Milionář z chatrče

Slumdog Millionär

Milionár z chatrče

Drama / Romantický

Velká Británie / USA / Francie / Německo / Indie, 2008, 115 min

Danny Boyle se zbavil Alexe Garlanda a dotáhnul na Západ levnou pohádku, přesně dle bollywoodského mustru, které estetika špinavých slumů a hledání štěstí v něm, evidentně vynáší u publika jímavé chvilky, potlesky ve stoje a pozlacené sošky. Pardon, ale mě to zavání jako laciný kalkul, který nad vodou drží jenom fantastická pasáž s malými caparty, která je vtipná i smutná, a hlavně opravdová, což se o zbytku říci nedá. Ne že bych neoceňoval snahu, ale tenhle tah do branky pokryteckého světa jsem odzíval – vizuál jak z jednoho mexického výletu Tonyho Scotta a pořádná hudba (Boyleův trademark) vlastně taky nikde. Ale to všeobecné nadšení chápu, jen ho prostě nesdílím.(14.2.2009)

Důkaz, že i za (v dnešní době) směšný peníz a bez jakýchkoliv hereckých hvězd se dá natočit film, který se vám zapíše hluboko do srdce .... Danny Boyle si především vybral skvělý scénář, který bude pravděpodobně aspirovat na ocenění zlatou soškou. Také nádherně vystihnul atmosféru "západnímu světu" tak vzdálené země (nejen geograficky) jako je Indie .... A najednou je tu film, kterému budu možná při "Oskarovém večeru" držet palce nejvíc :)(11.1.2009)

Všeobecné nadšení z tohohle filmu mě dost silně odrazovalo a nebýt toho, že mi to doporučil nejlepší kamarád, asi bych si to nechal ujít. Ale nenechal a je to dobře. Vzdor až pohádkovému závěru (i když jak pro koho) na mě působil film dost opravdově a sympaticky, na čemž měl kromě skvělé Boyleovy režie a Rahmanovy hudby (jeden z nejlépe sednoucích soundtracků) i hlavní hrdina, který se přes své mládí celý film choval jako chlap. Nutno říct, že že kromě něj se dozvíme více pouze o jeho bratrovi (nejlíp napsaná postava), ostatní jsou tam spíš z titulu své funkce v ději. To ovšem bohatě vynahrazuje podle mě dokonale zachycené prostředí ulice a slumů, v nichž Jamal se svým bratrem vyrůstají. Celkově jsem někde mezi těmi, kteří se pro film bezmezně nadchli a těmi, kteří film tak nějak "z principu" odsuzují. Prozatím velmi dobré 4*. P.S. Že je Freida Pinto kočka přede mnou dokonce prohlásila přítelkyně. Tak na ní asi doopravdy něco bude :))(17.5.2009)

Nechápu, kdo k tomu seknul žánr komedie, tam opravdu nic takovýho neni, je to z 80% čistokrevný drsný drama připomínající Město bohů, který se odehrává na pozadí jako životní příběh a zároveň jako vysvětlení odkud načerpal znalosti na odpovědi kluk naprosto bez vzdělání, že se dostal až na poslední otázku v indickým chcete být milionářem. Občas ten příběh sice působí až trošku moc roztáhle, že už mě to přestávalo bavit, ale konec byl natolik strhující a osudově Doylem podanej, že se nemůžu ubránit plnýmu hodnocení, akorát jediný, co moje napětí v závěru malinko snižovalo, byl fakt, že sem poslední otázku prostě věděl, což je teda téměř neskutečný, kór když sem si při předchozích ani neškrt a byl ultimátně dutej, ale na druhou stranu je fakt, že by asi bylo smutný kdybych to nevěděl, jelikož to bylo opravdu lehký, ale ono o zodpovězení tý otázky nakonec ani nejde. Navíc herci perfektní a to jak dětský role, tak následně když ty dva kluci vyrostou a Freida Pinto (Latika) je superkrásná Indka(31.12.2008)

Chcete být milionářem? Co k tomu potřebujete? A: Podvádět – B: Mít štěstí – C: Být génius – D: Má tomu tak být …. Prostě jen stačí znát odpovědi. Potom budete ve studiu v klidu. To nejhorší už totiž máte za sebou. Tím byl totiž celý dosavadní život. Perfektní exkurze do exotického světa o kterém zase tolik nevíme. Do světa, kde není moc času na hry a radosti dětství. Příběh, který neupoutá akčními scénami či drahými triky, ale tím, že v sobě skrývá něco výjimečného. A donutí vás zauvažovat, jestli existuje vznešený Bůh či je to ,,jen“osud. Pro mne mnohem větší zážitek než třeba Město bohů. Snad proto, že v sobě skrývá optimismus, či snad kvůli zjištění, že já bych k výhře potřeboval variantu C. Život mně totiž na tuto soutěž moc nepřipravil. A na jaké otázky by jste dokázali odpovědět vy? PŘÍBĚH***** HUMOR* AKCE** NAPĚTÍ ****(23.1.2009)

• - Danny Boyle si prý přečetl scénář jen díky jménu Simon Beaufoy na jeho deskách, protože se mu námět nejprve vůbec nelíbil. (Specs)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Při natáčení scény, kdy Jamal skáče do lidských výkalů, byl použit mix burákového másla a čokolády. (HOODY)