poster

Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse (TV film)

Dokumentární

Česko, 2007, 52 min

Režie:

Ján Novák

Hrají:

Trudie Bryks

Střih:

Jaromír Vašek
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV filmu (16)

 • Johny303
  *****

  Bohužel, jeden z klasických smutných příběhů našich letců. Josef Bryks byl zjevně vlastenec. Dobrý, odvážný a inteligentní člověk, kterého si musí vážit každý na světě - až na komunistická prasata, která ho utrápila v lágru. Moc dobrý, ale také smutný dokument o trestuhodně opomíjeném muži, jemuž v Británii točili filmy, zatímco u nás ho odsoudili a zavřeli do konce života. Bez ohledu na jeho válečné zásluhy, bez ohledu na to, že to byl slušný muž, bez ohledu na to, že měl ženu a malou dcerku - to je komunismus!(1.9.2014)

 • Gemini
  ****

  Pokud po tomhle dokumentu bude ještě někdo pochybovat o tom, že tahle země má svoje VELKÉ dluhy, pak jen doufám, že si aspoň uvědomuje, že to rudý svinstvo se už nikdy nesmí opakovat. Nikdy. Nemám slov...(17.5.2007)

 • Matty
  ****

  Jako pěst sevřený a stejně tak přímý dokument, který prostě, bez mnoha nadbytečných politických odboček, vypráví fascinující, bohužel tragický příběh jednoho zapomenutého českého hrdiny.(25.11.2008)

 • Big Bear
  *****

  Četl jsem knihu Trudie Bryksové, ženy Josefa Brykse. Dokument je velmi dobře natočen. Co dodat? Ostuda, ostuda, ostuda, ostuda.... Strašné. Takový člověk. Nebýt JUDr. Miroslava Müllera, nebyla by Trudie Bryksová dodnes odškodněná! Stát se k tomuto případu choval tak, že pan Bryks zemřel běžnou smrtí na infarkt, tak jaképak umučení? Prostě běžná smrt v kriminále při kopání uranu!!! Toto nebyl verdikt za komančů! To byl ještě docela před nedávnem vyslovený názor státu k žádosti Trudie Bryksové o odškodnění. Strašné. Škoda, že takových mužů už dnes není. Nechápu! Jak ještě dnes může u nás být Komunistická strana - parlamentní stranou. Nechápu, kdo ty dobytky ještě může volit ! Opět ostuda! ---- Pane Bryksi, Vám i Vaší ženě patří má nejhlubší úcta. Doufám, že jste se tam nahoře sešel s Františkem Fajtlem a ostatními hochy z perutí RAF a dalšími z těch, kteří přísahali mladé republice a prezidentovi věrnost a nebrali to jako frázi... ! ! ! Doporučuji si přečíst knihu T. Bryksové - Naděje a beznaděje. TENTO DOKUMENT BY MĚL BĚŽET VE ŠKOLÁCH * * * * *(2.4.2012)

 • Marze
  *****

  Opravdu divoké vyprávění a dojemný osud.Tohoto statečného člověka a jeho rodiny je mi opravdu líto. V 50. letech byli zdá se komunisté podobní fašistům. Podobná je osud polského hrdiny, jméno si nevybavují, který se dokonce nechal do koncentráku zavřít dobrovolně, aby tam zorganizoval hnutí a vynesl ven informace o hrůzách , aby pak skutečně utekl a v 50.letech ho umučili polští komunisté. Zajímám se o druhou světovou válku a i tento dokument potvrzuje, že němečtí fašisté měli takovou racionální tovární krutost, kdežto komunisté byli více mstiví a emoční.(2.2.2020)

 • rt12
  *****

  Plukovník Josef Bryks - pilot RAF - byl pořádný RAFAN. To, že to nebyl žádný poseroutka dokázal několika útěky ze zajateckých táborů za II. světové války. Rudejma sviněma byl po ,, zásluze byl odměněn" komunistickými kriminály, kde vzdoroval do té doby, než mu puklo srdce. Dokument, který stojí za zhlédnutí, ale je mi z něj těžko u srdce.(8.5.2015)

 • mrksik
  ****

  "Pokud ho neodsoudíte, tak vás popravíme." (21.01.'10 web)(21.1.2010)

 • sator
  ****

  Slova vdovy po J.Briksovi: Je škoda, že se Josef nedožil svobody vaši země. Bylo těžké vychovávat dceru bez otce a měla jsem i další problémy, brala jsem ale život jako cestu, jednou se daří jindy ne, ale snažím se abych ostatní lidi na té cestě nezranila. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122453122-muz-ktery-precenil-ceskou-dusi-aneb-uteky-josefa-brykse/(12.11.2009)

 • Jimmy15
  *****

  Co víc napsat, velmi povedený dokument o Josefu Bryksovi a dalších hrdinech. Je opravdu ostudné, že takto velkého hrdinu dostal vlastní národ.(19.8.2017)

 • predatorjf
  ****

  Moc pěkné. Propracované, poučné, zajímavé, plné emocí. Co dodat, prostě dobrý, poučný dokument, který stojí za to.(14.11.2008)

 • dawe787
  *****

  Smutný dokument, jenž vyvolal ve mně hodně emocí. Z našeho soudnictví a komunismu je mi na blití. Josef Bryks je významný člověk! Čest jeho památce!(27.3.2010)

 • sumidi
  *****

  Je moc dobře, že vznikl tenhle dokument, protože o lidech jako byl Bryks se nesmí mlčet. Tohle by měl vidět každý, protože ještě dnes existuje spousta lidí propagující komunismus a já nechápu, jak může někdo obhajovat ideologii, která má na svědomí miliony zničených životů po celem světě. Už jsem několik dokumentů o letcích z R.A.F. viděl, ale tenhle má v sobě obrovské emoce, díky kterým se vžijete do jeho těžkého životního osudu.(18.5.2007)

 • sharka.68
  *****

  již jsem měla tu čest a smekám....(12.11.2009)

 • Sekel
  *****

  Vyjimecny dokument o vyjimecnem cloveku, s krasnymi prostrihy z dobovych filmu a fotografii, jenz spolu s hudbou navozuji autentickou atmosferu nacistickych a posleze komunistickych lagru. Podane citlive, nikoliv vsak citobolne s vypovedmi historiku a spoluveznu. O takovychto lidech by se melo vice tocit, vice mluvit a vice vedet.(18.5.2007)

 • maarr
  *****

  Úchvatný strhující, dojemný dokument o jednom z mnoha našich hrdinů, které téměř nikdo nezná. Je obrovskou ostudou našeho národa jak se zachoval k lidem, kteří bojovali za jeho svobodu. Ještě větší ostudou však je že po dvaceti letech od pádu komunismu, se o osudy těchto lidí zajímá jen minimum společnosti...(28.8.2010)

 • Naive
  *****

  Výborný dokument, neuvěřitelný lidský osud. Dokument mě inspiroval k přečtení stejnojmenné knihy a jestli si někdo zaslouží být oslavován jako hrdina, pak to byl Josef Bryks.(23.6.2015)