztah k postavám._____ Otázkou je, jestli film, který čerpá z jiných filmů, může být lepší než jeho předobrazy, když je ve výsledku jednorázovou persifláží a nepřidává nic zajímavého k dialogu na obouj stranách politického spektra. Z podobného ranku mi přece jenom sedne satirističtější a uvědomělejší OBCHODNÍK SE SMRTÍ či obdobně koncipované SOUTHLAND TALES (s nimiž má WAR, INC až PŘÍLIŠ MNOHO společného)._____ Jenže co teď, když je to typická trojkočtyřka (70%)? Takže dáme 4, aby se film přehoupnul do červeného rámečku (protože, upřimně, kdo z těch hodnotících ho opravdu viděl?) a odůvodníme si to třeba tak, že liberalizmus, nejenom myšlenkový, ale i filmový, vede vždy k chaosu. A že Dan Aykroyd jako prezident je Bůh. ()

Renton

Scénář: Mark Leyner, Jeremy Pikser, John Cusack .. Něco jako "Southland Tales 2." Což zasvěceným radost (ne)udělá! ___ Satira médii, moderní společnosti, ale především válečného snažení a tažení Američanů (proti teroru, pro ropu, politický vliv, ...). Oceňuji snahu trojice scenáristů, že se občas někdo rozhodne s vážnou tváří píchnout do bolavého místa a v jistých momentech tak film i působí, až občas mrazí. Jenže pak je tu spousta vyloženě komediálních vsuvek a tohle žánrové kolísání už tak dobře nefunguje, film se tříští až občas nudí. John Cusack i Marisa Tomei jsou herecky bez viny, režisér už ne - má sice, a to zvláště v úvodu, nápadů plnou hrst, jenže určitá umírněnost a hlavně rozvaha v dávkování chybí a tak jsme místy zahlceni odkazy a narážkami různé (ne)funkčnosti. Vůbec nejlepší pasáží tak zůstává úvodní scéna z Kanady spolu s následným vtažením na frontu války, vedenou ryze soukromou společností. Naproti tomu černé vrcholení a rodinné akční finále už jsem překusoval ztuha. ()

Shadwell

War, Inc. není jen debut, je to debut zejména drzý a nezvyklý. Ono pojmenovat film jako béčko a lákat nepoučené diváky na akční „válečnou“ podívanou, to chce koule. Ale předmětem ironie se stává i divák obeznámený, protože jisté procento dialogů z filmu tvoří jen midcultovou vatu a nemá význam. ____ Obecně rozeznáváme tři druhy režisérů – (i) vizionáře a hledače hloubek, (ii) technoidy jedoucí na filtrech a (iii) vypravěče. Režisér Joshua Seftel na to šel chytře, protože u filmu jako War, Inc. nemusí zvládat ani jedno. Stačí mu jen vršit nesnadně interpretovatelné dialogy a spojovat dohromady jednotlivé scény. Jakkoliv tedy neodvádí práci ani na jednom ze tří polí (proč třeba neradikalizoval záběrování po vzoru Domina, když už se pustil na tak tenký led), film mu zdařile funguje. ____ War, Inc. není jen filmové dílo bez filmových průvodičů, pohrává si významně i s osudem svých hrdinů. U Coenů platí jedno: „Co se má stát, stane se, ale k překvapení postav i diváků trochu jinak, než by očekávali.“ U War, Inc. platí cosi ještě podvratnějšího: „Co se má stát, nestane se, co se stát nemá, stane se.“ ____ Paralela se Southland Tales je navýsost zřejmá. Také ve War, Inc. bují všechno možné – politická satira; transmutace války na obchod (americká technologie zmírňuje utrpení, které sama způsobila) s mediální manipulací jako nástrojem; old-fashioned screwball comedy plná rozporů o vztahu muže a ženy na pozadí společenské krize, kteří se zpočátku nesnáší, aby si později padli kolem ramen. Jen ten Cusack mi přišel na roli tvrďáka lehce vyměklej, ať už to byl od tvůrců další vtípek, nebo ne. ____ P.S. Také zde lze spatřit, jak budou vypadat kina v roce 2040. Což není informace k zahození - navrhuji předběhnout dobu a vydělat na podnikatelském záměru. ()

B!shop

Ja si nemuzu pomoct, ale me to prislo jako hodne cerna komedie. Je skoda, ze Seftel neni zkusenejsi reziser a tak se mu to misty nedari ukocirovat a obcas se to cely rozplizne a ztraci tempo, ale i tak to je paradni podivana. Je tu docela zajimavej pribeh, je tu hodne perfektnich napadu a jsou tu paradni herci. Do Cusacka bych to fakt nerek, ale on se na zabijaka perfektne hodi a kdyz tam znudene masakruje nepritele, tak je to fakt skvela podivana. A kdyz se dostane do valecny sceny, ktery jsou mimochodem hodne dobre natoceny a vypadaj jak nekde z Iraku, tak mi misty pripominal Cage v Obchodnikovi se smrti. Pak tu je Cusackovo sestra Joan, ktera sice uz vypada dost stare, ale jakmile se nasere, tak je to parada. No a z ostatnich stoji za zminku fajn Marisa Tomei a super sexy Hilary Duff s ultimatnim jmenem Babyyeah. Celkove neco mezi thrillerem, valecnym filmem a komedii a ja se 90% filmu skvele bavil. ()

• John Cusack se o film začal poprvé zajímat, když četl v roce 2004 článek Naomi Klein "Baghdad Year Zero". (HappySmile)
  • Německý podnikatel a jeho společníci, které zabije John Cusack na začátku filmu, mluví mixem jakési hatmatilky a bulharštiny. Děti, se kterými se setká ve Fallafu, mluví taky bulharsky. (HappySmile)
  • Brand Hauser (John Cusack) nosí hodinky značky 5.11 Tactical HRT Titanium. (dyfur)