Milionář z chatrče

Slumdog Millionaire

Milionár z chatrče

Drama / Romantický

Velká Británie, 2008, 115 min

Nerada si kladu otázky, na které znám odpověď předem. Nerada zodpovídám otázky, které mi někdo šeptem napovídá. A nerada vybírám z možností, když vím, že ta správná mezi nimi není. Kýčovitý rám indické kastovní balady mi navzdory lásce k Dannymu, barvičkám a pohádkám nesedl, homo sentimentalis nicméně opět vítězí a diváctvo se dojímá nad obrazem sebe samých /MK/. Btw. kdo tvrdil, že kolonialismus je mrtvý koncept? :)(29.4.2009)

Nefalšovaný celuloidový kolotoč života. Zločin, osud, napětí i osobní drama. A hlavně opatrná love story, která je právě tím rozhodujícím ukazatelem, který Milionáře odděluje od jiných životopisných příběhů. Za doprovodu soundtracku přesně na rozhraní dynamického Boyleova stylu a fascinujícího orchestru se zřetelně ukazuje, že divácká obec potřebuje "lidské příběhy". Ještěže tak.(31.12.2008)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $141,319,928Tržby Celosvetovo $384,519,665Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,298,046 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $37,883,846 //počet predaných kusov 2,007,727Príjemný a zároveň drsný film. Možno nie úplne zaslúžene toľko krát Oscarový ale dobre čo už, nič prekvapivé na tomto poli. Našťastie filmová skladba je na toľko hútna, že po celý čas má čim zaujať a nechávať sledujúceho v napätí. Film zdobí v prvom rade skvelá réžia a taktiež herecké výkony, tých pôvodne amatérskych hercov, hrajúcich lepšie, pútavejšie než slušná väčšina hollywoodskych hviezdnych okukaných stálic. /90%/(17.1.2010)

Finálová otázka, či získa Slumdog Millionaire prestížneho Oscara, mátajúca mnohých, má pritom veľmi jednoduchú správnu odpoveď. Chcete aj napriek tomu možnosti? A) Áno B) Napovedia výsledky Zlatých Glóbusov C) Nie D) Nie je to dôležité, pretože skutočnú kvalitu filmu neurčuje Oscar ale čas a diváci. D je správne. Neodolateľný, hlboko ľudský príbeh, ktorý si vystačí bez akýchkoľvek celebrít, nenásilne dojímajúci a v súťažných prestrihoch napínavejší ako poniektoré thrillery, Oscara na docenenie svojich kvalít skutočne nepotrebuje. PS: Ale napriek tomu ho získal.(31.12.2008)

Nepřekvapuje mě to okamžité zařazení mezi nejlépe hodnocené filmy – podobné „hřejivé“ příběhy diváci rádi baští i s navijákem. Ostatně, i vynikající Forrest Gump a Vykoupení z Věznice Shawhank spadají do této kolonky. Zatímco však tyto filmy disponují neuvěřitelně silným dějem, Milionář z chatrče dostává z diváků sympatie lacinými triky. Pokud se o Marley a já říká, že poslední třetinou vydírá, Milionář z chatrče to dělá celou dobu. Jsou tu naprosto všechny ověřené ingredience – zlý bratr, vysněná „panenská“ dívka, cesta za snem, tragicky zemřelá matka, zlý muž ovládající dívku, neprávem obviněný hrdina atd.. Tunu klišé doplňuje řada logických chyb (Napřed se mučí před výslechem? Pauza na toaletu po zadání otázky?) a Boyle tak válcuje především formou, která sice filmu dodává potřebné tempo, současně ale podtrhuje jeho průměrnost. Když si totiž odmyslíme to filmařské dynamo, zůstane nám naprosto průměrný film, který by za jiných okolností skončil v propadlišti dějin. JENŽE je tam ta (pro Evropana i Američana) neokoukaná kulturní vložka, která tomu v očích diváků dodává hloubku (efekt je stejný jako u Zkrocené hory, kde tvůrci pro změnu využili téma homosexuality k získání sympatií). Američané MILUJÍ filmy o outsiderech, kteří prožívají "popelkovský příběh" menšin, takže Oscar nepřekvapuje. Takový Rocky nicméně s tématem outsidera operoval také a byl podstatně méně vykonstruovaný…(7.4.2009)

• - Herec, který se podepíše Jamalovi, je Amitabh Bachchan. Amitabh Bachchan je velice slavný indický herec, moderátor indické verze soutěže Chcete být milionářem? a tchán Aishwaryai Rai (slavná indická herečka, bývalá modelka a vítězka Miss World pro rok 1994). (HellFire)

• - Náklady se vyšplhaly na 15 mil. dolarů. (Pattrick)

• - Boyle ze začátku váhal, zda se pustit do režie tohoto filmu, protože se mu nelíbil nápad se hrou Chcete být milionářem. (Pattrick)