Milionář z chatrče

Slumdog Millionaire

Milionár z chatrče

Drama / Romantický

Velká Británie, 2008, 115 min

Scénář: Simon Beaufoy .. _ D: It is written ___ Když jsem poprvé četl krátkou tiskovou zprávu, že "Danny Boyle natočí Chcete být milionářem" pomyslel jsem si, že se někdo někde pomátl a po excelentním filmařském zážitku Sunshine přijde (Dannyho trochu obvyklá) kvalitativní houpačka a vznikne něco ehm nezajímavého a tak jsem informace a dobu, během níž snímek vznikal, vcelku přehlížel. Jenže díky vskutku parádnímu scénáři (čest knižní prvotině Vikas Swarup - Q and A) vznikla nevšední lahůdka. Ostatně režisér již jednou dokázal, že s dětmi a penězi to umí pojmout zajímavě... _____ Extra silný příběh dvou bratrů na pozadí drsného životního koloběhu v chudinském Bombajském slumu, technicky vytříbeně natočený a tentokrát nohy nepodlamuje ani scénář, byť se pohádkový příběh s pozitivně laděným odérem nemusí každému pozdávat. Ovšem, ono to má po celou dobu spoustu napínavých i dojemných momentů a vůbec celá pestrá dějová stavba s paralelním vyprávěním a dovětky během výslechu / soutěže nemá chybu a to všetně lahodného love-tanečního závěru na nádraží. Vše je krásně barvitě a dynamicky natočené, sestříhané a opatřené tradičně výborným hudebním podkladem (na písni Paper Planes od britské zpěvačky Maya Arulpragasam jsem si ujížděl již dávno a tak rozhodně potěšila), který má tentokrát na svědomí velezkušený Ind Allah Rakkha Rahman. Z herců pak zaujmou především dětští představitelé a samozřejmě "Indická Megan Fox" Freida Pinto, ale celkově nemá casting slabé místo. _____ Slumdog Millionaire je jeden z pozdních pokladů roku 2008 a ač jsem se nechvěl blažeností jako u předcházejícího slunného tripu, musím Indickou zajížďku hodnotit stejně plnohodnotnou známkou. Zaslouží si to. __ 100%.(31.12.2008)

Takový "Bollywood v Hollywoodu", který vyčnívá co se narativní struktury týče (nebo tak alespoň působí, protože v konečném důsledku je to čistá matematika), a i když je to emocionální ždímačka, za zhlédnutí stojí - proč? Protože obrázky z přelidněné Indie jsou pro západní stranu zeměkoule něčím přitažlivé (oh, jaký to paradox - či parodie? - nebo snad pokrytectví...) // Věřím tomu, že to nebyl záměr.(16.2.2009)

Jsou filmy nabité hollywoodskými hvězdami a je to propadák. Na druhou stranu jsou i filmy, ve kterých hrají samí neznámí herci a při jeho sledování se nám tají dech. Takový je i Milionář z chatrče. Oblíbená soutěž hrajíci prim ve filmu, který již posbíral spoustu cen a ty velké ho jistě ještě čekají. Já jsem uchvácen hned dvakrát. Za prvé samotným filmem a za druhé samotnou soutěží. Přiznám se, že při jejím sleodvání jsem byl málokdy tak napnut jako v této zinscenované verzi. Pohádka o Honzovi, který se potloukal indickou chudobou, až jej nakonec láska přivedla k nečekanému a vlastně ani nechtěnému bohatství. Tak to máme přece rádi, protože skutečnost bývá často mnohem horší než podmínky dětí, do jejichž života můžeme těmito dvěma hodinami nakouknout.(10.5.2009)

• dobytek

Ty cikáni jsou na můj vkus moc hlučný. Nikdy jsem to nedokoukal a to jsem to zkoušel snad 4×. Některý záběry slumů v Indii jsou docela zajímavý spíš z dokumentárního hlediska, tak za to dávám tu 1 hvězdičku. Jinak je to odpad. A to překvapivě i co se týče hudby, která jinak ve filmech od páně Bojla bejvá celkem slušná.(30.8.2011)

Vykořisťovatelský film... vybraně natočená a nazvučená ukázka koloniální fantazie s přidanou hodnotou v podobě očistné katarze. O Indii Milionář z chatrče nic nevypovídá, jen si ji vypůjčuje jako vycpávku do soucitného šrapnelu mířeného na západního diváka. Esence soudobého ideologického eskapismu, jakkoli strhující po technické stránce. Tomu filmu nevěřím ň. Boylova posedlost neviditelnou rukou osudu je z tohoto pohledu typická - jen křiklavé barvy na prázdném betonovém bloku "zaručeného hitu".(20.2.2011)

• Dev Patel

• - V době natáčení filmu byla hodnota 20 milionů rupií přibližně 411 600 dolarů. Výhra 20 miliónů indických rupií je v přepočtu něco přes 7 miliónů korun. (HellFire)

• - Danny Boyle nebyl spokojen s klasickým formátem 35mm (materiál podle něj vypadal otřesně), proto byl použit úplně nový typ digitálních kamer. (Specs)

• - Letecké záběry na děti probíhající ulicemi musely být pořízeny z vrtulníku digitálním foťákem, protože štáb nedostal povolení k točení ze vzduchu. To obdržel až dlouho po skončení natáčení. (zigot7)