Mezi nepřáteli

• Kanada

Intimate Enemies

Drama / Historický / Válečný

Francie / Maroko, 2007, 111 min

Syrová sebereflexe jedné části francouzských dějin, která vás na osudu jednoho poručíka provede vývojem války v Alžírsku a také vlastně vývojem francouzského pohledu na ni. To, že se film vůbec nebojí zobrazit francouzské vojenské jednotky pouze jako jednu stranu oboustranně brutálního konfliktu a nikoliv jako "mírumilovné ochránce alžírských farmářů", je jednoznačně správný krok kupředu. Více takových krůčků by totiž mohlo Francouze konečně probudit z jejich pateticky arogantního postoje "vítězné velmoci", která se díky návalu sebeklamu po druhé světové válce snaží v degaullovském duchu prezentovat jako sebevědomá a přitom spravedlivá a laskavá ochránkyně lidských práv a demokracie ve světě.(20.12.2012)

Škoda těch mrtvých oslíků, avšak, bohužel, dnešní, stejně jako tehdejší, válečná realita je mnohem horší!(22.2.2013)

Klasický válečný příběh, jakých už bylo natočeno docela dost, ale zapůsobil na mě svou syrovostí a přímočarostí. Žádná velká propaganda, spíš naopak a otázky typu za co vlastně bojujeme, na čí straně jsme a proč to všechno jsou v tomto snímku přítomny neustále.80%(9.4.2013)

• Urgost

5%(27.8.2013)

Film určite vyvoláva zimomriavky na tele hned od začiatku. Človeku sa nechce veriť. že niečo také sa v skutočnosti stalo. Vo filme fakt nieje jasné kto je skutočný nepriateľ a nemusí to byť nejaká cudzia osoba, stačí ked je to on sám. Film hodnotím kladne ale určite ho neodporúčam slabším osobám kedže vie pekne zahrať na nervách.(2.2.2014)

Mám rád vojnové filmy, ktoré sa vyhýbajú pátosu a ponúkajú pravdivý pohľad na konflikt, nech už bol jeho priebeh akokoľvek bezohľadný a brutálny. Spätný pohľad na francúzsky konflikt v Alžírsku je presne tento typ filmu. Spôsobom prevedenia tak trochu pripomína Stoneovu "Čatu", keďže aj tu je samotné bojovanie alebo politické hodnotenie konfliktu odsunuté na vedľajšiu koľaj, pričom dej sa venuje najmä postupnému psychologickému vývoju postáv v súvislosti s ich zážitkami z vojny. Tento film sa nesnaží príliš moralizovať a nahrávať tak jednej či druhej strane, ale dáva jasne najavo, že zverstvá sa robili na oboch stranách, pričom viacerých podobných scén, ktoré vám zaťažia žalúdok, sa dočkáte aj tu. Čo sa týka formálnej stránky, náramne sa podarila hlavne kamera a celkový vizuál. Herci sú pre mňa síce neznámi, ale hlavným postávam to išlo veľmi dobre a boli dokonca aj sympatické. Chýbalo mi tu len viac akcie, pretože nech je obsahová stránka filmu akokoľvek vynikajúca, bez pravej vojnovej akcie to nikdy nie je ono. 75%.(15.10.2015)

Zdravo neamericky surové, avšak na vojnový film z roku 2007 trochu nudné, navyše bez akýchkoľvek hereckých výkonov, ktoré by stáli za zmienku. Ja sa teda považujem za fanúšika vojnových filmov, ale toto ma neuspokojilo, aj keď úplný prepadák to zas tiež nebol. Bohužiaľ už to tak býva, že najhorší zo všetkého je šedý priemer.(8.1.2016)

Vkusně natočený snímek o hrůzách partyzánské války z pohledu francouzských vojsk v Alžírsku. Francouzští tvůrci tímto dokázali, že i v Evropě se dá natočit slušný válečný film. Tématem jsou události z 50. let minulého století, kdy Francouzi bojovali o území Alžírska, které bylo v té době francouzskou kolonií. Osvobozenecké frontě se to samozřejmě nelíbilo a tak se Francouzům tvrdě postavili. Už od prvního okamžiku je poznat rozdílnost ztvárnění. Zajímavé kamerové záběry za použití nezvyklých filtrů, či poněkud neobvyklá hudba. Hrdinské činy tu samozřejmě chybět nemohou, takže na skutečné reálnosti dějství se tu uvažovat zase moc nedá. Jako biják je však toto filmové dílo přijatelné. A konečně je možnost zase sledovat na bojišti někoho jiného, než neustále americkou armádu. Pro fanoušky válečných filmů je to dobrá volba.(30.12.2016)

Jako vyrovnání s minulostí bych dal za 4*, ale to bych musel být Francouz...(6.5.2008)

Silný příběh, ovšem bohužel ne zcela šťastně zpracovaný. Celé to přes sugestivní syrovost působí příliš kulisovitě a ve výsledku vlastně i celkem chudě. Což možná zní jako paradox, vybavíme-li si několik "velkých" válečných scén, ale zbytek se odehrává veskrze v holé krajině nebo spartánském interiéru alžírského opevnění. Pro mě tenhle film prohrává dokonce i s mnohem úspornějším Marhoulovým Tobrukem, který se dotýká stejného tématu - marnosti a bezvýchodnosti válek, ale oplývá nesrovnatelně silnější atmosférou.(20.1.2009)

Režisér Florent Emilio Siri nám predstavil vojnový príbeh medzi Francúzskom a koloniálnym Alžírskom.Vskutku veľmi autenticky sfilmovaný príbeh,ktorý sa odohráva od roku 1959.Hlavne nám ukázal,že táto vojna bola úplne zbytočná,pri ktorej zahynulo okolo 500000 vojakov krutým spôsobom.(kedže presný počet nie je známy-Francúzi sa k tomu konfliktu oficiálne priznali,až v roku 1999).Celý dej sa točí okolo jednej(FR)roty a ich príslušníkov a poukazuje na ich ľudské osudy a traumy,aké tam zažili a ako sa s toho niektorý doslova ,,zbláznili’’(zažili: stav duševnej nerovnováhy-prejavujúci sa v zníženej miere zodpovednosti za svoje činy.)Vskutku to bolo jedno šialenstvo • šialenosť • pomätenie • pomätenosť.HOD:76%.Herecké výkony všetkých zainteresovaných boli veľmi slušné. PS:škoda,že tu Emilio Siri nepritlačil viac na emočnú strunu-lebo bolo kde!(9.8.2013)

Zaujímavý vojnový snímok, ale divák musí mať trpezlivosť. Solídna hra citov a krutosti vojnového konfliktu.(11.8.2013)

A ja myslel, ze se dozvim neco vic, nez to, ze to bylo drsne z obou stran.Ano, to valky jsou a budou. Ale nejaka pridana hodnota me zustala skryta. Natocene sice dobre, ale dobrou hodinu koukate veskrze na to same.(6.8.2019)

Film mě docela nudil. Jediné, co oceňuji je střelba francouzů do vlastních řad, kdy jsou ukázány obravdu brutální skutky, které jejich vojáci prováděli. Není to klasické americké: jsme dobří hoši, kteří někdy chybují, ale nakonec se vždy zachováme správně, aby na nás naše milující a milované rodiny byly hrdé.(21.11.2007)

Standartní válečné drama se všemi svými klišé (nemyšleno špatně). Přestřelky jsou slušně kamerově zvládnuté. Škoda je, že se tvůrci moc neponořili do hloubky konfliktu v Alžírsku, či jednotlivých postav.(29.9.2008)

Ale jo, mě se to líbilo, má to zajímavou atmosféru, ale k dokonalosti chybí hodně. Přesto je to jeden z lepších válečných filmů posledních let...(14.8.2009)

Smutné líčení a ukázka toho co je válka, co dělá s lidmi a jaké má důsledky. Režisér Siri tímto filmem napravil svou reputaci po hodně nepovedeném " Vosím hnízdě ". Skvělý hereckou partii zde sehrál především Albert Dupontel a velmi dobře mu sekunduje Benoit Magimel a stísněná atmosféra vše dokresluje. Film má nadčasovou hodnotu a pohled.(26.12.2009)

příjemné překvapení, další francouzský válečný film který mě víc než zaujal. Koukám že frantíci začínají ty válečný filmy fakt umět...(11.8.2010)

Ta syrovost se mi tam strasne libi.Z filmu jde citit,ze tento film nema v rukach zadny americky reziser.A to je zatracene dobre!(25.10.2010)

Dobrý kus.Syrový,přímý,pravdivý.Ještěže v tom nehrál Stalone.Kdyby se ty události týkaly i nás,bylo by to na 5*.Vypovídá to nesmyslnosti vměšovat se do záležitostí jiných národů.Bohužel je to nepoučitelné a děje se to znova a znova.(6.2.2014)