• Houdini

  Oscar 2 nominace : Asistent režie, Hudba + (Barva)(17.6.2004)

 • rhiannon
  **

  Už román působil jaksi rozpačitě, motivaci postav dnešní ateista chápe pouze obtížně. A filmu vyškrtnutí půlky děje a postav příliš neprospělo. Nakreslený klášter nebo model vláčku bych ještě pochopila (dokonce to působí roztomile), ale podivné skřeky místo arabštiny a nepatřičné kostýmy škobrtají o míru snesitelnosti.(28.6.2017)

 • Jenni
  ****

  Motto: "Arabové mají úsloví: Poušť je zahrada Alláhova." Jeden z prvních technicolorových filmů (barevná kamera Virgila Millera byla oceněna čestným Oscarem), americké romantické drama Zahrada Alláhova (The Garden of Allah, premiéra 15. října 1936), je adaptací stejnojmenného románu z roku 1905 od Roberta S. Hichense, kterýžto autor byl počátkem 20. století velmi oblíben (po předchozích němých filmových zpracování z let 1916 a 1927 šlo již o třetí Zahradu Alláhovu v pořadí, krom toho sám Selznick o desetiletí později adaptoval Případ Paradineová od téhož tvůrce, který nechal natočit Hitchcockem). Právě komentovaný snímek lze doporučit všem, kteří chtějí vidět barevnou Marlene Dietrich a Charlese Boyera v roce 1936, což je činí téměř nesmrtelnými (neboť jsou velice současní, srov. například s dalším Selznickovým podnikem Anna Kareninová). Po úspěchu v brazilských kinech byl krom toho podle filmu pojmenován jeden park v Rio de Janeiru (Jardim de Alah). No a k ději? Jednou v noci si Domini Enfildenová nechá vyložit budoucnost. Věštec vidí karavanu velbloudů čekající u kostela a mířící do pouště. V den nepodobný ostatním se zvedne vítr a přehluší kostelní hudbu. Věštec řekne, že ji čeká něco báječného jako by všechny pouštní stromy rodily ovoce a písek pokrývaly miliony zlatých květů. Obrovské štěstí. Když ji však chce vzápětí varovat, ona odpoví: "Na tom nezáleží. Pokud zažiju velké štěstí, je jedno, co přijde pak."(23.7.2015)

 • EdaS
  ***

  Opravdu podivná kombinace červené knihovny a náboženské agitky kupodivu docela funguje, má pěknou kameru a hlavně božskou Marlene, které asi sežeru cokoliv.(9.8.2007)

 • NinadeL
  *****

  O Zahradě Allahově se lze dočíst mnohé, pikanterie přinesla například dcera Marleny Maria Riva ve své ironické knize o své matce. Ale jaký je ten film ve skutečnosti? Opojné technicolorové drama odehrávající se na poušti v hlubokých očích Dietrichové a Boyera. Kostýmy někdy drhnou, ale tam, kde se do hry neoficiálně vrátil Travis Banton, tam je vše v naprostém pořádku. Pastelové barvy, splývavé pláště a věčná roztomilost v jejích očích... Hypnotický zážitek.(10.5.2016)

 • - Toto je třetí verze filmu podle románu Roberta Hichense. První natočila společnost Selig v roce 1916 s Helen Ware v hlavní roli. Druhá vznikla u MGM v r.1927 v režii Rexe Ingmara s jeho manželky Alici Terry. Oba tyto filmy byly němé. (kenny.h)

 • - Marlene Dietrich a Charles Boyer už společně měli hrát ve filmu I Loved a Soldier (1936), ale natáčení bylo zastaveno. Přesto bylo stále žádoucí jejich pár zasadit do jiného filmu a tak byla obsazena Zahrada Allahova (1936). (NinadeL)

 • - Jedná se o jeden z prvních filmů, jehož exteriéry se natáčely barevně. Natáčení bylo tedy plně závislé na denním světle. (Pavlínka9)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace