Milionář z chatrče

Milionár z chatrče

Drama / Romantický

Velká Británie, 2008, 115 min

• dobytek

Ty cikáni jsou na můj vkus moc hlučný. Nikdy jsem to nedokoukal a to jsem to zkoušel snad 4×. Některý záběry slumů v Indii jsou docela zajímavý spíš z dokumentárního hlediska, tak za to dávám tu 1 hvězdičku. Jinak je to odpad. A to překvapivě i co se týče hudby, která jinak ve filmech od páně Bojla bejvá celkem slušná.(30.8.2011)

Celosvětově divácky úspěšný film. Bolestný příběh chudého chlapce z původem z indických slumů, jak k penězům i životní lásce přišel. Děj se odehrává v retrospektivách v rámci drsného policejního vyšetřování jeho možného podvodu při známé televizní hře Chcete být milionářem. Hodně dobrý film vzbuzující spoustu emocí i otázek. Trailer: http://www.csfd.cz/film/234131-milionar-z-chatrce-slumdog-millionaire/videa/(22.3.2009)

Britsko-bollywoodský remake pohádky O chytrém Honzovi. Jmenuje se O chytrém Jamalovi aneb kterak chudák se selský rozumem ke štěstí přišel a je tuze moc pěkná a poučná. A že se v ní ohýbá skutečnost, jak jen může (teda hlavně ty přímé přenosy), pouze za sprostým účelem ždímání citů? Ano, ovšem komu by to v pohádce vadilo, že děcka? PS: Je předloha lepší než film? Ne, není. Protože Swarupovo dílo je něco úplně jiného. Něco černohmorného, cynického a vyzněním přesně opačného Boyleova slaďoučce naivního cukrátka. A to já přeci jen raději než pohádky...(5.1.2009)

Silný příběh, co si budeme povídat, ale nevím proč, přišel mi takový otrhaný, ochuzený. O co? Nevim, zase tak světoborný mi to nepřišlo. Asi proto, že takových příběhů už jsem viděla, slyšela. Ať si film užije své Oskary, určitě zasloužené, ale pro mě není výhercem v kategorii "Nejlepší film" pro rok 2008. To vyhrál jiný.(4.3.2009)

Po druhém zhlédnutí se u mě ty hodně nejisté čtyři hvězdičky definitivně přehouply do výmluvnějších tří. Film se tváří inovativně a dravě - a je tak i všeobecně vnímán. Naplňuje ale všechny škatulky klasického vyprávění (nic proti němu, ale inovace to fakt není), přičemž zdánlivá rychlost je dána hlavně extrémně rychlým střihem a dynamickou hudbou. Nikoli pak způsobem vyprávění a rytmizací děje, jehož organizace je dost mechanická a od určité chvíle prostě jen opakovaně naplňující stejný model (otázka ve studiu/otázka policisty - zařazení odpovědi do Malikova životního příběhu). A marginální otázka: Opravdu se u tak maximalizované možnosti hlavní výhry soutěž vysílá v přímém přenosu a ne předtočená, jak je tomu všude jinde? ___ A detail k úvodnímu titulku: Pokud je správná/pravdivá možnost D, nutně musí být správná/pravdivá i možnost B. :)(12.2.2009)

• - Pieseň, ktorú ma Salim (Madhur Mittal) ako tón zvonenia, je "Swades Theme" od indického skladateľa A.R. Rahmana. (marciano)

• - Spoiler: Jamalova matka (Sanchita Choudhary) prišla o život počas rozsiahlych náboženských nepokojov v Bombay (6 December 1992 – 26 Január 1993). Konflikt začal zbúraním mešity Babri, na ktorý moslimovia odpovedali bombovými útokmi. Konflikt si vyžiadal 900 životov. (muti)

• - Film měl původně vyjít rovnou na DVD nosičích. (Specs)