Láska a čest

• Japonsko Buši no ičibun (více)

V dávných dobách musely být všechny pokrmy připravené pro feudálního pána nejprve ochutnány, aby se zjistilo, zda nejsou otrávené. Tato služba patřila mezi povinnosti samuraje, jenže mladého Shinnoju příliš nenaplňovala. Snil o tom, že si otevře školu kendo, kde bude učit zacházet se samurajským mečem chlapce ze všech společenských kast. Při poslední ochutnávce se ale stane neštěstí. Shinnojo sní smrtelně jedovatou rybu a oslepne. Pro samuraje je to veliká tragédie. Hrozí mu chudoba a ztráta postavení. Shinnojova překrásná žena Kayo neváhá učinit tu největší oběť, aby zachránila manželovu čest… (oficiální text distributora)

kitano

Zrejme najkomornejší diel z Yamadovej samuraiskej trilógie, odohrávajúci sa väčšinou v priestoroch domu mladého samuraja, ktorý sa vyrovnáva s veľkou nepriazňou osudu, keď pri službe u svojho pána prišiel o zrak. Podobne ako predchádzajúce diely, film zakladá na rozdieloch medzi spoločenskými vrstvami, tentokrát na príklade mladého samuraja, ktorý po nešťastnej príhode klesne na úplné dno, kedže ako slepec stratí nielen postavenie v spoločnosti, ale aj česť. Pri pozeraní filmu sa nedá nespomenúť si na Zatoichiho a ikeď je táto séria úplne o niečom inom, režisér na Zatoichiho v jednej scéne vedome odkazuje. Pekný okamih. (8.5/10) ()

classic

„Povolanie ochutnávača: Pokrmy pripravené pre feudálneho pána museli byť najprv ochutnané, aby sa zistilo, či nie sú otrávené. Toto ochutnávanie patrilo medzi povinnosti samuraja.” • Áno, vskutku naprosto zaujímavé skonštatovanie danej situácie asi v tom prostom zmysle, že zo samotného zákulisia kuchyne, si zrejme následne nemohol byť nikto stopercentne istý v tom význame, či náhodou jeden, alebo, poprípade, ešte i viacerí z týchto (šéf)kuchárov bez čapice, nemá/nemajú veľmi ťažké srdce na svojho vládcu, t.j. až tak strašne ho nenávidia, že by mu bez akéhokoľvek mihnutia oka dokázali pridať do jedla i smrtonosnú prísadu, aby ho snáď nadobro spasili z tohto zhumpľovaného sveta, a práve vtedy, čiže tesne predtým, ako si bude medziiným sám pochutnávať na teplej váre, prichádzajú na rad i niekoľkí ochutnávači, aby vlastne napokon zistili, ako sa veci majú...? No, a zrovna jedným z nich je i ústredná postava Šinnodžoa Mimuru, ktorého toto「povolanie」, mimochodom, začína i pomerne čoraz viac ubíjať, až dokonca premýšľa práve nad tým, že by s tým na môj veru celkom skončil!? Možno si uvedomuje nielen to, že hazarduje so svojim zdravím, v podstate si neustále koleduje predovšetkým o to, že jedného pekného dňa, ochutná niečo po prvýkrát a naposledy, ale zároveň sa vari najviac obáva aj toho, že by prišiel o svoju mimoriadne atraktívnu manželku Kajo, a to je už dosť čo povedať. • A Jódži Jamada o tom nakrútil pozoruhodný, inštinktívny a hĺbavý počin s dvomi/tromi nadštandardnými, hereckými výkonmi - par excellence, a to konkrétne v priamych podaniach: Takuja Kimuru ako samuraja Šinnodžoa & Rei Danovej ako žienky domácej, Kajo, ktorá, ako teraz pomaličky zisťujem, sa narodila presne v ten rovnaký deň a mesiac, ako aj váš milý recenzent, len samozrejme v inom roku. Bola mi nadmieru sympatickou, a pritom som o tejto skutočnosti vôbec nič nevedel. (Poznámka: a zasa i niekdajší, americký prezident Babrák Ohava, pardon Barack Obama, je taktiež v našom „klube” , no bohužiaľ o ňom toto tvrdenie ani zďaleka neplatí...) • V režisérovom ponímaní sa súčasne jedná i o zakončenie samurajskej trilógie - so začiatkom u Súmraku a s koncom u akurát recenzovanej Lásky a cti, a niekde uprostred sa tiež nachádza i Skrytá čepeľ, na ktorú si medzitým už poriadne brúsim zuby! • Z mojej strany zväčša prevládala, takmer úplne maximálna spokojnosť, ktorej k maximálnemu hodnoteniu až zas tak veľa príliš nechýbalo, pričom ak beriem film ako celok, tak v tomto prípade by sa predsa našlo i zopár chybičiek na kráse, kvôli ktorým nakoniec tak neučiním, i keď ktokoľvek vrúcnejší by kľudne mohol. ()

Jirka_Šč

Je to oficiální. Yôji Yamada JE geniální režisér. Myslel jsem si to už při prvním díle "samurajské trilogie", u druhého jsem byl maličko sklamán (pocit déjà vu), třetí, nejkomornější, ale vše vynahradil. Do jisté míry jiné, ale záběry kamery, hudbou, "ušmudlanou" paletou barev a pocitově stejně dokonalé. Příběh samuraje, který přijde o zrak (a kterého příjem je tím ohrožen), příběh člověka, který není dokonalý. Ptáček v kleci, kterému zemřel partner a je mu smutno. Velmi lidské. ()

nascendi

Film Láska a česť bol pre mňa príjemným prekvapením. Japonskú kinematografiu poznám prevažne prostredníctvom filmov Akiru Kurosawu a niekoľko málo ďalších režisérov. Videl som viacero filmov veľmi rozdielnej úrovne so samurajskou tematikou. Tento film je i nie je samurajský. Predovšetkým je veľmi citlivý a režisérsky veľmi empatický k postavám príbehu. Japonské dobové reálie sú zobrazené presne a aj keď je film pomerne dlhý, ani na chvíľu som nemal pocit nudy, ani straty pozornosti. ()

Lacike

Posledny diel Yamadovej trilogie mi pripada najslabsi. Postavy su skvele ako vzdy, takisto civilna atmosfera, vdaka ktorej som si Yamadove filmy zamiloval tu funguje bezchybne. Problemom je tentokrat zapletka, ktora je az prilis jednoducha a na bohatu stopaz dost riedka. Vdaka tomu som sa v druhej polovici filmu uz zacal trochu nudit. Pomale tempo mi v predchadzajucich dieloch nevadilo, ale tentokrat som mal miestami pocit, ze sa fakt nic nedeje a pribeh preslapuje na mieste. Chcelo by to trochu pridat na vrstevnatosti pribehu a mohla to byt rovnaka pecka ako predosle diely. Slusnych 7/10. ()

• Ptáčci v kleci jsou rýžovníci šedí (Padda oryzivora). Vyskytují se jak v šedé, tak v bílé barvě. V Japonsku ve volné přírodě nežijí, pochází například z jižní Číny nebo Filipín. (Jirka_Šč)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v treťom najväčšom japonskom meste, ktorým je Osaka. (MikaelSVK)